Microsoft: Bing er lige så hurtig som Google

Softwaregiganten hævder at man kan levere søgeresultater i samme kvalitet som konkurrenten Google.

Artikel top billede

Hvis man skal tro Microsoft, så har søgemaskinen Bing i dag samme kvalitet som den største rival Google. Det siger Harry Shum, leder af forskning- og udvikling hos Bing, i et stort interview med Wired. En stor fordel for Google er den hurtighed og aktualitet, som skyldes Caffeine-platformen der blev indført i 2010.

"Caffeine er god til at levere friske resultater - du kan crawle, indeksere og servere dokumenter meget hurtigt. Det er noget som vi tager meget, meget alvorligt. Hvis du ser på friskheden for vores forespørgsler, så håber jeg at du vil føle at Bings friskhed - når det gælder søgekvalitet - mindst er på niveau med Google," siger Harry Shum.

Bing har eksisteret i fem år, men Google er stadig den dominerende søgemaskine med en markedsandel på 85-90 pct.

Shum mener dog, at man langt om længe har nået det punkt, hvor Bing teknisk set er i stand til at matche Google.

"I mange år har vi forsøgt at indhente dem. Efter et stort arbejde føler vi nu, at vi forstår problemerne med søgekvalitet bedre end før, og når du ser på Google og Bing, så er kvaliteten efterhånden meget ens," siger Shum.

Microsoft har netop startet en blog, hvor man fortæller om arbejdet med at forbedre søgekvaliteten. Google har også sin egen blog om sin søgemaskine.

Men Redmond-firmaet hævder altså, at firmaets indekserings-teknologi kan sammenlignes med Caffeine.

Google har tidligere hævdet, at Microsoft har kopieret søgeresultater fra konkurrenten. Google lavede en "honeypot" for at fange Microsoft med falske søgeforespørgsler - og det viste ifølge Google, at Microsoft har brugt konkurrentens søgemaskine til at optimere sine egne resultater.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S