Microsoft: Bing er lige så hurtig som Google

Softwaregiganten hævder at man kan levere søgeresultater i samme kvalitet som konkurrenten Google.

Artikel top billede

Hvis man skal tro Microsoft, så har søgemaskinen Bing i dag samme kvalitet som den største rival Google. Det siger Harry Shum, leder af forskning- og udvikling hos Bing, i et stort interview med Wired. En stor fordel for Google er den hurtighed og aktualitet, som skyldes Caffeine-platformen der blev indført i 2010.

"Caffeine er god til at levere friske resultater - du kan crawle, indeksere og servere dokumenter meget hurtigt. Det er noget som vi tager meget, meget alvorligt. Hvis du ser på friskheden for vores forespørgsler, så håber jeg at du vil føle at Bings friskhed - når det gælder søgekvalitet - mindst er på niveau med Google," siger Harry Shum.

Bing har eksisteret i fem år, men Google er stadig den dominerende søgemaskine med en markedsandel på 85-90 pct.

Shum mener dog, at man langt om længe har nået det punkt, hvor Bing teknisk set er i stand til at matche Google.

"I mange år har vi forsøgt at indhente dem. Efter et stort arbejde føler vi nu, at vi forstår problemerne med søgekvalitet bedre end før, og når du ser på Google og Bing, så er kvaliteten efterhånden meget ens," siger Shum.

Microsoft har netop startet en blog, hvor man fortæller om arbejdet med at forbedre søgekvaliteten. Google har også sin egen blog om sin søgemaskine.

Men Redmond-firmaet hævder altså, at firmaets indekserings-teknologi kan sammenlignes med Caffeine.

Google har tidligere hævdet, at Microsoft har kopieret søgeresultater fra konkurrenten. Google lavede en "honeypot" for at fange Microsoft med falske søgeforespørgsler - og det viste ifølge Google, at Microsoft har brugt konkurrentens søgemaskine til at optimere sine egne resultater.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect