Har softwareopdatering forvandlet iPhone 4S til 4G-telefon?

Med et lille kodeændring er iPhone 4S nu forvandlet til en 4G-enhed i USA. Men det betyder ikke, at den bliver hurtigere.

Artikel top billede

I de seneste dage har der været stor forvirring omkring 4G-understøttelsen i den nye iPad. I Danmark har TDC og Telia allerede et 4G-net (LTE), men det kører på andre frekvenser end 4G-nettet i USA. Den tredje iPad-generation understøtter LTE-frekvenserne 700 og 2.100 MHz, men i Danmark bruges 1.800 og 2.600 MHz. Derfor kan den nye iPad ikke bruges sammen med et dansk 4G-net.

Men forvirringen gælder ikke kun for iPad. Den er om muligt endnu større når det gælder iPhone 4S. I USA har teleselskabet AT&T længe hævdet at der er tale om en 4G-telefon, og med den seneste iOS-opdatering 5.1 har man fået Apple til at lave en lille ændring, så telefonen nu siger at den er koblet på et 4G-netværk og ikke 3G.

Hvad er der sket? Har Apple pludselig smuglet et LTE-modul ind i telefonen med en softwareopdatering? Desværre er det ikke tilfældet. Der er stadig tale om den samme telefon og den er ikke blevet hurtigere.

Problemet er, at AT&T kalder sit HSPA+ netværk i USA for 4G. HSPA+ kan overføre data med op til 21 Mbit/s og det nyere DC-HSPA+ har fordoblet hastigheden. Men i resten af verden kaldes dette for hurtig 3G.

Den nye iPad understøtter også HSPA+ og DC-HSPA+ i de europæiske net - og dermed kan Apple altså hævde, at den faktisk også understøtter "4G" i Europa. Selvom der altså ikke er tale om LTE, hvor hastigheden kan nå helt op på 80 Mbit/s.

Beslutningen om at udskifte "3G" med "4G" i den lille statusbjælke i iPhone 4S tolkes som en sejr for AT&T, der hele tiden har hævdet at HSPA+ faktisk er 4G, og som et nederlag for Apple, hvor man nu skaber yderligere forvirring hos kunderne.

Der er indtil videre ingen meldinger om, hvorvidt Apple senere vil producere en særlig europæisk udgave af den nye iPad som kan bruges sammen med LTE-frekvensbåndene i Danmark. Den model der kommer på markedet den 23. marts er ifølge Apple identisk med AT&T-udgaven i USA, og den understøtter altså kun 700 og 2.100 Mhz.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird