Undgå at dit kaffe-trip løber løbsk - brug denne app

Her er en app, der sikrer dig mod at få en koffein-overdosis.

Artikel top billede

Det kan være gavnligt for kreativiteten at starte arbejdsdagen med et solidt skud koffein.

Men til gengæld har mange nok oplevet, at en kop kaffe tæt på sengetid kan føre til søvnløse timer, hvor du kaster dig hvileløst rundt i sengen.

Det kan du dog undgå, hvis du bruger app'en Caffeine Zone til at dosere dit kaffeindtag i løbet af en arbejdsdag.

Bagmanden bag app'en er en professor i psykologi og computervidenskab fra det amerikanske Penn State University ved navn Frank Ritter, og app'en baserer sig angiveligt på forskning i virkningen af koffein.

Advarer hvis nattesøvnen er truet

I app'en indtaster du den mængde koffein, du indtager - eksempelvis en stor kop kaffe - samt hvornår og hvor hurtigt du har indtaget det.

Herefter gør app'en dig opmærksom på, hvornår du har brug for et ekstra koffein-skud for at holde dampen oppe i løbet af arbejsdagen, ligesom app'en også advarer dig, hvis du indtager så meget koffein sidst på dagen, at det kan virke forstyrrende på din nattesøvn.

Dit koffein-forbrug bliver vist på en kurve i app'en, og på kurven er der angivet en grøn-zone, der viser, hvornår du får den optimale virkningen af koffeinen.

Eksempelvis fremgår det af app'en, at selv en dosis koffein sidst på eftermiddagen kan være skadeligt for din nattesøvn. Og skal vi tro app'en, er den bedste løsning, at du starter dagen med et stort koffein-indtag og løbende supplerer med mindre doser.

Ikke kun til kaffe-drikkerne

Coffein Zone er naturligvis ikke kun til kaffedrikkere. Du kan også vælge at oplyse dit te-indtag og sågar din brug af koffein-holdigt tyggegummi. 

Underligt nok er der dog ikke en forudprogrammeret knap, der kan bruges til at angive dit indtag af eksempelvis cola og energidrikke som Red Bull, hvilket ellers er en stor koffein-kilde for mange mennesker. 

Men det er dog muligt selv at tilføje nye koffein-kilder til app'en. 

Ikke i lommen på koffein-pushere

Selv om tanken er nærliggende, afviser app'ens bagmand Frank Ritter ifølge det amerikanske erhvervstidskrift BusinessWeek, at han har modtaget penge fra kaffeproducenter eller andre koffein-pushere.

Til gengæld afviser han dog ikke, at han i fremtiden vil tage imod den type finansiering, hvis han bliver tilbudt det. 

Caffeine Zone findes i en gratis annonce-finansieret version og i en udgave uden annoncer, der koster seks kroner. Desværre findes Caffeine Zone kun til iPhone, men Android-brugere kan downloade en lignende app ved navn Caffeine Tracker. 

Læs også:
 
Her er de fedeste kaffemaskiner til dit kontor

Derfor skal du starte dagen med baby-klip på YouTube

Hjerne-Madsen: Derfor skal du høre Spotify på arbejdet  

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura