Nu er det officielt: Den nye iPad kommer næste onsdag

Apple har netop sendt indbydelsen til iPad-præsentationen ud. Se den her.

Artikel top billede

Den næste generation af Apples iPad bliver præsenteret i San Francisco om en uge - onsdag den 7. marts.

Det fremgår af en indbydelse, som Apple netop har sendt ud.

Indbydelsen er illustreret med et billede af skærmen på en iPad, og oversat til dansk lyder overskriften: "Vi har noget, som du bare skal se. Og føle."

Men mens det er ret sikkert, at der vil stå en ny iPad på menuen, er det stadigvæk mere usikkert, hvad den præcist vil indeholde.

I efteråret blev mange Apple-fans skuffede, da de forventede sig en ny iPhone 5, men måtte nøjes med en iPhone 4S.

Mange rygter

Ifølge de hedeste rygter vil den næste iPad få en såkaldt retina-skærm, der har en dobbelt så høj opløsning som den eksisterende iPad.

Det vil sige en opløsning på 2048 x 1536 pixel.

Den forventes også at få en betydeligt hurtigere processor.

Rygter har floreret om, at der kan være tale om en såkaldt quad core processor med fire kerner, men det er måske mere sandsynligt, at der blot vil være tale om en tunet udgave af den eksisterende processor med to kerner.

De seneste dage er der også dukket flere billeder op til overfladen på internettet, der viser bagbeklædningen af, hvad der kan være den nye iPad.

Ifølge billederne kan vi forvente, at den bliver en anelse tykkere - men den vil dog kun lægge sig ud med 0,8 millimeter.

Eventen vil finde sted i Yerba Buena Center i San Francisco, og den vil blive skudt i gang klokken 19 dansk tid.

Læs også:

Her er syv frække rygter om den nye iPad

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S