Anonymous hacket

Flere Anonymous-medlemmer har angiveligt installeret en trojaner som giver hackere adgang til deres netbank-data.

Artikel top billede

Ifølge Symantec er Anonymous-medlemmer blevet snydt til at installere et angrebsværktøj, som stjæler brugerens login-data til netbanken og andre fortrolige informationer. Anonymous er altså selv blevet hacket.

I sin blog skriver Symantec at Zeus-angrebsværktøjet blev byttet ud med en trojaner den 20. januar 2012. Det var samme dag, som FBI slog til mod Megaupload.

Brugerne troede altså, at de deltog i et DDoS (Distributed Denial of Service-angreb) ved at downloade værktøjet. Men samtidig blev de selv udsat for datatyveri.

I den halvofficielle YourAnonNews feed på Twitter afviser gruppen dog, at historien skulle være sand.

Anonymous har ikke spredt det pågældende værktøj, men har faktisk advaret mod det, lyder meldingen.

Hvis der bliver skabt mistillid til angrebsprogrammerne fra Anonymous kan det blive svært at få brugere til at downloade dem og deltage i de store DDoS-angreb, som kendetegner gruppen.

Hackerne bruger værktøjer som det kendte Low Orbit Ion Cannon og det nye High Orbit Ion Cannon, der er open source-software, som lader brugerens computer deltage i et DDoS-angreb.

Det er ulovligt at bruge programmerne - og nu tyder det altså på, at man selv kan risikere at få sin computeret inficeret med malware.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S