Samsung udvikler smartphone med fleksibelt OLED-display

En smartphone med bøjelig OLED-skærm kommer på markedet allerede i år.

Artikel top billede

Samsung er lige på trapperne med en smartphone med fleksibelt OLED-display. Den kommende "Galaxy Skin" skulle være den første telefon, der bruger denne teknologi. Konceptet blev allerede vist sidste år på Consumer Electronic Show i Las Vegas, men nu skulle det være sikkert at telefonen kommer i år.

Den har et 4-tommers AMOLED-display med 800 x 480 billedpunkter og kører med Android som operativsystem - enten den aktuelle version Ice Cream Sandwich eller det kommende Jelly Bean.

Telefonen er kun 8 millimeter tyk og den skulle være bøjelig, som det fremgår af konceptbillederne fra Samsung. De tekniske data er en 1,2 GHz processor, 1 GB RAM og et kamera med otte megapixel.

Ifølge de seneste meldinger kommer Galaxy Skin i årets fjerde kvartal, men allerede i april kommer det nye flagskib i S-serien, Galaxy S III med quad-core-processor.

Det kan lyde imponerende at man kan bøje en telefon, men den fleksible skærm kan allerede ses i den nedenstående Youtube-video. Den viser at displayet ikke kun er fleksibelt, men også meget robust; selv et hammerslag efterlader ingen skrammer.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Csis Security Group A/S

    Senior Director, People & Culture

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job