Artikel top billede

Danske biografer lancerer filmtjeneste

Men først fire måneder efter bio-premiere.

Kino.dk har indtil nu været portal for Nordisk Film og CinemaxX' biografer, hvor man kan se trailers og bestille biografbilletter. Men i fremtiden kan man også se filmene hjemme i stuen.

Kino.dk har åbnet tjenesten: OnDemand.

Tjenesten adskiller sig visuelt ikke meget fra Yousees video-portal Yousee.tv. Det skyldes, at biograferne har samarbejdet med Yousee, som leverer det tekniske setup.
Der er fra starten 2300 film at vælge mellem, og de nyeste koster 39 kroner at leje i et døgn via streaming.

Nordisk Film og CinemaxX mener stadig, at film skal ses i biografen, så den nye tjeneste skal ikke erstatte oplevelsen i mørket med de bløde sæder, popcorn og store skærmstørrelser.

"En moderne forbruger ønsker at supplere sine biografbesøg med at se film online og gerne lovligt. Det er et naturligt skridt at tilbyde dem video-on-demand. Vores mål er at etablere et 360 graders filmunivers, hvor film og alt omkring film er tilgængeligt hvor og når som helst," siger Lars Bernt, adm. direktør for kino.dk.

Selskabet har dog ikke løst det problem, der ifølge kritikere skaber pirateri i Danmark. Nemlig at der går lang tid fra film går i biografen, til de dukker op på lejemarkedet.
På Kino OnDemand dukker film også først op fire måneder efter biografpremieren.

Der findes allerede en god bunke film-tjenester på det danske marked. For eksempel Headweb, Voddler og Yousee.tv. Men de fleste arbejder med stykpris og ikke en fast lav månedlig pris, som har gjort Netflix i USA populært.

Kino.dk ejes af Nordisk Film Biografer og CinemaxX. 35 procent af billetterne til danske biografer sælges på Kino.dk




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere