Facebook skal gøre flyrejsen sjovere

KLM tester en service, hvor du kan vælge din sidemand i flyet baseret på Facebook-profiler. Danske Planely har et lignende koncept.

Artikel top billede

Som ComON kunne fortælle i december, har KLM udviklet en ny service, hvor du kan vælge hvem der skal sidde ved siden af dig i flyet baseret på informationer fra sociale netværk. Dermed kan du altså finde en person, der har de samme interesser - og så skulle der jo være samtalestof til hele turen.

Ideen er, at du skal forbinde din Facebook- eller Linkedin-profil med dine check-in-informationer og vælge en sidemand som passer til dig.

Ifølge New York Times har KLM startet testen af den nye service "Meet and seat" i denne måned.

Både Virgin Atlantic, Lufthansa og Air France har tidligere forsøgt at skabe deres egne sociale netværk for medlemmer af deres bonus-programmer.

Sidste år kom Malaysia Airlines med MHBuddy, hvor brugerne kan booke billetter og tjekke ind over flyselskabets Facebook-side og samtidig kan se, om deres Facebook-venner er på samme fly.

Men det er ikke kun flyselskaber, der forsøger at forbinde flyrejsen med sociale netværk. Hos danske Planely kan man uploade sin rejseplan og finde andre Planely-brugere, der er på samme fly.

Planely taler ligefrem om en "social flying revolution".

Hos en anden tjeneste, Satisfly, kan man også fortælle om man har lyst til at snakke forretninger eller bare lidt afslappende småsnak. Disse informationer bliver så delt med flyselskaberne, som bruger dem til at fordele sædepladser.

Hos KLM skal de rejsende selv vælge at forbinde bookingen med deres sociale profil og vælge hvilke personlige informationer der skal deles. Herefter kan du så se hvor andre rejsende der deltager i programmet sidder i flyet - og reservere et sæde ved siden af den ønskede person. Den pågældende modtager også en notificering - men kan ikke afvise sidemanden.

Det er dog muligt at skifte sæde igen op til to dage inden afgangen - så man kan forestille sig at det bliver til et helt mini-spil, hvor folk flytter rundt i flyet for at finde (eller undgå) hinanden.

Indtil videre kan man kun bruge "Meet and seat" på flyvninger mellem Amsterdam, New York, Sao Paolo og San Francisco. Foreløbig har kun omkring 200 rejsende deltaget, men KLM forventer alligevel at kunne tilbyde denne service på alle sine interkontinentale flyvninger senere i år.

Andre flyselskaber har den modsatte strategi. Hos Air New Zealand, AirAsia X og Vueling kan man betale for at blive placeret ved et tomt sæde. Så er der i hvert fald ro på turen.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S