Apple præsenterer iPad 3 den 7. marts

Apple har inviteret til iPad-præsentation i næste uge. Her er, hvad vi ved om iPad 3.

Artikel top billede

Den 7. marts bliver iPad 3 præsenteret på et event i San Francisco. Apple har sendt en indbydelse ud og den er illustreret med et billede af en iPad. Så der skulle ikke være nogen tvivl om, hvad Apple vil præsentere i Yerba Buena Center i næste uge.

Præsentationen sker samtidig med den tyske Cebit-messe og en uge efter Mobile World Congress i Barcelona. Men Apple har altså som sædvanlig valgt at gå sine egne veje og præsentere den nye iPad på sit eget arrangement i stedet for at stille op på en af branchens store messer.

I den sidste måned har der været rygter om, at Apple ville lancere iPad 3 i den første uge af marts - en enkelt kilde har ligefrem nævnt den 7. marts som dato. Så det viste sig at holde stik.

Selvom Apple er helt stille omkring den næste iPad 3 er der sluppet mange informationer ud allerede. Produktionen startede angiveligt allerede i januar og dermed er det sandsynligt, at iPad 3 også kan købes allerede fra næste uge - i hvert fald i nogle lande. 

Det skulle være næsten sikkert, at iPad 3 har en quad-core-chip kaldet A6. Den får også 4G-understøttelse (LTE). I øjeblikket understøtter hverken iPad eller iPhone LTE.

Det mest omtalte element i iPad 3 er selvfølgelig skærmen. Det menes at 9,7-tommers panelet har en opløsning på 2.048 x 1.536 punkter.

Det svarer til en pixel-tæthed på 264 punkter per tomme (ppi). Til sammenligning har den nuværende iPad en opløsning på 1.024 x 768 pixel og en ppi-værdi på 132. Så ppi'en er altså fordoblet - men det er ikke helt Retina-kvalitet, som starter ved 300 ppi.

Men den høje opløsning skulle alligevel få billeder at ligne trykt materiale. Dermed kan tavlecomputeren også blive en stærkere konkurrent til de mange e-bogslæsere som f.eks. Kindle fra Amazon.

Det skulle også være sikkert, at der er indbygget en ny og hurtigere grafikchip i iPad 3. De indbyggede kameraer har muligvis fået en højere opløsning end i 2'eren.

Tavlecomputerens form har sandsynligvis ikke ændret sig meget, men det menes at den vil være lidt tykkere for at få plads til et større batteri. Det betyder også at vægten nok er lidt større.

Det ser ud til at Home-knappen muligvis forsvinder helt. Den er i hvert fald ikke synlig på det billede, som Apple har sendt ud i forbindelse med invitationen til næste uges arrangement.

Præsentationen finder sted onsdag den 7. marts kl. 19.00 dansk tid.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect