Google-formand og astronauter åbner it-messe

It-messen Cebit åbnede mandag aften i Hannover med en direkte forbindelse til den internationale rumstation.

Artikel top billede

Den tyske bundeskansler Angela Merkel kunne mandag aften åbne den traditionsrige it-messe Cebit i Hannover sammen med den brasilianske præsident Dilma Vana Rousseff. Brasilien er partnerland for årets store it-messe, og det sydamerikanske land har da også sendt en større delegation til Hannover. Højdepunktet for åbningsceremonien var en direkte forbindelse til den internationale rumstation ISS, hvor den hollandske astronaut André Kuipers svarede på spørgsmål og fortalte om udsigten fra rummet ned over Stillehavet.

Den brasilianske præsident kunne stolt fortælle, at landet med 200 millioner indbyggere nu er verdens tredjestørste marked for pc'er og det femtestørste marked for mobiltelefoner. En femtedel af befolkningen råder nu over bredbånd. Der er planer om at etablere nye undersøiske kabelforbindelser rundt om Sydamerika, som skal gøre nettet i landet endnu hurtigere.

Rousseff fortalte også, at Brasilien i det sidste år har eksporteret software til en værdi af 2,5 mia. dollar.

Google havde sendt sin bestyrelsesformand Eric Schmidt for at holde åbningstalen på messen. Han betegnede internettet som en positiv kraft, som altid vil overvinde enhver form for statslig censur.

"Teknologien vil ændre samfundet og skabe et nyt forhold mellem borgere og stater," sagde Schmidt.

Stadig flere lande forsøger dog at censurere nettet. For ti år siden var der kun fire lande, som forsøgte at blokere informationer på nettet. Nu er der 40. Men censuren kan ikke fungere. Internettet er ligesom vand, mener Schmidt.

"Det vil altid finde en vej," sagde han.

Han betegnede internettet som et "netværk af hjerner", der skaber en "global bevidsthed".

Cebit har åben for publikum fra tirsdag til lørdag og der er 4.200 udstillere fra 70 lande. Der ventes omkring 340.000 besøgende, men en strejke i den offentlige trafik i Hannover kan true trafikken til messeområdet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S