Undgå at dit kaffe-trip løber løbsk - brug denne app

Her er en app, der sikrer dig mod at få en koffein-overdosis.

Artikel top billede

Det kan være gavnligt for kreativiteten at starte arbejdsdagen med et solidt skud koffein.

Men til gengæld har mange nok oplevet, at en kop kaffe tæt på sengetid kan føre til søvnløse timer, hvor du kaster dig hvileløst rundt i sengen.

Det kan du dog undgå, hvis du bruger app'en Caffeine Zone til at dosere dit kaffeindtag i løbet af en arbejdsdag.

Bagmanden bag app'en er en professor i psykologi og computervidenskab fra det amerikanske Penn State University ved navn Frank Ritter, og app'en baserer sig angiveligt på forskning i virkningen af koffein.

Advarer hvis nattesøvnen er truet

I app'en indtaster du den mængde koffein, du indtager - eksempelvis en stor kop kaffe - samt hvornår og hvor hurtigt du har indtaget det.

Herefter gør app'en dig opmærksom på, hvornår du har brug for et ekstra koffein-skud for at holde dampen oppe i løbet af arbejsdagen, ligesom app'en også advarer dig, hvis du indtager så meget koffein sidst på dagen, at det kan virke forstyrrende på din nattesøvn.

Dit koffein-forbrug bliver vist på en kurve i app'en, og på kurven er der angivet en grøn-zone, der viser, hvornår du får den optimale virkningen af koffeinen.

Eksempelvis fremgår det af app'en, at selv en dosis koffein sidst på eftermiddagen kan være skadeligt for din nattesøvn. Og skal vi tro app'en, er den bedste løsning, at du starter dagen med et stort koffein-indtag og løbende supplerer med mindre doser.

Ikke kun til kaffe-drikkerne

Coffein Zone er naturligvis ikke kun til kaffedrikkere. Du kan også vælge at oplyse dit te-indtag og sågar din brug af koffein-holdigt tyggegummi. 

Underligt nok er der dog ikke en forudprogrammeret knap, der kan bruges til at angive dit indtag af eksempelvis cola og energidrikke som Red Bull, hvilket ellers er en stor koffein-kilde for mange mennesker. 

Men det er dog muligt selv at tilføje nye koffein-kilder til app'en. 

Ikke i lommen på koffein-pushere

Selv om tanken er nærliggende, afviser app'ens bagmand Frank Ritter ifølge det amerikanske erhvervstidskrift BusinessWeek, at han har modtaget penge fra kaffeproducenter eller andre koffein-pushere.

Til gengæld afviser han dog ikke, at han i fremtiden vil tage imod den type finansiering, hvis han bliver tilbudt det. 

Caffeine Zone findes i en gratis annonce-finansieret version og i en udgave uden annoncer, der koster seks kroner. Desværre findes Caffeine Zone kun til iPhone, men Android-brugere kan downloade en lignende app ved navn Caffeine Tracker. 

Læs også:
 
Her er de fedeste kaffemaskiner til dit kontor

Derfor skal du starte dagen med baby-klip på YouTube

Hjerne-Madsen: Derfor skal du høre Spotify på arbejdet  

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S