Danske biografer lancerer filmtjeneste

Men først fire måneder efter bio-premiere.

Artikel top billede

Kino.dk har indtil nu været portal for Nordisk Film og CinemaxX' biografer, hvor man kan se trailers og bestille biografbilletter. Men i fremtiden kan man også se filmene hjemme i stuen.

Kino.dk har åbnet tjenesten: OnDemand.

Tjenesten adskiller sig visuelt ikke meget fra Yousees video-portal Yousee.tv. Det skyldes, at biograferne har samarbejdet med Yousee, som leverer det tekniske setup.
Der er fra starten 2300 film at vælge mellem, og de nyeste koster 39 kroner at leje i et døgn via streaming.

Nordisk Film og CinemaxX mener stadig, at film skal ses i biografen, så den nye tjeneste skal ikke erstatte oplevelsen i mørket med de bløde sæder, popcorn og store skærmstørrelser.

"En moderne forbruger ønsker at supplere sine biografbesøg med at se film online og gerne lovligt. Det er et naturligt skridt at tilbyde dem video-on-demand. Vores mål er at etablere et 360 graders filmunivers, hvor film og alt omkring film er tilgængeligt hvor og når som helst," siger Lars Bernt, adm. direktør for kino.dk.

Selskabet har dog ikke løst det problem, der ifølge kritikere skaber pirateri i Danmark. Nemlig at der går lang tid fra film går i biografen, til de dukker op på lejemarkedet.
På Kino OnDemand dukker film også først op fire måneder efter biografpremieren.

Der findes allerede en god bunke film-tjenester på det danske marked. For eksempel Headweb, Voddler og Yousee.tv. Men de fleste arbejder med stykpris og ikke en fast lav månedlig pris, som har gjort Netflix i USA populært.

Kino.dk ejes af Nordisk Film Biografer og CinemaxX. 35 procent af billetterne til danske biografer sælges på Kino.dk

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S