Microsoft: Touch-skærme burde være meget hurtigere

Dagens høje latency på touch-skærme giver en halvdårlig brugeroplevelse, mener Microsoft. Se hvordan en reduktion i latency fra 50 ms til 10 ms ændrer oplevelsen markant.

Artikel top billede

Selvom de farten ikke betyder så meget for fleste operationer, hvor man flytter elementer rundt på en touchskærm, ville brugeroplevelsen for mange touch-brugere alligevel kunne blive meget bedre, hvis blot dagens touch-skræme var lidt hurtigere.

Det er konklusionen på et lille ekspertiment foretaget af Microsoft. Selskabets  forskningsafdeling, Applied Sciences Group, har leget med berøringsskærmens forsinkelse - eller på godt dansk: latency.

Dagens touch-skærme har ifølge Microsoft en latency på omkring 100 millisekunder (ms). På videoen nedenfor ses forskellen i brugeroplevelse, når latency reduceres til 50 ms og derpå til 10 ms.

Bemærk den store forskel på, om skærmen har 50 eller 10 millisekunders forsinkelse.

Betydingen af selv små forsinkelser i menneske-maskin-interfacet kommer måske ikke som den store overraskelse for folk, der har skiftet fra langsom til hurtig hardware - for eksempel fra en lidt ældre smartphone til en nyere, kraftig model. Men touch-skærmenes hastighed har hidtil været et temmelig upåtalt område, hvor producenterne i stedet har slået sig op på opløsning og farver som de vigtigste parametre.

At dømme efter Microsoft-eksperimentet kunne skærmes hastighed med god ret gøres til en langt vigtigere konkurrenceparameter i fremtiden.

_

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect