Det er ikke løgn: Støj og larm gør dig mere effektiv

Du behøver ikke længere tysse på kollegerne. Se forklaringen her.

Artikel top billede

(Foto: churchstreetmarketplace, creative commons fra Flickr)

Har du brugt kassen på et par dyre noise-cancelling hovedtelefoner?

Så har vi muligvis dårligt nyt til dig. De kan nemlig have været helt overflødige. 

Ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal viser en ny undersøgelse, at vi arbejder både mere kreativt og effektivt, når vi sidder i støjfyldte omgivelser.

Det kan være i et åbent kontorlandskab eller på en café, hvor der er en konstant larm bestående af snakkeri og brummende espressomaskiner.

I undersøgelsen blev 300 deltagere bedt om at udføre en række koncentrationskrævende test i omgivelser med varierende støj.

Eksempelvis skulle de udføre en assoications-leg og en puslespils-lignende opgave i omgivelser, hvor der enten var total stilhed, moderat støj eller voldsom støj.

Mere innovativ med støj

Undersøgelsen viste, at de testpersoner, der arbejdede i moderat støj, løste opgaverne mere kreativt og innovativt.

Forskerne bag undersøgelsen tvivler dog på, at det er larmen i sig selv, der har en positiv effekt. Derimod vurderer de, at effekten skyldes, at vores hjerner bliver bedre til at arbejde abstrakt og kreativt, når vi bliver udsat for små forstyrrelser.

Den teori underbygges af, at der ifølge Wall Street Journal ses en lignende effekt, når testpersoner bliver sat til at læse tekster med små skrifttyper.

Lav et buddha-lydtæppe 

Er du en af dem, der alligevel foretrækker at arbejde afskærmet for larm, har PC World Business Center tidligere anbefalet, at du enten bruger noise-cancelling hovedtelefoner eller forsøger at neutralisere udefrakommende lyde ved at skabe dit eget lydtæppe.

Det kan du gøre med FM3 Buddha Machine Wall, der er en slags online lydmaskine. Her kan du konstruere dit eget afslappende og elektroniske lydloop, der hjælper med at holde andre lyde ud.

Alternativt kan du også bruge tjenesten Nature Sounds For Me, hvor du kan lave dit eget mix af blandt andet pjaskende regnvejrs-lyde og fuglesang.

Café-arbejde er den nye tend

Det moderate støjniveau, som testpersonerne blev udsat, for var på 70 decibel, hvilket ifølge Wall Street Journal svarer til støjniveauet på en travl café.

Nogle vil måske mene, at det er et underligt sted at arbejde. Men ikke desto mindre bliver det mere og udbredt, at især freelancere eller folk med hjemmearbejdsdage tager den bærbare computer under armen og går på café, når der skal arbejdes.

Det er blandt andet en trend, som Preben Mejer, der forsker i nye teknologiske trends for videncenteret Innovation Lab, har fremhævet her i spalterne.

Læs også:
 

Sådan får du fred for al kontorstøjen

Hjerne-Madsen: Derfor skal du høre Spotify på arbejdet  

Psykolog: Sådan dræber du stress med din smartphone

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S