Nu er det officielt: Den nye iPad kommer næste onsdag

Apple har netop sendt indbydelsen til iPad-præsentationen ud. Se den her.

Artikel top billede

Den næste generation af Apples iPad bliver præsenteret i San Francisco om en uge - onsdag den 7. marts.

Det fremgår af en indbydelse, som Apple netop har sendt ud.

Indbydelsen er illustreret med et billede af skærmen på en iPad, og oversat til dansk lyder overskriften: "Vi har noget, som du bare skal se. Og føle."

Men mens det er ret sikkert, at der vil stå en ny iPad på menuen, er det stadigvæk mere usikkert, hvad den præcist vil indeholde.

I efteråret blev mange Apple-fans skuffede, da de forventede sig en ny iPhone 5, men måtte nøjes med en iPhone 4S.

Mange rygter

Ifølge de hedeste rygter vil den næste iPad få en såkaldt retina-skærm, der har en dobbelt så høj opløsning som den eksisterende iPad.

Det vil sige en opløsning på 2048 x 1536 pixel.

Den forventes også at få en betydeligt hurtigere processor.

Rygter har floreret om, at der kan være tale om en såkaldt quad core processor med fire kerner, men det er måske mere sandsynligt, at der blot vil være tale om en tunet udgave af den eksisterende processor med to kerner.

De seneste dage er der også dukket flere billeder op til overfladen på internettet, der viser bagbeklædningen af, hvad der kan være den nye iPad.

Ifølge billederne kan vi forvente, at den bliver en anelse tykkere - men den vil dog kun lægge sig ud med 0,8 millimeter.

Eventen vil finde sted i Yerba Buena Center i San Francisco, og den vil blive skudt i gang klokken 19 dansk tid.

Læs også:

Her er syv frække rygter om den nye iPad

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S