Microsoft: Touch-skærme burde være meget hurtigere

Dagens høje latency på touch-skærme giver en halvdårlig brugeroplevelse, mener Microsoft. Se hvordan en reduktion i latency fra 50 ms til 10 ms ændrer oplevelsen markant.

Artikel top billede

Selvom de farten ikke betyder så meget for fleste operationer, hvor man flytter elementer rundt på en touchskærm, ville brugeroplevelsen for mange touch-brugere alligevel kunne blive meget bedre, hvis blot dagens touch-skræme var lidt hurtigere.

Det er konklusionen på et lille ekspertiment foretaget af Microsoft. Selskabets  forskningsafdeling, Applied Sciences Group, har leget med berøringsskærmens forsinkelse - eller på godt dansk: latency.

Dagens touch-skærme har ifølge Microsoft en latency på omkring 100 millisekunder (ms). På videoen nedenfor ses forskellen i brugeroplevelse, når latency reduceres til 50 ms og derpå til 10 ms.

Bemærk den store forskel på, om skærmen har 50 eller 10 millisekunders forsinkelse.

Betydingen af selv små forsinkelser i menneske-maskin-interfacet kommer måske ikke som den store overraskelse for folk, der har skiftet fra langsom til hurtig hardware - for eksempel fra en lidt ældre smartphone til en nyere, kraftig model. Men touch-skærmenes hastighed har hidtil været et temmelig upåtalt område, hvor producenterne i stedet har slået sig op på opløsning og farver som de vigtigste parametre.

At dømme efter Microsoft-eksperimentet kunne skærmes hastighed med god ret gøres til en langt vigtigere konkurrenceparameter i fremtiden.

_

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub