Space Monkey udfordrer Dropbox

Nu får Dropbox en ny konkurrent. Space Monkey vil gøre det meget billigere at gemme sine data i skyen - og under bordet.

Artikel top billede

Det koster stadig mere at gemme sine data i skyen end på en lokal harddisk. I datacenteret er der mange andre omkostninger end bare den fysiske hardware. Der skal betales for strøm, køling, båndbredde, backup-systemer, kabling, switches og routere, de fysiske faciliteter og det personale, der skal overvåge driften.

Faktisk kan det være helt op til 20 gange dyrere at gemme sine data i skyen i forhold til at bruge en lokal harddisk. Det har Space Monkey regnet sig frem til. Det nystartede firma har "beyond the cloud" som motto. Her vil man tilbyde billig cloud-lagring af data med en model, der minder om Bittorrent. Helt uden et datacenter.

Filerne bliver i stedet delt i små bidder og spredt over nettet i redundante kopier. Det interessante er, at data skal lagres i særlige hukommelsesbokse hos de enkelte brugere. Man får altså en (gratis) hardwareenhed fra Space Monkey, som bruges til at opbevare en lokal krypteret kopi af sine egne data og samtidig også data fra andre brugere.

Det fungerer som en lokal cache, så man har hurtigere adgang til sine filer. Men samtidig bliver alt løbende synkroniseret med skyen, og man har således konstant adgang til sine filer fra enhver internetopkoblet computer - også selvom hukommelsesboksen derhjemme er slukket. For dine data ligger ikke ét sted. De ligger alle steder i netværket.

Det minder om internettets oprindelige decentrale model, som skulle sikre at det kan overleve selv et atomangreb.

Space Monkey fortæller at der er adgang til filerne fra Windows, Mac OS og Linux samt Android og iOS. Det skulle være lige så let som med Dropbox, og der er også mulighed for at dele sine filer selektivt med andre brugere.

Men det afgørende salgsargument er prisen. Hos Dropbox skal man betale 20 dollar om måneden eller 200 dollar om året for 100 GB plads. Space Monkey tilbyder 1.000 GB til denne pris.

Det kan lade sig gøre, fordi Space Monkey ikke bruger penge på at bygge et datacenter, men altså flytter lagringen ud til brugerne.

I denne pris er også inkluderet den nye hukommelsesboks i flot design, som altså sørger for at der altid er adgang til en lokal kopi af filerne.

Først til sommer er Space Monkey klar med den første beta og til den tid vil det vise sig, om modellen med distribueret cloud-storage kan fungere. Man kan allerede forudbestille nu og få to års lagerplads for 240 dollar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS