Undgå at dit kaffe-trip løber løbsk - brug denne app

Her er en app, der sikrer dig mod at få en koffein-overdosis.

Artikel top billede

Det kan være gavnligt for kreativiteten at starte arbejdsdagen med et solidt skud koffein.

Men til gengæld har mange nok oplevet, at en kop kaffe tæt på sengetid kan føre til søvnløse timer, hvor du kaster dig hvileløst rundt i sengen.

Det kan du dog undgå, hvis du bruger app'en Caffeine Zone til at dosere dit kaffeindtag i løbet af en arbejdsdag.

Bagmanden bag app'en er en professor i psykologi og computervidenskab fra det amerikanske Penn State University ved navn Frank Ritter, og app'en baserer sig angiveligt på forskning i virkningen af koffein.

Advarer hvis nattesøvnen er truet

I app'en indtaster du den mængde koffein, du indtager - eksempelvis en stor kop kaffe - samt hvornår og hvor hurtigt du har indtaget det.

Herefter gør app'en dig opmærksom på, hvornår du har brug for et ekstra koffein-skud for at holde dampen oppe i løbet af arbejsdagen, ligesom app'en også advarer dig, hvis du indtager så meget koffein sidst på dagen, at det kan virke forstyrrende på din nattesøvn.

Dit koffein-forbrug bliver vist på en kurve i app'en, og på kurven er der angivet en grøn-zone, der viser, hvornår du får den optimale virkningen af koffeinen.

Eksempelvis fremgår det af app'en, at selv en dosis koffein sidst på eftermiddagen kan være skadeligt for din nattesøvn. Og skal vi tro app'en, er den bedste løsning, at du starter dagen med et stort koffein-indtag og løbende supplerer med mindre doser.

Ikke kun til kaffe-drikkerne

Coffein Zone er naturligvis ikke kun til kaffedrikkere. Du kan også vælge at oplyse dit te-indtag og sågar din brug af koffein-holdigt tyggegummi. 

Underligt nok er der dog ikke en forudprogrammeret knap, der kan bruges til at angive dit indtag af eksempelvis cola og energidrikke som Red Bull, hvilket ellers er en stor koffein-kilde for mange mennesker. 

Men det er dog muligt selv at tilføje nye koffein-kilder til app'en. 

Ikke i lommen på koffein-pushere

Selv om tanken er nærliggende, afviser app'ens bagmand Frank Ritter ifølge det amerikanske erhvervstidskrift BusinessWeek, at han har modtaget penge fra kaffeproducenter eller andre koffein-pushere.

Til gengæld afviser han dog ikke, at han i fremtiden vil tage imod den type finansiering, hvis han bliver tilbudt det. 

Caffeine Zone findes i en gratis annonce-finansieret version og i en udgave uden annoncer, der koster seks kroner. Desværre findes Caffeine Zone kun til iPhone, men Android-brugere kan downloade en lignende app ved navn Caffeine Tracker. 

Læs også:
 
Her er de fedeste kaffemaskiner til dit kontor

Derfor skal du starte dagen med baby-klip på YouTube

Hjerne-Madsen: Derfor skal du høre Spotify på arbejdet  

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos