Space Monkey udfordrer Dropbox

Nu får Dropbox en ny konkurrent. Space Monkey vil gøre det meget billigere at gemme sine data i skyen - og under bordet.

Artikel top billede

Det koster stadig mere at gemme sine data i skyen end på en lokal harddisk. I datacenteret er der mange andre omkostninger end bare den fysiske hardware. Der skal betales for strøm, køling, båndbredde, backup-systemer, kabling, switches og routere, de fysiske faciliteter og det personale, der skal overvåge driften.

Faktisk kan det være helt op til 20 gange dyrere at gemme sine data i skyen i forhold til at bruge en lokal harddisk. Det har Space Monkey regnet sig frem til. Det nystartede firma har "beyond the cloud" som motto. Her vil man tilbyde billig cloud-lagring af data med en model, der minder om Bittorrent. Helt uden et datacenter.

Filerne bliver i stedet delt i små bidder og spredt over nettet i redundante kopier. Det interessante er, at data skal lagres i særlige hukommelsesbokse hos de enkelte brugere. Man får altså en (gratis) hardwareenhed fra Space Monkey, som bruges til at opbevare en lokal krypteret kopi af sine egne data og samtidig også data fra andre brugere.

Det fungerer som en lokal cache, så man har hurtigere adgang til sine filer. Men samtidig bliver alt løbende synkroniseret med skyen, og man har således konstant adgang til sine filer fra enhver internetopkoblet computer - også selvom hukommelsesboksen derhjemme er slukket. For dine data ligger ikke ét sted. De ligger alle steder i netværket.

Det minder om internettets oprindelige decentrale model, som skulle sikre at det kan overleve selv et atomangreb.

Space Monkey fortæller at der er adgang til filerne fra Windows, Mac OS og Linux samt Android og iOS. Det skulle være lige så let som med Dropbox, og der er også mulighed for at dele sine filer selektivt med andre brugere.

Men det afgørende salgsargument er prisen. Hos Dropbox skal man betale 20 dollar om måneden eller 200 dollar om året for 100 GB plads. Space Monkey tilbyder 1.000 GB til denne pris.

Det kan lade sig gøre, fordi Space Monkey ikke bruger penge på at bygge et datacenter, men altså flytter lagringen ud til brugerne.

I denne pris er også inkluderet den nye hukommelsesboks i flot design, som altså sørger for at der altid er adgang til en lokal kopi af filerne.

Først til sommer er Space Monkey klar med den første beta og til den tid vil det vise sig, om modellen med distribueret cloud-storage kan fungere. Man kan allerede forudbestille nu og få to års lagerplads for 240 dollar.

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Red Barnet

Senior Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS