Skudår væltede Microsofts sky

Microsofts cloudløsning Azure har fået ridser i lakken. Det meste af onsdag har tjenesten været nede.

Artikel top billede

Windows Azure blev natten til onsdag ramt af et større nedbrud, som medførte at tjenesten var nede store dele af dagen. Det skriver digi.no. Microsoft forsøgte at løse problemet med en fejlrettelse om formiddagen, men det gjorde kun problemet endnu værre.

I første omgang var det kun Windows Azure Service Management, der var utilgængelig, men senere forsvandt også andre dele af cloud-platformen. Først senere på dagen kørte alt igen normalt.

Nu har Microsoft leveret en forklaring i et blogindlæg. Den forklarer at problemerne skyldes en softwarefejl, som har forbindelse til skudåret. Windows Azure kunne altså ikke klare skiftet til den 29. februar. 

Microsoft fortæller også, at problemerne hurtigt blev løst med en opdatering for nogle kunder, mens andre brugere fortsat ikke har fuld adgang til tjenesten.

Samtidig lover Microsoft at man arbejder på højtryk for at genoprette den fulde funktionalitet i skyen.

Men verdens største softwarefirma må altså indrømme, at man åbenbart har glemt at tage højde for den ekstra skuddag, som dukker op hver fjerde år.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S