Psykolog: Sådan dræber du stress med din smartphone

"Du skal længere ind, du skal helt ind i sindet." Flere end 10.000 danskere har hentet denne anti-stress-app.

Artikel top billede

Stress har efterhånden fået prædikatet "en folkesygdom", og det skyldes sandsynligvis, at vi indimellem lever på grænsen af, hvad vi kan håndtere.

Ud over at passe vores arbejde har vi smartphones der ringer, Facebook-opdateringer der skal kommenteres på og mails der i en lind strøm lander i vores indbakke.

"Hjernemæssigt er vi jo groft sagt stadigvæk som et stenaldermenneske. Men de sidste 20 år - og måske især gennem de seneste fem - er antallet af informationer, som vi bliver udsat for, steget helt vanvittigt," siger Jeppe Budde der er psykolog og gennem mere end 20 år har beskæftiget sig med meditation, og det han kalder for "træning af opmærksomhed."

Ny teknologi giver uro

Han mener, at vi i dag skal træffe flere beslutninger i et tempo, hvor vi ikke altid kan være med mentalt. Det skyldes ifølge Jeppe Budde, at vi omgiver os med teknologi, der i stigende grad gør krav på vores opmærksomhed.

Derfor har vi brug for mere ro - og det kan vi blandt andet få gennem meditation.

Og paradoksalt nok har han været med til at udvikle en app til iPhone- og Android-telefoner, der kan hjælpe os med det.

App'en, der hedder iMindfulness, er en meditations-app, som vi kan bruge i de små breaks, der opstår i løbet af dagligdagen.

"Mange tror ikke, at du kan meditere i bussen midt i myldretiden. Men det kan du godt. Du kan også gøre det, når du har en pause på arbejdet. For mig er det netop afgørende, at vi med app'en kan få pillet lidt af det mystiske og spirituelle ud af meditationen, " siger han.

Tre programmer

Appen indeholder tre forskellige meditationsprogrammer. Et på fire minutters længde, samt et på 10 minutter og et på 20 minutter.

Alle programmer er indtalt af Jeppe Budde selv, der med sprød stemme fortæller dig ting som:

"Du skal forestille dig skyerne, der blæser hen over på himlen en efterårsdag. Betragt dine tanker på samme måde. Tanker der kommer og tanker der går."

Derfor kan meditation gavne dig

Jeppe Budde får ideen til app'en, da en af hans kursister fortæller ham, at han hen over sommeren har fået mediteret meget, fordi han har hentet en meditations-app til sin smartphone. 

"Smart," tænker Jeppe Budde og går selv ind for at finde app'en på nettet. Men det viser sig, at den kun findes på engelsk. 

Derfor tager han straks kontakt til en bekendt, der er app-udvikler, og halvanden måned senere har de en dansk app klar til download i Apples App Store - og i år er den også kommet til Android.

Indtil videre er app'en, der koster 12 kroner, blevet downloadet mere end 10.000 gange. 

Derfor gavner meditation

Normalt bliver det på meditationskurser anbefalet, at du mediterer dagligt.

Og derfor har appen en påmindelsesfunktioner, så du ikke glemmer at få dit daglige fix. Desuden fører appen også statistik over din meditation, så du kan se, hvor meget du får mediteret. 

Ifølge Jeppe Budde er det især vigtigt at få mediteret, hvis du føler dig stresset eller har på fornemmelsen, at du kører på kanten af din ydeevne. 

Her kan meditationen gøre dig bevidst om, hvordan du har det, før du ryger ud over kanten.

"Det handler om, at du komme i bedre kontakt med dig selv og finde ud af, hvordan du i virkeligheden har det. Er du rastløs og urolig, så kan meditationen hjælpe dig med at finde ud af, at du er rastløs og urolig," siger han.

Og ifølge Jeppe Budde betyder det, at du bliver bedre til træffe de rigtige beslutninger i pressede situationer.

Læs også:
 

Undgå at dit kaffe-trip løber løbsk - brug denne app 

Fem tips til at arbejde super-effektivt hjemmefra

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S