Apple præsenterer iPad 3 den 7. marts

Apple har inviteret til iPad-præsentation i næste uge. Her er, hvad vi ved om iPad 3.

Artikel top billede

Den 7. marts bliver iPad 3 præsenteret på et event i San Francisco. Apple har sendt en indbydelse ud og den er illustreret med et billede af en iPad. Så der skulle ikke være nogen tvivl om, hvad Apple vil præsentere i Yerba Buena Center i næste uge.

Præsentationen sker samtidig med den tyske Cebit-messe og en uge efter Mobile World Congress i Barcelona. Men Apple har altså som sædvanlig valgt at gå sine egne veje og præsentere den nye iPad på sit eget arrangement i stedet for at stille op på en af branchens store messer.

I den sidste måned har der været rygter om, at Apple ville lancere iPad 3 i den første uge af marts - en enkelt kilde har ligefrem nævnt den 7. marts som dato. Så det viste sig at holde stik.

Selvom Apple er helt stille omkring den næste iPad 3 er der sluppet mange informationer ud allerede. Produktionen startede angiveligt allerede i januar og dermed er det sandsynligt, at iPad 3 også kan købes allerede fra næste uge - i hvert fald i nogle lande. 

Det skulle være næsten sikkert, at iPad 3 har en quad-core-chip kaldet A6. Den får også 4G-understøttelse (LTE). I øjeblikket understøtter hverken iPad eller iPhone LTE.

Det mest omtalte element i iPad 3 er selvfølgelig skærmen. Det menes at 9,7-tommers panelet har en opløsning på 2.048 x 1.536 punkter.

Det svarer til en pixel-tæthed på 264 punkter per tomme (ppi). Til sammenligning har den nuværende iPad en opløsning på 1.024 x 768 pixel og en ppi-værdi på 132. Så ppi'en er altså fordoblet - men det er ikke helt Retina-kvalitet, som starter ved 300 ppi.

Men den høje opløsning skulle alligevel få billeder at ligne trykt materiale. Dermed kan tavlecomputeren også blive en stærkere konkurrent til de mange e-bogslæsere som f.eks. Kindle fra Amazon.

Det skulle også være sikkert, at der er indbygget en ny og hurtigere grafikchip i iPad 3. De indbyggede kameraer har muligvis fået en højere opløsning end i 2'eren.

Tavlecomputerens form har sandsynligvis ikke ændret sig meget, men det menes at den vil være lidt tykkere for at få plads til et større batteri. Det betyder også at vægten nok er lidt større.

Det ser ud til at Home-knappen muligvis forsvinder helt. Den er i hvert fald ikke synlig på det billede, som Apple har sendt ud i forbindelse med invitationen til næste uges arrangement.

Præsentationen finder sted onsdag den 7. marts kl. 19.00 dansk tid.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S