Space Monkey udfordrer Dropbox

Nu får Dropbox en ny konkurrent. Space Monkey vil gøre det meget billigere at gemme sine data i skyen - og under bordet.

Artikel top billede

Det koster stadig mere at gemme sine data i skyen end på en lokal harddisk. I datacenteret er der mange andre omkostninger end bare den fysiske hardware. Der skal betales for strøm, køling, båndbredde, backup-systemer, kabling, switches og routere, de fysiske faciliteter og det personale, der skal overvåge driften.

Faktisk kan det være helt op til 20 gange dyrere at gemme sine data i skyen i forhold til at bruge en lokal harddisk. Det har Space Monkey regnet sig frem til. Det nystartede firma har "beyond the cloud" som motto. Her vil man tilbyde billig cloud-lagring af data med en model, der minder om Bittorrent. Helt uden et datacenter.

Filerne bliver i stedet delt i små bidder og spredt over nettet i redundante kopier. Det interessante er, at data skal lagres i særlige hukommelsesbokse hos de enkelte brugere. Man får altså en (gratis) hardwareenhed fra Space Monkey, som bruges til at opbevare en lokal krypteret kopi af sine egne data og samtidig også data fra andre brugere.

Det fungerer som en lokal cache, så man har hurtigere adgang til sine filer. Men samtidig bliver alt løbende synkroniseret med skyen, og man har således konstant adgang til sine filer fra enhver internetopkoblet computer - også selvom hukommelsesboksen derhjemme er slukket. For dine data ligger ikke ét sted. De ligger alle steder i netværket.

Det minder om internettets oprindelige decentrale model, som skulle sikre at det kan overleve selv et atomangreb.

Space Monkey fortæller at der er adgang til filerne fra Windows, Mac OS og Linux samt Android og iOS. Det skulle være lige så let som med Dropbox, og der er også mulighed for at dele sine filer selektivt med andre brugere.

Men det afgørende salgsargument er prisen. Hos Dropbox skal man betale 20 dollar om måneden eller 200 dollar om året for 100 GB plads. Space Monkey tilbyder 1.000 GB til denne pris.

Det kan lade sig gøre, fordi Space Monkey ikke bruger penge på at bygge et datacenter, men altså flytter lagringen ud til brugerne.

I denne pris er også inkluderet den nye hukommelsesboks i flot design, som altså sørger for at der altid er adgang til en lokal kopi af filerne.

Først til sommer er Space Monkey klar med den første beta og til den tid vil det vise sig, om modellen med distribueret cloud-storage kan fungere. Man kan allerede forudbestille nu og få to års lagerplads for 240 dollar.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S