Nu er iZettle klar til at modtage danske betalinger

Svenske iZettle har udviklet en iPhone-læseenhed til chipkort. Nu tilbydes den også i Danmark.

Artikel top billede

Nu bliver det lettere at tage imod kortbetalinger med sin iPhone eller iPad. Svenske iZettle har lanceret sin mobile betalings-applikation og kortlæser i åben beta i Danmark, Norge og Finland. I betafasen tilbyder iZettle 5.000 gratis kortlæsere i hvert land.

Det svenske firma har udviklet en betalingsløsning, der minder om Square i USA. Firmaet, der ledes af Twitter-medstifteren Jack Dorsey, tilbyder små moduler til iOS- og Android-telefoner, som privatpersoner så kan bruge til at modtage kortbetalinger. Den lille Square-enhed er gratis og sættes direkte til telefonens hovedtelefon-stik.

Men den afgørende ulempe ved systemet er, at det kun fungerer med magnetstriber; det er stadig meget udbredt i USA, men i andre dele af verden er man ved at skifte til chipkort. Det skyldes ikke mindst sikkerheden; det er sværere at kopiere indholdet fra en chip end en magnetstribe.

Hos iZettle har man udviklet en læseenhed til chipkort, der kan sættes direkte i en iOS-enhed, altså iPhone og iPad. I første omgang blev det kun lanceret i Sverige, men nu er man så klar til en nordisk ekspansion.

Selve løsningen fungerer ligesom Square: pengene overføres direkte til bankkontoen og den person der betaler kan få tilsendt en kvittering per mail.

Det koster 2,75 pct. af salgssummen plus 1,5 kr. for hver transaktion. Firmaet understreger at man ikke gemmer følsomme data på den mobile enhed eller kortlæseren, og alle transaktioner er beskyttet med kryptering.

"Siden vi introducerede vores app og verdens første mini-kortlæser sidste sommer, har iZettle tiltrukket 25.000 aktive brugere. Vi anslår at der er mindst 20 millioner små virksomheder i Europa - for ikke at tale om privatpersoner - som kan få gavn af iZettle servicen. De nordiske lande er de første skridt i vores globale ekspansion i 2012," siger firmaets direktør Jacob de Geer.

Betalingstjenesten fungerer også uden kortlæseren og kræver kun at man henter iZettle applikationen i Apples App Store.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg