Samsung udvikler smartphone med fleksibelt OLED-display

En smartphone med bøjelig OLED-skærm kommer på markedet allerede i år.

Artikel top billede

Samsung er lige på trapperne med en smartphone med fleksibelt OLED-display. Den kommende "Galaxy Skin" skulle være den første telefon, der bruger denne teknologi. Konceptet blev allerede vist sidste år på Consumer Electronic Show i Las Vegas, men nu skulle det være sikkert at telefonen kommer i år.

Den har et 4-tommers AMOLED-display med 800 x 480 billedpunkter og kører med Android som operativsystem - enten den aktuelle version Ice Cream Sandwich eller det kommende Jelly Bean.

Telefonen er kun 8 millimeter tyk og den skulle være bøjelig, som det fremgår af konceptbillederne fra Samsung. De tekniske data er en 1,2 GHz processor, 1 GB RAM og et kamera med otte megapixel.

Ifølge de seneste meldinger kommer Galaxy Skin i årets fjerde kvartal, men allerede i april kommer det nye flagskib i S-serien, Galaxy S III med quad-core-processor.

Det kan lyde imponerende at man kan bøje en telefon, men den fleksible skærm kan allerede ses i den nedenstående Youtube-video. Den viser at displayet ikke kun er fleksibelt, men også meget robust; selv et hammerslag efterlader ingen skrammer.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos