Har softwareopdatering forvandlet iPhone 4S til 4G-telefon?

Med et lille kodeændring er iPhone 4S nu forvandlet til en 4G-enhed i USA. Men det betyder ikke, at den bliver hurtigere.

Artikel top billede

I de seneste dage har der været stor forvirring omkring 4G-understøttelsen i den nye iPad. I Danmark har TDC og Telia allerede et 4G-net (LTE), men det kører på andre frekvenser end 4G-nettet i USA. Den tredje iPad-generation understøtter LTE-frekvenserne 700 og 2.100 MHz, men i Danmark bruges 1.800 og 2.600 MHz. Derfor kan den nye iPad ikke bruges sammen med et dansk 4G-net.

Men forvirringen gælder ikke kun for iPad. Den er om muligt endnu større når det gælder iPhone 4S. I USA har teleselskabet AT&T længe hævdet at der er tale om en 4G-telefon, og med den seneste iOS-opdatering 5.1 har man fået Apple til at lave en lille ændring, så telefonen nu siger at den er koblet på et 4G-netværk og ikke 3G.

Hvad er der sket? Har Apple pludselig smuglet et LTE-modul ind i telefonen med en softwareopdatering? Desværre er det ikke tilfældet. Der er stadig tale om den samme telefon og den er ikke blevet hurtigere.

Problemet er, at AT&T kalder sit HSPA+ netværk i USA for 4G. HSPA+ kan overføre data med op til 21 Mbit/s og det nyere DC-HSPA+ har fordoblet hastigheden. Men i resten af verden kaldes dette for hurtig 3G.

Den nye iPad understøtter også HSPA+ og DC-HSPA+ i de europæiske net - og dermed kan Apple altså hævde, at den faktisk også understøtter "4G" i Europa. Selvom der altså ikke er tale om LTE, hvor hastigheden kan nå helt op på 80 Mbit/s.

Beslutningen om at udskifte "3G" med "4G" i den lille statusbjælke i iPhone 4S tolkes som en sejr for AT&T, der hele tiden har hævdet at HSPA+ faktisk er 4G, og som et nederlag for Apple, hvor man nu skaber yderligere forvirring hos kunderne.

Der er indtil videre ingen meldinger om, hvorvidt Apple senere vil producere en særlig europæisk udgave af den nye iPad som kan bruges sammen med LTE-frekvensbåndene i Danmark. Den model der kommer på markedet den 23. marts er ifølge Apple identisk med AT&T-udgaven i USA, og den understøtter altså kun 700 og 2.100 Mhz.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S