Samsung udvikler smartphone med fleksibelt OLED-display

En smartphone med bøjelig OLED-skærm kommer på markedet allerede i år.

Artikel top billede

Samsung er lige på trapperne med en smartphone med fleksibelt OLED-display. Den kommende "Galaxy Skin" skulle være den første telefon, der bruger denne teknologi. Konceptet blev allerede vist sidste år på Consumer Electronic Show i Las Vegas, men nu skulle det være sikkert at telefonen kommer i år.

Den har et 4-tommers AMOLED-display med 800 x 480 billedpunkter og kører med Android som operativsystem - enten den aktuelle version Ice Cream Sandwich eller det kommende Jelly Bean.

Telefonen er kun 8 millimeter tyk og den skulle være bøjelig, som det fremgår af konceptbillederne fra Samsung. De tekniske data er en 1,2 GHz processor, 1 GB RAM og et kamera med otte megapixel.

Ifølge de seneste meldinger kommer Galaxy Skin i årets fjerde kvartal, men allerede i april kommer det nye flagskib i S-serien, Galaxy S III med quad-core-processor.

Det kan lyde imponerende at man kan bøje en telefon, men den fleksible skærm kan allerede ses i den nedenstående Youtube-video. Den viser at displayet ikke kun er fleksibelt, men også meget robust; selv et hammerslag efterlader ingen skrammer.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job