Microsoft: Touch-skærme burde være meget hurtigere

Dagens høje latency på touch-skærme giver en halvdårlig brugeroplevelse, mener Microsoft. Se hvordan en reduktion i latency fra 50 ms til 10 ms ændrer oplevelsen markant.

Artikel top billede

Selvom de farten ikke betyder så meget for fleste operationer, hvor man flytter elementer rundt på en touchskærm, ville brugeroplevelsen for mange touch-brugere alligevel kunne blive meget bedre, hvis blot dagens touch-skræme var lidt hurtigere.

Det er konklusionen på et lille ekspertiment foretaget af Microsoft. Selskabets  forskningsafdeling, Applied Sciences Group, har leget med berøringsskærmens forsinkelse - eller på godt dansk: latency.

Dagens touch-skærme har ifølge Microsoft en latency på omkring 100 millisekunder (ms). På videoen nedenfor ses forskellen i brugeroplevelse, når latency reduceres til 50 ms og derpå til 10 ms.

Bemærk den store forskel på, om skærmen har 50 eller 10 millisekunders forsinkelse.

Betydingen af selv små forsinkelser i menneske-maskin-interfacet kommer måske ikke som den store overraskelse for folk, der har skiftet fra langsom til hurtig hardware - for eksempel fra en lidt ældre smartphone til en nyere, kraftig model. Men touch-skærmenes hastighed har hidtil været et temmelig upåtalt område, hvor producenterne i stedet har slået sig op på opløsning og farver som de vigtigste parametre.

At dømme efter Microsoft-eksperimentet kunne skærmes hastighed med god ret gøres til en langt vigtigere konkurrenceparameter i fremtiden.

_

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job