En klat maling er et hit på YouTube

Ingen har lyst til at se maling tørre. Men det kan man betale sig fra.

Artikel top billede

To journalister fra Los Angeles Times har lavet et usædvanligt og tankevækkende eksperiment for at undersøge, hvor nemt man kan købe sig til trafik på YouTube. De to journalister Jack Leonard og David Sarno har begge uploadet den samme video. Nu skulle man ikke tro, at denne video umiddelbart egner sig til viral marketing. Den viser nemlig blot en klat maling, der langsomt tørrer.

Men Leonard og Sarno har afprøvet to forskellige strategier til at skaffe brugere. Sarno har bare uploadet videoen og satset på, at folk selv finder den, mens Leonard har købt 40.000 klik på to websteder.

Hos WorkingYouTubeViews.com og IncreaseYouTubeViews.com kan man betale omkring 50 dollar eller omkring 280 kroner for at få 20.000 klik til sin video. Leonard betalte 50 dollar på hver af de to sites og han fik det, som han betalte for.

Faktisk mere end de 40.000 lovede klik - i skrivende stund er der registreret 65.000 klik på videoen og det er sket i løbet af otte dage. Sarnos video har kun fået 13 klik.

Titlen på Youtube-videoen er endda stavet forkert for at undgå, at den bliver fundet i en almindelig søgning.

Nu er spørgsmålet så, hvordan de to tvivlsomme websteder har skaffet så mange klik til en video, der viser en klat maling.

Los Angeles Times har uden held forsøgt at kontakte ejerne af de to websteder. Men det ser ud til at de mange klik er genereret med Facebook-reklamer og links fra en videoplatform i Mongoliet og en yoga-side i England.

Man kan også betale 200 dollar for 100.000 klik. Det ser ud til at grænsen går her. Hvis trafikken bliver endnu større, kan man risikere at Google lugter lunten og begynder at undersøge, hvor trafikken kommer fra.

Det samme fænomen kendes også på sociale netværk som Facebook, hvor man kan betale tvivlsomme firmaer for at få "Synes godt om" tilkendegivelser og fans til sin side.

Eksperimentet er udløst af en konkret skandale i Los Angeles, hvor en kandidat til posten som chefanklager i Los Angeles udløste en "YouTube-sensation" med en video, der blev set 725.000 gange. Det viste sig dog, at han havde købt sig til mange af disse visninger.

Kandidaten Carmen Trutanich måtte senere indrømme, at han havde betalt for de første 150-250.000 klik på videoen. Den havde fået flere klik end mange af præsidentkandidaternes kampagne-videoer.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS