Her kan du hente Windows 8 Consumer Preview

Så er den første betaudgave af Windows 8 til almindelige brugere klar til download.

Artikel top billede

Nu kan du afprøve den næste generation af Microsofts operativsystem. Samtidig med en præsentation på Mobile World Congress i Barcelona har Microsoft frigivet den nye Windows 8 Consumer Preview til download på windows.microsoft.com.

Det er den første betaversion af Windows 8 til almindelige brugere. Sidste efterår kom en ufærdig Developer Preview til udviklere, men Microsoft fortæller at der er sket mere end 100.000 ændringer i operativsystemet siden denne version.

Windows 8 har fået en mobil-inspireret Metro-brugerflade og er optimeret til touch-teknologi. En stor del af brugerfladen er hentet direkte fra Windows Phone 7. Startknappen er forsvundet og der er en ny Windows Store, hvor man både finder gratis programmer og betalings-software.

Betaudgivelsen markerer også åbningen af Windows Store, hvor man allerede kan hente en række programmer. Alle applikationerne er gratis i betaperioden.

På den nye download-side kan man downloade betaudgaven direkte i ISO-format eller vælge at bruge et download-værktøj, som tjekker om computeren er i stand til at køre Windows 8 og vælger den rigtige version.

Der er også en FAQ med informationer om Windows 8 Consumer Preview, den nye Windows Store og version 10 af Internet Explorer, som også følger med.

Microsoft understreger samtidig at der er tale om ufærdig software og der kan stadig være fejl eller mangler. Hvis man vil afinstallere Windows 8 igen og vende tilbage til sit oprindelige operativsystem, er man nødt til at installere det fra recovery-cd'er eller lignende medier.

Det anbefales generelt at det kun er erfarne pc-brugere, der bør installere Consumer Preview.

Betaversionen er kun tilgængelig på nogle få sprog, herunder engelsk, tysk og fransk, men ikke på dansk. Men den kan downloades fra alle lande.

Den færdige version af Windows 8 ventes mod årets slutning. Windows 8 kører både på x86- og ARM-platformen, og Microsoft viste enheder med begge arkitekturer i Barcelona.

Læses lige nu

    Anklagemyndigheden

    IT-projektleder hos Rigsadvokaten

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job