Det er ikke løgn: Støj og larm gør dig mere effektiv

Du behøver ikke længere tysse på kollegerne. Se forklaringen her.

Artikel top billede

(Foto: churchstreetmarketplace, creative commons fra Flickr)

Har du brugt kassen på et par dyre noise-cancelling hovedtelefoner?

Så har vi muligvis dårligt nyt til dig. De kan nemlig have været helt overflødige. 

Ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal viser en ny undersøgelse, at vi arbejder både mere kreativt og effektivt, når vi sidder i støjfyldte omgivelser.

Det kan være i et åbent kontorlandskab eller på en café, hvor der er en konstant larm bestående af snakkeri og brummende espressomaskiner.

I undersøgelsen blev 300 deltagere bedt om at udføre en række koncentrationskrævende test i omgivelser med varierende støj.

Eksempelvis skulle de udføre en assoications-leg og en puslespils-lignende opgave i omgivelser, hvor der enten var total stilhed, moderat støj eller voldsom støj.

Mere innovativ med støj

Undersøgelsen viste, at de testpersoner, der arbejdede i moderat støj, løste opgaverne mere kreativt og innovativt.

Forskerne bag undersøgelsen tvivler dog på, at det er larmen i sig selv, der har en positiv effekt. Derimod vurderer de, at effekten skyldes, at vores hjerner bliver bedre til at arbejde abstrakt og kreativt, når vi bliver udsat for små forstyrrelser.

Den teori underbygges af, at der ifølge Wall Street Journal ses en lignende effekt, når testpersoner bliver sat til at læse tekster med små skrifttyper.

Lav et buddha-lydtæppe 

Er du en af dem, der alligevel foretrækker at arbejde afskærmet for larm, har PC World Business Center tidligere anbefalet, at du enten bruger noise-cancelling hovedtelefoner eller forsøger at neutralisere udefrakommende lyde ved at skabe dit eget lydtæppe.

Det kan du gøre med FM3 Buddha Machine Wall, der er en slags online lydmaskine. Her kan du konstruere dit eget afslappende og elektroniske lydloop, der hjælper med at holde andre lyde ud.

Alternativt kan du også bruge tjenesten Nature Sounds For Me, hvor du kan lave dit eget mix af blandt andet pjaskende regnvejrs-lyde og fuglesang.

Café-arbejde er den nye tend

Det moderate støjniveau, som testpersonerne blev udsat, for var på 70 decibel, hvilket ifølge Wall Street Journal svarer til støjniveauet på en travl café.

Nogle vil måske mene, at det er et underligt sted at arbejde. Men ikke desto mindre bliver det mere og udbredt, at især freelancere eller folk med hjemmearbejdsdage tager den bærbare computer under armen og går på café, når der skal arbejdes.

Det er blandt andet en trend, som Preben Mejer, der forsker i nye teknologiske trends for videncenteret Innovation Lab, har fremhævet her i spalterne.

Læs også:
 

Sådan får du fred for al kontorstøjen

Hjerne-Madsen: Derfor skal du høre Spotify på arbejdet  

Psykolog: Sådan dræber du stress med din smartphone

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S