Google klar med ny online-butik

Nu forsvinder Android Market og bliver erstattet af en ny mobil online-butik, Google Play, hvor man finder alt fra musik til e-bøger.

Artikel top billede

I sin officielle blog fortæller Google at Android Market, Google Music og Google eBookstore nu bliver forenet i den nye butik Google Play. Det er en cloud-baseret tjeneste, hvor den indkøbte musik, film, bøger og applikationer bliver gemt online og dermed er tilgængelig på alle enheder.

Google fortæller at man kan gemme op til 20.000 sange gratis i Play og købe musik i et katalog med millioner af musikstykker. Der er adgang til 450.000 Android-applikationer og spil, og det, der beskrives som verdens største udvalg af e-bøger.

Desuden kan man leje tusindvis af film i normal og HD-kvalitet, som så bliver streamet over nettet.

I den kommende uge vil Google hver dag tilbyde et nyt album, en e-bog, film eller applikation til en særlig favorabel pris i den nye online-butik.

Det komplette udvalg af film, bøger, musik og applikationer er kun tilgængelig i USA. I andre lande er der indtil videre kun adgang til en begrænset version af shoppen, men Google understreger dog at målet er at tilbyde så mange forskellige typer af indhold som muligt rundt om i verden.

I Danmark kan man således kun shoppe applikationer i butikken; så den eneste konsekvens for danske brugere er altså indtil videre, at Android Market har fået et nyt navn.

Google er stadig ikke klar til at sælge musik, film og e-bøger i Danmark.

Android Market blev lanceret i 2008 og ligger i dag på mere end 300 millioner mobile enheder med Android. Et tal, der vokser med adskillige millioner om ugen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S