Intel investerer i intelligente biler

Intel investerer nu mere end en halv milliard kroner i teknologi til biler og bygger et forskningscenter i Tyskland.

Artikel top billede

I de kommende år vil chipgiganten Intel investere stort i ny teknologi til det, der betegnes som "the connected car" - altså den netværksopkoblede bil. Intel opretter et nyt produktudviklingscenter i tyske Karlsruhe, Automotive Innovation & Product Development Center, der skal fungere som en udvidelse af de eksisterende Intel Labs.

Det skal stå for udvikling af produkter og teknologi til bilindustrien - og placeringen er ikke tilfældig. Det nye center ligger midt i hjertet af den tyske bilindustri. Her er der i forvejen en lang række hardware- og softwareleverandører som arbejder med bilteknologi.

Intel fortæller at centeret har sit eget indbyggede parkeringsanlæg, hvor man kan eksperimentere med nye teknologier til biler.

"Ved at udvide vores forskningsindsats, investere kapital i akademiske projekter og lukke dørene op for Automotive Innovation and Product Development Center, udvider Intel sin forståelse af, hvordan mennesker interagerer med deres biler, og hvordan Intel-innovationer kan forbedre køreoplevelsen," lyder kommentaren fra Intel-chef Paul Otellini.

Samtidig har Intel oprettet fonden Intel Capital Connected Car Investment Fund, der har en kapital på 100 mio. dollars eller mere end en halv milliard kroner. Pengene skal investeres i selskaber der arbejder med bilteknologi over de næste fem år.

Selskabet fortæller at man blandt andet forsker i, hvordan man kan bruge en kombination af internet, sensorer og kontekstafhængig teknologi til at finde ud af, hvordan informationer kan præsenteres optimalt til bilist og passagerer for at undgå forstyrrelser mens man kører.

Dermed er Intel ikke helt så ambitiøs som Google, der allerede forsker i selvkørende robotbiler.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S