Telia klar med første LTE-tablet

Hurtigt mobilt bredbånd kan blive konkurrencefordel for Samsung Galaxy Tab 8.9.

Artikel top billede

4.120 kroner skal man af med, hvis man vil have fingre i den første tablet-pc der kan downloade data på farten i Danmark med op til 80 Mbit i sekundet.

Det nye LTE-net, som giver den slags løfter, vil dog realitiske kun give op til 40 Mbit - og måske meget mindre - afhængigt af, hvor mange andre, der bruger nettet i nabolaget.

Tabletten, der kan kan fås fra i dag, er en Samsung Galaxy Tab 8.9, der har været på markedet i andre regioner siden november sidste år. Men så komplekse er kravene til LTE-modtagelse på lokale net, at det først nu er lykkedes Telia og Samsung af fåtabletten testet færdig, så den er fuldt funktionsduelig under danske forhold.

Skulle man få fuldt hul igennem med sin LTE-tablet, kan man ramme data-loftet i Telias billigste LTE-abonnement i en forskrækkelig fart: Billigste LTE abonnement til 49 kroner inkluderer kun en halv Gb data, mens næste i rækken til 99 kroner indeholder 2 Gb, og næste igen til 199 kroner 10 Gb.

Overstiges det inkluderede dataforbrug, nedsættes hastigheden til et lavere niveavu, der ikke ligefrem skriger "super bredbånd," nemlig 120 Kbit/s.

Telia har lige som de øvrige teleoperatører følere ude for at få fingre i Apples nye iPad, men endnu er der ingen konkrete detaljer om en dansk lancering på plads.

iPad'en fås i USA med LTE, men det er på frekvenser, som ikke virker i Danmark. Hvornår - om overhovedet - den nye iPad kommer med dansk-fungerende LTE-net, vides ikke.

"Den seneste tid har vi bemærket, at udviklingen inden for tablets har fået stor opmærksomhed fra vores kunder og i medierne. Ligesom mange ønsker mulighed for at benytte vores lynhurtige 4G-netværk på pc'en, har vi oplevet, at denne tendens nu i høj grad også omfatter tablets," siger Michael Bech, Salgsdirektør i Telias mobilforretning.

Samsungs LTE-tablet fås i første omgang ikke med den nyeste  version af Android, men med den noget ældre Honeycomb-version af styresystemet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision