Japansk RAM-gigant synger på sidste vers

De faldende RAM-priser har sendt Elpida Memory ud i en betalingsstandsning.

Artikel top billede

Verdens tredjestørste producent af DRAM, japanske Elpida Memory, kan ikke længere betale sine regninger. Elpida er gået i betalingsstandsning og denne gang kan selskabet ikke regne med støtte fra den japanske regering - i modsætning til 2009, hvor regeringen kom selskabet til undsætning. Dengang fik selskabet omkring 10 mia. kr. i støtte og lån fra landets regering.

De er de faldende priser for hukommelse og den stærke yen-kurs, der har sendt Elpida ud i problemer. Selskabet har tabt penge i de sidste fem kvartaler og har nu en gæld på mere end 30 mia. kr.

I april skal pengene betales til kreditorerne, som er Bank of Tokyo-Mitsubishi, Sumitomo Mitsui Banking, Sumitomo Trust & Banking og Mizuho Corporate Bank. Men Elpida har ingen penge.

Elpida har forsøgt at sælge andele til den amerikanske Micron Technology for at få penge i kassen, men denne redningsplan faldt i vasken. 

Hvis Elpida lukker ned kan det styrke konkurrenterne Samsung og Hynix, der har henholdsvis 45 og 22 pct. af det globale DRAM-marked. Elpida har en markedsandel på 12 pct.

Ifølge Bloomberg er der tale om den største virksomhedsfiasko i Japan siden 2009, hvor flyselskabet Japan Airlines gik konkurs.

Priserne for RAM er styrtdykket i de seneste år og den nye trend mod smartphones og tablets betyder at markedet har ændret sig markant. Ifølge DRAMeXchange er prisen for en DDR3 2-gigabit DRAM chip faldet fra 4,85 dollar i september 2010 til 71 cent sidste november.

Elpida-Chef Yukio Sakamoto er citeret for at sige, at RAM-chips nu koster det samme som risboller.

Samsung har formået at sprede sin forretning ved at producere specielle chips til mobiltelefoner og tavlecomputere - hvilket har bragt koreanerne i den situation, at de både leverer chips til iPhone og selv sælger en konkurrent til Apples smartphone - mens Elpida har hængt fast i sin DRAM-produktion.

Elpida blev stiftet i 1999 som en fusion af hukommelses-forretningen fra NEC og Hitachi. Selskabet er også en underleverandør til Apple.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil