Her er verdens mest energi-effektive mikroprocessor

ARM har præsenteret det, som firmaet kalder verdens mest energi-effektive mikroprocessor.

Artikel top billede

Britiske ARM er kendt for sine lavenergi-processorer, der bruges i næsten alle smartphones og de fleste tavlecomputere. Nu har ARM præsenteret et nyt design, der beskrives som verdens mest energi-effektive mikroprocessor.

Firmaet forventer at der kommer milliarder af små enheder med processorer baseret på denne "Flycatcher" arkitektur. Det, der også kaldes for "internet of things".

"Det vil åbne for alle enheder kan være koblet op hele tiden," siger Geoff Lees fra Freescale til BBC.

Freescale er en af de to virksomheder, der har tegnet licens til at producere chips baseret på teknologien. Den anden er NXP Semiconductors. ARM fremstiller ikke selv chips, men udvikler designet og sælger den i licens til andre producenter.

Den nye "Flycatcher" mikroprocessor kan blandt andet bruges til køleskabe og andre hvidevarer, medicinsk udstyr, energimålere og lamper i kontorer og private hjem.

ARMs Cortex-M0+ mikroarkitektur har et meget lille strømforbrug, men er samtidig i stand til at håndtere 32-bit-software. De små processorkerner måler blot 1 x 1 mm. Ifølge ARM bruger de en tredjedel mindre energi end deres forgængere, som kun understøtter 8- og 16-bit.

Strømtabet skulle desuden være minimalt - og det medfører, at energiforbruget under standby er meget tæt på nul. Det skulle betyde at batteri-levetiden i Bluetooth-enheder kan forlænges til flere år.

ARM forestiller sig at alle hjemmets strømslugende enheder kan kobles sammen i et intelligent net, hvor de kan tændes og slukkes alt efter forsynings-situationen. Dermed kan man undgå en situation, hvor nettet bliver overbelastet.

"Hver eneste industrination har en kurve, der viser at el-forbruget vil overstige forsyningen på et tidspunkt i de næste 20 år medmindre vi gør noget radikalt anderledes," siger ARM's chef for embedded marketing Gary Atkinson.

Prisen for de små mikroprocessorer bliver mellem 1-2 kroner per styk. Det er ikke meget, men det kan alligevel blive en god forretning for ARM. En analyse fra Ericsson anslår at der vil være 50 milliarder netopkoblede enheder i 2020.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS