Intel investerer i intelligente biler

Intel investerer nu mere end en halv milliard kroner i teknologi til biler og bygger et forskningscenter i Tyskland.

Artikel top billede

I de kommende år vil chipgiganten Intel investere stort i ny teknologi til det, der betegnes som "the connected car" - altså den netværksopkoblede bil. Intel opretter et nyt produktudviklingscenter i tyske Karlsruhe, Automotive Innovation & Product Development Center, der skal fungere som en udvidelse af de eksisterende Intel Labs.

Det skal stå for udvikling af produkter og teknologi til bilindustrien - og placeringen er ikke tilfældig. Det nye center ligger midt i hjertet af den tyske bilindustri. Her er der i forvejen en lang række hardware- og softwareleverandører som arbejder med bilteknologi.

Intel fortæller at centeret har sit eget indbyggede parkeringsanlæg, hvor man kan eksperimentere med nye teknologier til biler.

"Ved at udvide vores forskningsindsats, investere kapital i akademiske projekter og lukke dørene op for Automotive Innovation and Product Development Center, udvider Intel sin forståelse af, hvordan mennesker interagerer med deres biler, og hvordan Intel-innovationer kan forbedre køreoplevelsen," lyder kommentaren fra Intel-chef Paul Otellini.

Samtidig har Intel oprettet fonden Intel Capital Connected Car Investment Fund, der har en kapital på 100 mio. dollars eller mere end en halv milliard kroner. Pengene skal investeres i selskaber der arbejder med bilteknologi over de næste fem år.

Selskabet fortæller at man blandt andet forsker i, hvordan man kan bruge en kombination af internet, sensorer og kontekstafhængig teknologi til at finde ud af, hvordan informationer kan præsenteres optimalt til bilist og passagerer for at undgå forstyrrelser mens man kører.

Dermed er Intel ikke helt så ambitiøs som Google, der allerede forsker i selvkørende robotbiler.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job