De fleste antivirus-programmer til Android er værdiløse

Det kan ikke betale sig at investere i sikkerheds-programmer til din smartphone.

Artikel top billede

En ny rapport fra den uafhængige test-organisation AV-Test viser at mange antivirus-programmer til Android er stort set værdiløse. To ud af tre af de testede programmer er slet ikke egnet til almindelig brug og genkender mindre end 65 procent af de 618 malware-typer, der blev testet.

Det har måske en naturlig forklaring. De fleste af programmerne er meget nye og stadig fyldt med fejl. Men testen viser også, at man i mange tilfælde godt kan spare sine penge.

De bedste programmer er dem, der er baseret på kendte pc-løsninger. Avast, Lookout, Dr. Web, Zoner, F-Secure, Ikarus og Kaspersky klarer sig rimelig godt. De finder typisk mere end 90 procent af den mobile malware.

I den næste gruppe ligger programmer som AVG, Bitdefender, ESET, Norton og Trend Micro. De klarer sig nogenlunde.

Blandt de programmer der klarer sig dårligst er Bullguard, Comodo, G Data, McAfee, NetQin og Total Defense. Her er det i nogle tilfælde mindre end halvdelen af malwaren, der bliver detekteret.

Der er også seks programmer, som har fået en helt særlig udmærkelse. De er nemlig ikke i stand til at genkende én eneste af de 618 malware-typer. Det eneste de gør er altså at optage plads på Android-enheden.

De seks i skammekrogen er Android Antivirus, Android Defender, LabMSF Antivirus beta, MobileBot Antivirus, MT Antivirus og MYAndroid Protection Antivirus.

Nu er spørgsmålet selvfølgelig, om man overhovedet har brug for antivirus.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,