Har softwareopdatering forvandlet iPhone 4S til 4G-telefon?

Med et lille kodeændring er iPhone 4S nu forvandlet til en 4G-enhed i USA. Men det betyder ikke, at den bliver hurtigere.

Artikel top billede

I de seneste dage har der været stor forvirring omkring 4G-understøttelsen i den nye iPad. I Danmark har TDC og Telia allerede et 4G-net (LTE), men det kører på andre frekvenser end 4G-nettet i USA. Den tredje iPad-generation understøtter LTE-frekvenserne 700 og 2.100 MHz, men i Danmark bruges 1.800 og 2.600 MHz. Derfor kan den nye iPad ikke bruges sammen med et dansk 4G-net.

Men forvirringen gælder ikke kun for iPad. Den er om muligt endnu større når det gælder iPhone 4S. I USA har teleselskabet AT&T længe hævdet at der er tale om en 4G-telefon, og med den seneste iOS-opdatering 5.1 har man fået Apple til at lave en lille ændring, så telefonen nu siger at den er koblet på et 4G-netværk og ikke 3G.

Hvad er der sket? Har Apple pludselig smuglet et LTE-modul ind i telefonen med en softwareopdatering? Desværre er det ikke tilfældet. Der er stadig tale om den samme telefon og den er ikke blevet hurtigere.

Problemet er, at AT&T kalder sit HSPA+ netværk i USA for 4G. HSPA+ kan overføre data med op til 21 Mbit/s og det nyere DC-HSPA+ har fordoblet hastigheden. Men i resten af verden kaldes dette for hurtig 3G.

Den nye iPad understøtter også HSPA+ og DC-HSPA+ i de europæiske net - og dermed kan Apple altså hævde, at den faktisk også understøtter "4G" i Europa. Selvom der altså ikke er tale om LTE, hvor hastigheden kan nå helt op på 80 Mbit/s.

Beslutningen om at udskifte "3G" med "4G" i den lille statusbjælke i iPhone 4S tolkes som en sejr for AT&T, der hele tiden har hævdet at HSPA+ faktisk er 4G, og som et nederlag for Apple, hvor man nu skaber yderligere forvirring hos kunderne.

Der er indtil videre ingen meldinger om, hvorvidt Apple senere vil producere en særlig europæisk udgave af den nye iPad som kan bruges sammen med LTE-frekvensbåndene i Danmark. Den model der kommer på markedet den 23. marts er ifølge Apple identisk med AT&T-udgaven i USA, og den understøtter altså kun 700 og 2.100 Mhz.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job