Google klar med ny online-butik

Nu forsvinder Android Market og bliver erstattet af en ny mobil online-butik, Google Play, hvor man finder alt fra musik til e-bøger.

Artikel top billede

I sin officielle blog fortæller Google at Android Market, Google Music og Google eBookstore nu bliver forenet i den nye butik Google Play. Det er en cloud-baseret tjeneste, hvor den indkøbte musik, film, bøger og applikationer bliver gemt online og dermed er tilgængelig på alle enheder.

Google fortæller at man kan gemme op til 20.000 sange gratis i Play og købe musik i et katalog med millioner af musikstykker. Der er adgang til 450.000 Android-applikationer og spil, og det, der beskrives som verdens største udvalg af e-bøger.

Desuden kan man leje tusindvis af film i normal og HD-kvalitet, som så bliver streamet over nettet.

I den kommende uge vil Google hver dag tilbyde et nyt album, en e-bog, film eller applikation til en særlig favorabel pris i den nye online-butik.

Det komplette udvalg af film, bøger, musik og applikationer er kun tilgængelig i USA. I andre lande er der indtil videre kun adgang til en begrænset version af shoppen, men Google understreger dog at målet er at tilbyde så mange forskellige typer af indhold som muligt rundt om i verden.

I Danmark kan man således kun shoppe applikationer i butikken; så den eneste konsekvens for danske brugere er altså indtil videre, at Android Market har fået et nyt navn.

Google er stadig ikke klar til at sælge musik, film og e-bøger i Danmark.

Android Market blev lanceret i 2008 og ligger i dag på mere end 300 millioner mobile enheder med Android. Et tal, der vokser med adskillige millioner om ugen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS