Skudår væltede Microsofts sky

Microsofts cloudløsning Azure har fået ridser i lakken. Det meste af onsdag har tjenesten været nede.

Artikel top billede

Windows Azure blev natten til onsdag ramt af et større nedbrud, som medførte at tjenesten var nede store dele af dagen. Det skriver digi.no. Microsoft forsøgte at løse problemet med en fejlrettelse om formiddagen, men det gjorde kun problemet endnu værre.

I første omgang var det kun Windows Azure Service Management, der var utilgængelig, men senere forsvandt også andre dele af cloud-platformen. Først senere på dagen kørte alt igen normalt.

Nu har Microsoft leveret en forklaring i et blogindlæg. Den forklarer at problemerne skyldes en softwarefejl, som har forbindelse til skudåret. Windows Azure kunne altså ikke klare skiftet til den 29. februar. 

Microsoft fortæller også, at problemerne hurtigt blev løst med en opdatering for nogle kunder, mens andre brugere fortsat ikke har fuld adgang til tjenesten.

Samtidig lover Microsoft at man arbejder på højtryk for at genoprette den fulde funktionalitet i skyen.

Men verdens største softwarefirma må altså indrømme, at man åbenbart har glemt at tage højde for den ekstra skuddag, som dukker op hver fjerde år.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S