Telia klar med første LTE-tablet

Hurtigt mobilt bredbånd kan blive konkurrencefordel for Samsung Galaxy Tab 8.9.

Artikel top billede

4.120 kroner skal man af med, hvis man vil have fingre i den første tablet-pc der kan downloade data på farten i Danmark med op til 80 Mbit i sekundet.

Det nye LTE-net, som giver den slags løfter, vil dog realitiske kun give op til 40 Mbit - og måske meget mindre - afhængigt af, hvor mange andre, der bruger nettet i nabolaget.

Tabletten, der kan kan fås fra i dag, er en Samsung Galaxy Tab 8.9, der har været på markedet i andre regioner siden november sidste år. Men så komplekse er kravene til LTE-modtagelse på lokale net, at det først nu er lykkedes Telia og Samsung af fåtabletten testet færdig, så den er fuldt funktionsduelig under danske forhold.

Skulle man få fuldt hul igennem med sin LTE-tablet, kan man ramme data-loftet i Telias billigste LTE-abonnement i en forskrækkelig fart: Billigste LTE abonnement til 49 kroner inkluderer kun en halv Gb data, mens næste i rækken til 99 kroner indeholder 2 Gb, og næste igen til 199 kroner 10 Gb.

Overstiges det inkluderede dataforbrug, nedsættes hastigheden til et lavere niveavu, der ikke ligefrem skriger "super bredbånd," nemlig 120 Kbit/s.

Telia har lige som de øvrige teleoperatører følere ude for at få fingre i Apples nye iPad, men endnu er der ingen konkrete detaljer om en dansk lancering på plads.

iPad'en fås i USA med LTE, men det er på frekvenser, som ikke virker i Danmark. Hvornår - om overhovedet - den nye iPad kommer med dansk-fungerende LTE-net, vides ikke.

"Den seneste tid har vi bemærket, at udviklingen inden for tablets har fået stor opmærksomhed fra vores kunder og i medierne. Ligesom mange ønsker mulighed for at benytte vores lynhurtige 4G-netværk på pc'en, har vi oplevet, at denne tendens nu i høj grad også omfatter tablets," siger Michael Bech, Salgsdirektør i Telias mobilforretning.

Samsungs LTE-tablet fås i første omgang ikke med den nyeste  version af Android, men med den noget ældre Honeycomb-version af styresystemet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo