Anonymous hacket

Flere Anonymous-medlemmer har angiveligt installeret en trojaner som giver hackere adgang til deres netbank-data.

Artikel top billede

Ifølge Symantec er Anonymous-medlemmer blevet snydt til at installere et angrebsværktøj, som stjæler brugerens login-data til netbanken og andre fortrolige informationer. Anonymous er altså selv blevet hacket.

I sin blog skriver Symantec at Zeus-angrebsværktøjet blev byttet ud med en trojaner den 20. januar 2012. Det var samme dag, som FBI slog til mod Megaupload.

Brugerne troede altså, at de deltog i et DDoS (Distributed Denial of Service-angreb) ved at downloade værktøjet. Men samtidig blev de selv udsat for datatyveri.

I den halvofficielle YourAnonNews feed på Twitter afviser gruppen dog, at historien skulle være sand.

Anonymous har ikke spredt det pågældende værktøj, men har faktisk advaret mod det, lyder meldingen.

Hvis der bliver skabt mistillid til angrebsprogrammerne fra Anonymous kan det blive svært at få brugere til at downloade dem og deltage i de store DDoS-angreb, som kendetegner gruppen.

Hackerne bruger værktøjer som det kendte Low Orbit Ion Cannon og det nye High Orbit Ion Cannon, der er open source-software, som lader brugerens computer deltage i et DDoS-angreb.

Det er ulovligt at bruge programmerne - og nu tyder det altså på, at man selv kan risikere at få sin computeret inficeret med malware.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics