Forhandlere: Microsoft bør kompensere for Azure-nedbrud

Ovenpå sidste uge nedbrud på Microsofts Azure-platform kræver partnerkanalen, at Microsoft kompenserer kunderne.

Artikel top billede

På grund af skudår gik Microsofts Azure-tjeneste ned med et brag i sidste uge. Nedbruddet har fået amerikanske forhandlere til at fare i blækhuset. Ifølge amerikanske CRN, kræver flere forhandlere, at Microsoft kompenserer de kunder, der var ofre for nedbruddet.

"Jeg håber at Microsoft i dette tilfælde gør det rigtige og tilbyder et nedslag i prisen," lyder en kommentar til amerikanske CRN fra Davis Geevaratne, der er direktør for cloud-forhandleren New Signature.

Davis Geevaratne håber samtidig, at Microsoft bruger episoden til at evaluere deres cloud-services, og recovery-procedurer, for, som han bemærker, "ingen service er ufejlbarlig".

Udover at Microsofts chef for cloud-divisionen, Bill Laing, kortfattet har undskyldt nedbruddet på Azure og forklaret, at det hang sammen med fejlberegninger i forbindelse med skudår, har softwaregiganten været forholdsvis tavs om nedbruddet.

Nedbruddet, som ramte Nordamerika, Nord- og Vesteuropa og Asian, varedei alt 24 timer. Men de første kunder kom op efter ni timer, oplyser Microsoft på selskabets Azure-blog.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job