Microsoft: Bing er lige så hurtig som Google

Softwaregiganten hævder at man kan levere søgeresultater i samme kvalitet som konkurrenten Google.

Artikel top billede

Hvis man skal tro Microsoft, så har søgemaskinen Bing i dag samme kvalitet som den største rival Google. Det siger Harry Shum, leder af forskning- og udvikling hos Bing, i et stort interview med Wired. En stor fordel for Google er den hurtighed og aktualitet, som skyldes Caffeine-platformen der blev indført i 2010.

"Caffeine er god til at levere friske resultater - du kan crawle, indeksere og servere dokumenter meget hurtigt. Det er noget som vi tager meget, meget alvorligt. Hvis du ser på friskheden for vores forespørgsler, så håber jeg at du vil føle at Bings friskhed - når det gælder søgekvalitet - mindst er på niveau med Google," siger Harry Shum.

Bing har eksisteret i fem år, men Google er stadig den dominerende søgemaskine med en markedsandel på 85-90 pct.

Shum mener dog, at man langt om længe har nået det punkt, hvor Bing teknisk set er i stand til at matche Google.

"I mange år har vi forsøgt at indhente dem. Efter et stort arbejde føler vi nu, at vi forstår problemerne med søgekvalitet bedre end før, og når du ser på Google og Bing, så er kvaliteten efterhånden meget ens," siger Shum.

Microsoft har netop startet en blog, hvor man fortæller om arbejdet med at forbedre søgekvaliteten. Google har også sin egen blog om sin søgemaskine.

Men Redmond-firmaet hævder altså, at firmaets indekserings-teknologi kan sammenlignes med Caffeine.

Google har tidligere hævdet, at Microsoft har kopieret søgeresultater fra konkurrenten. Google lavede en "honeypot" for at fange Microsoft med falske søgeforespørgsler - og det viste ifølge Google, at Microsoft har brugt konkurrentens søgemaskine til at optimere sine egne resultater.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job