Microsoft viser Windows 8 til ARM

Her er de vigtigste ligheder og forskelle mellem Windows 8 til x86- og ARM-platformen.

Artikel top billede

I går kom den første Consumer Preview af Windows 8, og det nye operativsystem kommer både i en version til x86-computere og ARM-platformen. Microsoft fortalte om lighederne - og forskellene - mellem de to udgaver under sit event i Barcelona onsdag.

Det såkaldte Windows on ARM (WOA) er designet til at køre på tavlecomputere og andre mobile enheder med ARM-processor, og her er både regneydelsen og batteritiden typisk meget begrænset.

Microsoft fremhæver at udviklere kan skrive en Windows-applikation og placere den i Windows Store, og den vil så køre både på x86- og ARM-systemer. Det er den samme kode.

Men det gælder kun for Metro-applikationer. De gamle Windows-programmer kører kun på x86-platformen.

Den klassiske Windows-desktop findes faktisk også i ARM-udgaven - man kan altså vælge at skifte fra Metro-brugerfladen til desktop-modus. Men her kører kun et begrænset udvalg af indbyggede programmer fra Microsoft.

Det gælder blandt andet Internet Explorer, Windows Explorer og en version af kontorpakken Office 15, der lanceres samtidig med Windows 8. Den indeholder de kendte programmer Word, Excel, Powerpoint og Onenote.

Computeren kan ikke lukkes ned

Microsoft har tidligere omtalt Windows on ARM (WOA) i et meget langt blogindlæg. Der er en række andre interessante forskelle mellem de to platforme. I WOA er der ingen funktion til at lukke computeren ned, ligesom man kender det fra normale pc'er. Der er heller ikke en dvale-modus. WOA-enheder skifter automatisk til Connected Standby modus, ligesom det kendes fra dagens mobiltelefoner.

WOA bliver ikke solgt som et selvstændigt produkt - man kan kun få det præinstalleret på en færdig hardware-enhed. 

Der er også strenge krav til de hardware-enheder, der skal bære Windows 8-logoet. De skal blandt andet være udstyret med en særlig Windows-knap, som bruges sammen med Power-knappen til at udløse en genstart.
 
De mobile computere med ARM-Windows er låst med TPI og UEFI Secure Boot og det er kun muligt at installere software fra Windows Store. Så det er altså Microsoft der bestemmer, hvilke programmer man kan køre. Det er heller ikke muligt at installere et andet operativsystem - i hvert fald ikke officielt. Alle nye drivere og firmware-opdateringer leveres gennem Windows Update.

Microsoft fortæller at WOA understøtter ARM-chips fra Texas Instruments, Nvidia og Qualcomm.

Integreret oplevelse

I sin blog understreger Microsoft at man forsøger at skabe en "integreret end-to-end" oplevelse med WOA - ligesom Apple, der leverer produkter hvor software og hardware går op i en højere enhed. I modsætning til Apple er det ikke Microsoft selv, der producerer hardwaren. Men Microsoft stiller altså strenge krav til de færdige produkter og forsøger dermed at sikre en ensartet Windows-oplevelse.

Der er også mange ligheder mellem Windows 8 til x86 og til ARM. Begge har den touch-baserede Metro-brugerflade med tiles og direkte integration med Windows Store. Denne brugerflade er stort set identisk under begge versioner. Begge har også desktop-modus - men her er funktionaliteten altså stærkt begrænset i WOA.

Men det betyder blandt andet, at man også kan bruge Stifinder til at bevæge sig rundt i filstrukturen på ARM-enheder - som ellers er skjult i Metro-brugerfladen.

Microsoft oplyser at WOA kommer samtidig med den almindelige x86-udgave af Windows 8, og det sker sandsynligvis hen mod slutningen af året.

Nu er Windows Store åben

Ifølge Microsoft er der sket omkring 100.000 kodeændringer i den nye Consumer Preview i forhold til den Developer Preview, der kom i efteråret. Både ydelsen og stabiliteten skulle være forbedret.

Windows 8 Consumer Preview markerer samtidig "beta-åbningen" af Windows Store, hvor man kan downloade Metro-apps. I Consumer Preview kan man gratis bruge de tilgængelige apps.

Der er også Platform Preview 5 af Internet Explorer browseren.

Det er ikke muligt at hente en betaudgave af ARM-versionen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S