Rio de Janeiro bygger digitalt kontrolcenter

IBM har udviklet verdens mest avancerede digitale kontrolcenter til Rio de Janeiro, hvor man kan overvåge hele byen på storskærme.

Artikel top billede

Ifølge legenden ledte Ronald Reagen forgæves efter det berømte "war room" i det Hvide Hus. Under den Kolde Krig kunne militæret skjule sig under jorden og følge slagets gang på sikker afstand. Et "war room" som det der kendes fra filmen "Dr. Strangelove" har måske aldrig eksisteret i virkeligheden - men i dag er det muligt at konstruere et digitalt kontrolcenter, der stiller alle koldkrigs-visioner i skyggen.

Midt i hjertet af den brasilianske millionby Rio de Janeiro har IBM bygget det, der beskriver som verdens avancerede digitale kommandocentral. Et integreret system, hvor data fra 30 forskellige myndigheder flyder sammen i ét nervecenter. 

Den tætte integration og kontrol står i stærk kontrast til den kaotiske by - ikke mindst i karneval-tiden, hvor New York Times har været på besøg i kontrolrummet.

Her arbejder byens ansatte i hvide dragter foran store skærme, hvor de kan se video fra overvågningskameraer, vejrudsigter, trafikinformationer, problemer med elforsyninger, ulykker og meget andet.

Det hele flyder sammen og denne integration er det, der gør Rio de Janeiro unikt på verdensplan.

"Jeg har set bedre infrastruktur i individuelle myndigheder i andre byer. Men jeg har set denne grad af integration i andre byer," siger IBMs teknologichef for den offentlige sektor, Guru Banavar.

Big Blue satser stort på det, som selskabet kalder Smarter Cities. Inden 2050 ventes 75 procent af verdens befolkning at leve i storbyer. Den digitale by er fremtiden.

Rio de Janeiro er en særlig udfordring med sine udbredte slum-kvarterer, favelaer, og der arbejdes på højtryk for at få styr på kriminaliteten og blive klar til OL i 2016. Kontrasten mellem rig og fattig er enorm. Her lever de velhavende i beskyttede boligområder, mens de fattige tapper elektricitetet fra løse kabler.

Hvis man kan få styr på dette kaos, så burde det også kunne fungere i verdens andre storbyer. Rio har investeret op mod 80 millioner kroner i det digitale kontrolcenter, hvor man kan reagere hurtigt når der sker uforudsete hændelser, tilkalde redningsfolk, blokere vejene og sende beskeder til sygehuse og politi. 

Mudderskred har dræbt mange mennesker i de fattige bydele i Rio - nu er der installeret advarselssirener, som er koblet til kontrolrummet. Her bruger man algoritmer til at beregne, hvornår regnen vil udløse et nyt skred.

IBM er ikke de eneste, der satser på Smart Cities. Cisco har et lignende initiativ, der kaldes for Smart+Connected Communities. Det foreløbige resultat kan ses i Korea, hvor man har etableret fremtidens intelligente by.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect