Forhandlere: Microsoft bør kompensere for Azure-nedbrud

Ovenpå sidste uge nedbrud på Microsofts Azure-platform kræver partnerkanalen, at Microsoft kompenserer kunderne.

Artikel top billede

På grund af skudår gik Microsofts Azure-tjeneste ned med et brag i sidste uge. Nedbruddet har fået amerikanske forhandlere til at fare i blækhuset. Ifølge amerikanske CRN, kræver flere forhandlere, at Microsoft kompenserer de kunder, der var ofre for nedbruddet.

"Jeg håber at Microsoft i dette tilfælde gør det rigtige og tilbyder et nedslag i prisen," lyder en kommentar til amerikanske CRN fra Davis Geevaratne, der er direktør for cloud-forhandleren New Signature.

Davis Geevaratne håber samtidig, at Microsoft bruger episoden til at evaluere deres cloud-services, og recovery-procedurer, for, som han bemærker, "ingen service er ufejlbarlig".

Udover at Microsofts chef for cloud-divisionen, Bill Laing, kortfattet har undskyldt nedbruddet på Azure og forklaret, at det hang sammen med fejlberegninger i forbindelse med skudår, har softwaregiganten været forholdsvis tavs om nedbruddet.

Nedbruddet, som ramte Nordamerika, Nord- og Vesteuropa og Asian, varedei alt 24 timer. Men de første kunder kom op efter ni timer, oplyser Microsoft på selskabets Azure-blog.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S