Opera satser på mobile betalinger

Nu vil norske Opera også formidle mobile betalinger gennem sin Opera Mini browser.

Artikel top billede

Den nye Opera Payment Exchange (OPX) skal gøre det lettere at foretage mobile transaktioner for alle Opera Mini-brugere. Den nye tjeneste blev præsenteret i dag på Mobile World Congress i Barcelona.

Norske Opera fortæller at OPX skal fungere som en slags "lim" mellem indholdsudbydere, udgivere og betalingsfirmaer og de 160 millioner brugere, der anvender Opera Mini.

OPX leveres med en række API'er (programmerings-grænseflader), som skal gøre det lettere at behandle mobile betalinger i browseren.

For brugeren betyder det, at man kan afvikle betalinger med et enkelt tryk i browseren - og samtidig være sikker på, at transaktionen er beskyttet med kryptering.

Blandt de første partnere er InMobi SmartPay, Yandex.Money og Bango, og Opera satser på at den mobile betalingsløsning kan lanceres globalt i de kommende år.

"Mobile betalinger har indtil nu været forbeholdt brugere af high-end-enheder i rige lande. Med OPX vil Opera udvide dette til alle enheder, uanset deres lokation, operatør eller betalingsmiddel, ved at give aktørerne den nødvendige teknologi til at gennemføre transaktioner," siger Mahi de Silva, der er ansvarlig for consumer mobile hos Opera Software.

Der er store forventninger til mobile transaktioner i de kommende år. Paypal arbejder på at få sin teknologi ud på mobiltelefonerne og svenske iZettle har udviklet en kortlæser til iPhone, der netop er lanceret i Danmark.

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics