Microsoft: Touch-skærme burde være meget hurtigere

Dagens høje latency på touch-skærme giver en halvdårlig brugeroplevelse, mener Microsoft. Se hvordan en reduktion i latency fra 50 ms til 10 ms ændrer oplevelsen markant.

Artikel top billede

Selvom de farten ikke betyder så meget for fleste operationer, hvor man flytter elementer rundt på en touchskærm, ville brugeroplevelsen for mange touch-brugere alligevel kunne blive meget bedre, hvis blot dagens touch-skræme var lidt hurtigere.

Det er konklusionen på et lille ekspertiment foretaget af Microsoft. Selskabets  forskningsafdeling, Applied Sciences Group, har leget med berøringsskærmens forsinkelse - eller på godt dansk: latency.

Dagens touch-skærme har ifølge Microsoft en latency på omkring 100 millisekunder (ms). På videoen nedenfor ses forskellen i brugeroplevelse, når latency reduceres til 50 ms og derpå til 10 ms.

Bemærk den store forskel på, om skærmen har 50 eller 10 millisekunders forsinkelse.

Betydingen af selv små forsinkelser i menneske-maskin-interfacet kommer måske ikke som den store overraskelse for folk, der har skiftet fra langsom til hurtig hardware - for eksempel fra en lidt ældre smartphone til en nyere, kraftig model. Men touch-skærmenes hastighed har hidtil været et temmelig upåtalt område, hvor producenterne i stedet har slået sig op på opløsning og farver som de vigtigste parametre.

At dømme efter Microsoft-eksperimentet kunne skærmes hastighed med god ret gøres til en langt vigtigere konkurrenceparameter i fremtiden.

_

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S