Anonymous hacket

Flere Anonymous-medlemmer har angiveligt installeret en trojaner som giver hackere adgang til deres netbank-data.

Artikel top billede

Ifølge Symantec er Anonymous-medlemmer blevet snydt til at installere et angrebsværktøj, som stjæler brugerens login-data til netbanken og andre fortrolige informationer. Anonymous er altså selv blevet hacket.

I sin blog skriver Symantec at Zeus-angrebsværktøjet blev byttet ud med en trojaner den 20. januar 2012. Det var samme dag, som FBI slog til mod Megaupload.

Brugerne troede altså, at de deltog i et DDoS (Distributed Denial of Service-angreb) ved at downloade værktøjet. Men samtidig blev de selv udsat for datatyveri.

I den halvofficielle YourAnonNews feed på Twitter afviser gruppen dog, at historien skulle være sand.

Anonymous har ikke spredt det pågældende værktøj, men har faktisk advaret mod det, lyder meldingen.

Hvis der bliver skabt mistillid til angrebsprogrammerne fra Anonymous kan det blive svært at få brugere til at downloade dem og deltage i de store DDoS-angreb, som kendetegner gruppen.

Hackerne bruger værktøjer som det kendte Low Orbit Ion Cannon og det nye High Orbit Ion Cannon, der er open source-software, som lader brugerens computer deltage i et DDoS-angreb.

Det er ulovligt at bruge programmerne - og nu tyder det altså på, at man selv kan risikere at få sin computeret inficeret med malware.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job