Nu er det officielt: Den nye iPad kommer næste onsdag

Apple har netop sendt indbydelsen til iPad-præsentationen ud. Se den her.

Artikel top billede

Den næste generation af Apples iPad bliver præsenteret i San Francisco om en uge - onsdag den 7. marts.

Det fremgår af en indbydelse, som Apple netop har sendt ud.

Indbydelsen er illustreret med et billede af skærmen på en iPad, og oversat til dansk lyder overskriften: "Vi har noget, som du bare skal se. Og føle."

Men mens det er ret sikkert, at der vil stå en ny iPad på menuen, er det stadigvæk mere usikkert, hvad den præcist vil indeholde.

I efteråret blev mange Apple-fans skuffede, da de forventede sig en ny iPhone 5, men måtte nøjes med en iPhone 4S.

Mange rygter

Ifølge de hedeste rygter vil den næste iPad få en såkaldt retina-skærm, der har en dobbelt så høj opløsning som den eksisterende iPad.

Det vil sige en opløsning på 2048 x 1536 pixel.

Den forventes også at få en betydeligt hurtigere processor.

Rygter har floreret om, at der kan være tale om en såkaldt quad core processor med fire kerner, men det er måske mere sandsynligt, at der blot vil være tale om en tunet udgave af den eksisterende processor med to kerner.

De seneste dage er der også dukket flere billeder op til overfladen på internettet, der viser bagbeklædningen af, hvad der kan være den nye iPad.

Ifølge billederne kan vi forvente, at den bliver en anelse tykkere - men den vil dog kun lægge sig ud med 0,8 millimeter.

Eventen vil finde sted i Yerba Buena Center i San Francisco, og den vil blive skudt i gang klokken 19 dansk tid.

Læs også:

Her er syv frække rygter om den nye iPad

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Manager - Customer Engagement

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S