Rio de Janeiro bygger digitalt kontrolcenter

IBM har udviklet verdens mest avancerede digitale kontrolcenter til Rio de Janeiro, hvor man kan overvåge hele byen på storskærme.

Artikel top billede

Ifølge legenden ledte Ronald Reagen forgæves efter det berømte "war room" i det Hvide Hus. Under den Kolde Krig kunne militæret skjule sig under jorden og følge slagets gang på sikker afstand. Et "war room" som det der kendes fra filmen "Dr. Strangelove" har måske aldrig eksisteret i virkeligheden - men i dag er det muligt at konstruere et digitalt kontrolcenter, der stiller alle koldkrigs-visioner i skyggen.

Midt i hjertet af den brasilianske millionby Rio de Janeiro har IBM bygget det, der beskriver som verdens avancerede digitale kommandocentral. Et integreret system, hvor data fra 30 forskellige myndigheder flyder sammen i ét nervecenter. 

Den tætte integration og kontrol står i stærk kontrast til den kaotiske by - ikke mindst i karneval-tiden, hvor New York Times har været på besøg i kontrolrummet.

Her arbejder byens ansatte i hvide dragter foran store skærme, hvor de kan se video fra overvågningskameraer, vejrudsigter, trafikinformationer, problemer med elforsyninger, ulykker og meget andet.

Det hele flyder sammen og denne integration er det, der gør Rio de Janeiro unikt på verdensplan.

"Jeg har set bedre infrastruktur i individuelle myndigheder i andre byer. Men jeg har set denne grad af integration i andre byer," siger IBMs teknologichef for den offentlige sektor, Guru Banavar.

Big Blue satser stort på det, som selskabet kalder Smarter Cities. Inden 2050 ventes 75 procent af verdens befolkning at leve i storbyer. Den digitale by er fremtiden.

Rio de Janeiro er en særlig udfordring med sine udbredte slum-kvarterer, favelaer, og der arbejdes på højtryk for at få styr på kriminaliteten og blive klar til OL i 2016. Kontrasten mellem rig og fattig er enorm. Her lever de velhavende i beskyttede boligområder, mens de fattige tapper elektricitetet fra løse kabler.

Hvis man kan få styr på dette kaos, så burde det også kunne fungere i verdens andre storbyer. Rio har investeret op mod 80 millioner kroner i det digitale kontrolcenter, hvor man kan reagere hurtigt når der sker uforudsete hændelser, tilkalde redningsfolk, blokere vejene og sende beskeder til sygehuse og politi. 

Mudderskred har dræbt mange mennesker i de fattige bydele i Rio - nu er der installeret advarselssirener, som er koblet til kontrolrummet. Her bruger man algoritmer til at beregne, hvornår regnen vil udløse et nyt skred.

IBM er ikke de eneste, der satser på Smart Cities. Cisco har et lignende initiativ, der kaldes for Smart+Connected Communities. Det foreløbige resultat kan ses i Korea, hvor man har etableret fremtidens intelligente by.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen