Apple præsenterer iPad 3 den 7. marts

Apple har inviteret til iPad-præsentation i næste uge. Her er, hvad vi ved om iPad 3.

Artikel top billede

Den 7. marts bliver iPad 3 præsenteret på et event i San Francisco. Apple har sendt en indbydelse ud og den er illustreret med et billede af en iPad. Så der skulle ikke være nogen tvivl om, hvad Apple vil præsentere i Yerba Buena Center i næste uge.

Præsentationen sker samtidig med den tyske Cebit-messe og en uge efter Mobile World Congress i Barcelona. Men Apple har altså som sædvanlig valgt at gå sine egne veje og præsentere den nye iPad på sit eget arrangement i stedet for at stille op på en af branchens store messer.

I den sidste måned har der været rygter om, at Apple ville lancere iPad 3 i den første uge af marts - en enkelt kilde har ligefrem nævnt den 7. marts som dato. Så det viste sig at holde stik.

Selvom Apple er helt stille omkring den næste iPad 3 er der sluppet mange informationer ud allerede. Produktionen startede angiveligt allerede i januar og dermed er det sandsynligt, at iPad 3 også kan købes allerede fra næste uge - i hvert fald i nogle lande. 

Det skulle være næsten sikkert, at iPad 3 har en quad-core-chip kaldet A6. Den får også 4G-understøttelse (LTE). I øjeblikket understøtter hverken iPad eller iPhone LTE.

Det mest omtalte element i iPad 3 er selvfølgelig skærmen. Det menes at 9,7-tommers panelet har en opløsning på 2.048 x 1.536 punkter.

Det svarer til en pixel-tæthed på 264 punkter per tomme (ppi). Til sammenligning har den nuværende iPad en opløsning på 1.024 x 768 pixel og en ppi-værdi på 132. Så ppi'en er altså fordoblet - men det er ikke helt Retina-kvalitet, som starter ved 300 ppi.

Men den høje opløsning skulle alligevel få billeder at ligne trykt materiale. Dermed kan tavlecomputeren også blive en stærkere konkurrent til de mange e-bogslæsere som f.eks. Kindle fra Amazon.

Det skulle også være sikkert, at der er indbygget en ny og hurtigere grafikchip i iPad 3. De indbyggede kameraer har muligvis fået en højere opløsning end i 2'eren.

Tavlecomputerens form har sandsynligvis ikke ændret sig meget, men det menes at den vil være lidt tykkere for at få plads til et større batteri. Det betyder også at vægten nok er lidt større.

Det ser ud til at Home-knappen muligvis forsvinder helt. Den er i hvert fald ikke synlig på det billede, som Apple har sendt ud i forbindelse med invitationen til næste uges arrangement.

Præsentationen finder sted onsdag den 7. marts kl. 19.00 dansk tid.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil