Anonymous hacket

Flere Anonymous-medlemmer har angiveligt installeret en trojaner som giver hackere adgang til deres netbank-data.

Artikel top billede

Ifølge Symantec er Anonymous-medlemmer blevet snydt til at installere et angrebsværktøj, som stjæler brugerens login-data til netbanken og andre fortrolige informationer. Anonymous er altså selv blevet hacket.

I sin blog skriver Symantec at Zeus-angrebsværktøjet blev byttet ud med en trojaner den 20. januar 2012. Det var samme dag, som FBI slog til mod Megaupload.

Brugerne troede altså, at de deltog i et DDoS (Distributed Denial of Service-angreb) ved at downloade værktøjet. Men samtidig blev de selv udsat for datatyveri.

I den halvofficielle YourAnonNews feed på Twitter afviser gruppen dog, at historien skulle være sand.

Anonymous har ikke spredt det pågældende værktøj, men har faktisk advaret mod det, lyder meldingen.

Hvis der bliver skabt mistillid til angrebsprogrammerne fra Anonymous kan det blive svært at få brugere til at downloade dem og deltage i de store DDoS-angreb, som kendetegner gruppen.

Hackerne bruger værktøjer som det kendte Low Orbit Ion Cannon og det nye High Orbit Ion Cannon, der er open source-software, som lader brugerens computer deltage i et DDoS-angreb.

Det er ulovligt at bruge programmerne - og nu tyder det altså på, at man selv kan risikere at få sin computeret inficeret med malware.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job