Samsung udvikler smartphone med fleksibelt OLED-display

En smartphone med bøjelig OLED-skærm kommer på markedet allerede i år.

Artikel top billede

Samsung er lige på trapperne med en smartphone med fleksibelt OLED-display. Den kommende "Galaxy Skin" skulle være den første telefon, der bruger denne teknologi. Konceptet blev allerede vist sidste år på Consumer Electronic Show i Las Vegas, men nu skulle det være sikkert at telefonen kommer i år.

Den har et 4-tommers AMOLED-display med 800 x 480 billedpunkter og kører med Android som operativsystem - enten den aktuelle version Ice Cream Sandwich eller det kommende Jelly Bean.

Telefonen er kun 8 millimeter tyk og den skulle være bøjelig, som det fremgår af konceptbillederne fra Samsung. De tekniske data er en 1,2 GHz processor, 1 GB RAM og et kamera med otte megapixel.

Ifølge de seneste meldinger kommer Galaxy Skin i årets fjerde kvartal, men allerede i april kommer det nye flagskib i S-serien, Galaxy S III med quad-core-processor.

Det kan lyde imponerende at man kan bøje en telefon, men den fleksible skærm kan allerede ses i den nedenstående Youtube-video. Den viser at displayet ikke kun er fleksibelt, men også meget robust; selv et hammerslag efterlader ingen skrammer.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub