Megaupload-stifter afviser alle anklager

Megaupload-stifteren Kim Schmitz bedyrer sin uskyld i sit første interview efter anholdelsen.

Artikel top billede

Efter den store politiaktion den 20. januar mod Megaupload og anholdelsen af stifteren Kim Schmitz (også kaldet Kim Dotcom) i New Zealand, er den tyske selvudnævnte superhacker igen på fri fod mod kaution.

Han har nu givet sit første interview til avisen New Zealand Herald, hvor han forsøger at rense sit navn (eller navne).

"For hver mail i deres anklageskrift har jeg hundrede andre, der beviser det modsatte. Jeg sad i min celle og tænkte; hvordan kan de plukke beskyldninger ud af luften på sådan en vildledende og ondsindet måde? De kan ikke vinde," siger tyskeren i interviewet.

Han hævder at Megaupload har gjort alt for forhindre spredningen af piratkopieret materiale. Megaupload har haft 20 personer ansat, som udelukkende skulle slette piratkopier, hævder Schmitz.

Men han erkender også at det kan tage flere år at få sagen afsluttet. Slaget startet i august, hvor den første høring om en mulig udlevering til USA finder sted. Hvis den 38-årige bliver udleveret kan han risikere op til 20 års fængsel.

Han klager også over "mishandling" i fængslet, hvor han den første nat blev vækket hver anden time.

"Jeg mener, at det er tortur", siger han. Det eneste positive er, at han har mistet 16 kilo i fængslet.

Schmitz, der er født i nordtyske Kiel, fortæller også til avisen at han vil blive i New Zealand. Han har tre børn og hans kone er gravid med tvillinger.

Super-hackeren har anmodet retten om at få frigivet en million kroner om måneden fra sin beslaglagte formue for at dække sit privatforbrug, men det har retten dog afvist.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job