Google klar med ny online-butik

Nu forsvinder Android Market og bliver erstattet af en ny mobil online-butik, Google Play, hvor man finder alt fra musik til e-bøger.

Artikel top billede

I sin officielle blog fortæller Google at Android Market, Google Music og Google eBookstore nu bliver forenet i den nye butik Google Play. Det er en cloud-baseret tjeneste, hvor den indkøbte musik, film, bøger og applikationer bliver gemt online og dermed er tilgængelig på alle enheder.

Google fortæller at man kan gemme op til 20.000 sange gratis i Play og købe musik i et katalog med millioner af musikstykker. Der er adgang til 450.000 Android-applikationer og spil, og det, der beskrives som verdens største udvalg af e-bøger.

Desuden kan man leje tusindvis af film i normal og HD-kvalitet, som så bliver streamet over nettet.

I den kommende uge vil Google hver dag tilbyde et nyt album, en e-bog, film eller applikation til en særlig favorabel pris i den nye online-butik.

Det komplette udvalg af film, bøger, musik og applikationer er kun tilgængelig i USA. I andre lande er der indtil videre kun adgang til en begrænset version af shoppen, men Google understreger dog at målet er at tilbyde så mange forskellige typer af indhold som muligt rundt om i verden.

I Danmark kan man således kun shoppe applikationer i butikken; så den eneste konsekvens for danske brugere er altså indtil videre, at Android Market har fået et nyt navn.

Google er stadig ikke klar til at sælge musik, film og e-bøger i Danmark.

Android Market blev lanceret i 2008 og ligger i dag på mere end 300 millioner mobile enheder med Android. Et tal, der vokser med adskillige millioner om ugen.

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S