Forhandlere: Microsoft bør kompensere for Azure-nedbrud

Ovenpå sidste uge nedbrud på Microsofts Azure-platform kræver partnerkanalen, at Microsoft kompenserer kunderne.

Artikel top billede

På grund af skudår gik Microsofts Azure-tjeneste ned med et brag i sidste uge. Nedbruddet har fået amerikanske forhandlere til at fare i blækhuset. Ifølge amerikanske CRN, kræver flere forhandlere, at Microsoft kompenserer de kunder, der var ofre for nedbruddet.

"Jeg håber at Microsoft i dette tilfælde gør det rigtige og tilbyder et nedslag i prisen," lyder en kommentar til amerikanske CRN fra Davis Geevaratne, der er direktør for cloud-forhandleren New Signature.

Davis Geevaratne håber samtidig, at Microsoft bruger episoden til at evaluere deres cloud-services, og recovery-procedurer, for, som han bemærker, "ingen service er ufejlbarlig".

Udover at Microsofts chef for cloud-divisionen, Bill Laing, kortfattet har undskyldt nedbruddet på Azure og forklaret, at det hang sammen med fejlberegninger i forbindelse med skudår, har softwaregiganten været forholdsvis tavs om nedbruddet.

Nedbruddet, som ramte Nordamerika, Nord- og Vesteuropa og Asian, varedei alt 24 timer. Men de første kunder kom op efter ni timer, oplyser Microsoft på selskabets Azure-blog.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S