Megaupload-stifter afviser alle anklager

Megaupload-stifteren Kim Schmitz bedyrer sin uskyld i sit første interview efter anholdelsen.

Artikel top billede

Efter den store politiaktion den 20. januar mod Megaupload og anholdelsen af stifteren Kim Schmitz (også kaldet Kim Dotcom) i New Zealand, er den tyske selvudnævnte superhacker igen på fri fod mod kaution.

Han har nu givet sit første interview til avisen New Zealand Herald, hvor han forsøger at rense sit navn (eller navne).

"For hver mail i deres anklageskrift har jeg hundrede andre, der beviser det modsatte. Jeg sad i min celle og tænkte; hvordan kan de plukke beskyldninger ud af luften på sådan en vildledende og ondsindet måde? De kan ikke vinde," siger tyskeren i interviewet.

Han hævder at Megaupload har gjort alt for forhindre spredningen af piratkopieret materiale. Megaupload har haft 20 personer ansat, som udelukkende skulle slette piratkopier, hævder Schmitz.

Men han erkender også at det kan tage flere år at få sagen afsluttet. Slaget startet i august, hvor den første høring om en mulig udlevering til USA finder sted. Hvis den 38-årige bliver udleveret kan han risikere op til 20 års fængsel.

Han klager også over "mishandling" i fængslet, hvor han den første nat blev vækket hver anden time.

"Jeg mener, at det er tortur", siger han. Det eneste positive er, at han har mistet 16 kilo i fængslet.

Schmitz, der er født i nordtyske Kiel, fortæller også til avisen at han vil blive i New Zealand. Han har tre børn og hans kone er gravid med tvillinger.

Super-hackeren har anmodet retten om at få frigivet en million kroner om måneden fra sin beslaglagte formue for at dække sit privatforbrug, men det har retten dog afvist.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura