Forhandlere: Microsoft bør kompensere for Azure-nedbrud

Ovenpå sidste uge nedbrud på Microsofts Azure-platform kræver partnerkanalen, at Microsoft kompenserer kunderne.

Artikel top billede

På grund af skudår gik Microsofts Azure-tjeneste ned med et brag i sidste uge. Nedbruddet har fået amerikanske forhandlere til at fare i blækhuset. Ifølge amerikanske CRN, kræver flere forhandlere, at Microsoft kompenserer de kunder, der var ofre for nedbruddet.

"Jeg håber at Microsoft i dette tilfælde gør det rigtige og tilbyder et nedslag i prisen," lyder en kommentar til amerikanske CRN fra Davis Geevaratne, der er direktør for cloud-forhandleren New Signature.

Davis Geevaratne håber samtidig, at Microsoft bruger episoden til at evaluere deres cloud-services, og recovery-procedurer, for, som han bemærker, "ingen service er ufejlbarlig".

Udover at Microsofts chef for cloud-divisionen, Bill Laing, kortfattet har undskyldt nedbruddet på Azure og forklaret, at det hang sammen med fejlberegninger i forbindelse med skudår, har softwaregiganten været forholdsvis tavs om nedbruddet.

Nedbruddet, som ramte Nordamerika, Nord- og Vesteuropa og Asian, varedei alt 24 timer. Men de første kunder kom op efter ni timer, oplyser Microsoft på selskabets Azure-blog.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job