Google-formand og astronauter åbner it-messe

It-messen Cebit åbnede mandag aften i Hannover med en direkte forbindelse til den internationale rumstation.

Artikel top billede

Den tyske bundeskansler Angela Merkel kunne mandag aften åbne den traditionsrige it-messe Cebit i Hannover sammen med den brasilianske præsident Dilma Vana Rousseff. Brasilien er partnerland for årets store it-messe, og det sydamerikanske land har da også sendt en større delegation til Hannover. Højdepunktet for åbningsceremonien var en direkte forbindelse til den internationale rumstation ISS, hvor den hollandske astronaut André Kuipers svarede på spørgsmål og fortalte om udsigten fra rummet ned over Stillehavet.

Den brasilianske præsident kunne stolt fortælle, at landet med 200 millioner indbyggere nu er verdens tredjestørste marked for pc'er og det femtestørste marked for mobiltelefoner. En femtedel af befolkningen råder nu over bredbånd. Der er planer om at etablere nye undersøiske kabelforbindelser rundt om Sydamerika, som skal gøre nettet i landet endnu hurtigere.

Rousseff fortalte også, at Brasilien i det sidste år har eksporteret software til en værdi af 2,5 mia. dollar.

Google havde sendt sin bestyrelsesformand Eric Schmidt for at holde åbningstalen på messen. Han betegnede internettet som en positiv kraft, som altid vil overvinde enhver form for statslig censur.

"Teknologien vil ændre samfundet og skabe et nyt forhold mellem borgere og stater," sagde Schmidt.

Stadig flere lande forsøger dog at censurere nettet. For ti år siden var der kun fire lande, som forsøgte at blokere informationer på nettet. Nu er der 40. Men censuren kan ikke fungere. Internettet er ligesom vand, mener Schmidt.

"Det vil altid finde en vej," sagde han.

Han betegnede internettet som et "netværk af hjerner", der skaber en "global bevidsthed".

Cebit har åben for publikum fra tirsdag til lørdag og der er 4.200 udstillere fra 70 lande. Der ventes omkring 340.000 besøgende, men en strejke i den offentlige trafik i Hannover kan true trafikken til messeområdet.

Læses lige nu

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job