Google klar med ny online-butik

Nu forsvinder Android Market og bliver erstattet af en ny mobil online-butik, Google Play, hvor man finder alt fra musik til e-bøger.

Artikel top billede

I sin officielle blog fortæller Google at Android Market, Google Music og Google eBookstore nu bliver forenet i den nye butik Google Play. Det er en cloud-baseret tjeneste, hvor den indkøbte musik, film, bøger og applikationer bliver gemt online og dermed er tilgængelig på alle enheder.

Google fortæller at man kan gemme op til 20.000 sange gratis i Play og købe musik i et katalog med millioner af musikstykker. Der er adgang til 450.000 Android-applikationer og spil, og det, der beskrives som verdens største udvalg af e-bøger.

Desuden kan man leje tusindvis af film i normal og HD-kvalitet, som så bliver streamet over nettet.

I den kommende uge vil Google hver dag tilbyde et nyt album, en e-bog, film eller applikation til en særlig favorabel pris i den nye online-butik.

Det komplette udvalg af film, bøger, musik og applikationer er kun tilgængelig i USA. I andre lande er der indtil videre kun adgang til en begrænset version af shoppen, men Google understreger dog at målet er at tilbyde så mange forskellige typer af indhold som muligt rundt om i verden.

I Danmark kan man således kun shoppe applikationer i butikken; så den eneste konsekvens for danske brugere er altså indtil videre, at Android Market har fået et nyt navn.

Google er stadig ikke klar til at sælge musik, film og e-bøger i Danmark.

Android Market blev lanceret i 2008 og ligger i dag på mere end 300 millioner mobile enheder med Android. Et tal, der vokser med adskillige millioner om ugen.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S