De fleste antivirus-programmer til Android er værdiløse

Det kan ikke betale sig at investere i sikkerheds-programmer til din smartphone.

Artikel top billede

En ny rapport fra den uafhængige test-organisation AV-Test viser at mange antivirus-programmer til Android er stort set værdiløse. To ud af tre af de testede programmer er slet ikke egnet til almindelig brug og genkender mindre end 65 procent af de 618 malware-typer, der blev testet.

Det har måske en naturlig forklaring. De fleste af programmerne er meget nye og stadig fyldt med fejl. Men testen viser også, at man i mange tilfælde godt kan spare sine penge.

De bedste programmer er dem, der er baseret på kendte pc-løsninger. Avast, Lookout, Dr. Web, Zoner, F-Secure, Ikarus og Kaspersky klarer sig rimelig godt. De finder typisk mere end 90 procent af den mobile malware.

I den næste gruppe ligger programmer som AVG, Bitdefender, ESET, Norton og Trend Micro. De klarer sig nogenlunde.

Blandt de programmer der klarer sig dårligst er Bullguard, Comodo, G Data, McAfee, NetQin og Total Defense. Her er det i nogle tilfælde mindre end halvdelen af malwaren, der bliver detekteret.

Der er også seks programmer, som har fået en helt særlig udmærkelse. De er nemlig ikke i stand til at genkende én eneste af de 618 malware-typer. Det eneste de gør er altså at optage plads på Android-enheden.

De seks i skammekrogen er Android Antivirus, Android Defender, LabMSF Antivirus beta, MobileBot Antivirus, MT Antivirus og MYAndroid Protection Antivirus.

Nu er spørgsmålet selvfølgelig, om man overhovedet har brug for antivirus.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S