LEGO vinder pris for innovativ bygge-app

På SXSW-messen i Austin kunne LEGO i går hente en pris for en af årest bedste underholdnings-produkter. Se hvem der ellers fik juryens opmærksomhed.

Artikel top billede

Teknologimessen SXSW i Austin forsøger hvert år at give et billede af de kommende trends og udviklinger. Således også i år.

Den interaktive messe synger i disse timer på sine sidste vers, og det var derfor blevet tid til at uddele The Interactive Awards, hvor der var lidt dansk hæder at hente.

LEGO vandt i kategorien for bedste underholdningsprodukt med sin Life of George. Spillet er en LEGO-udgave af Tegn og Gæt, hvor det i sagens natur ikke handler om at tegne - men at bygge med brikker.

Tidligere vundet af succesfulde iværksættere 

Førstepræmien i kategorien "sociale medier" blev Storify, der er en tjeneste, som forsøger at skabe sammenhæng i det krystaliserede mediebillede, mom Twitter, Facebook og Youtube skaber.

Big Stories Small Towns fra Australien vandt prisen i kategorien communities. Big Storie Small Towns er et video-fællesskab mellem beboere og professionelle videoskabere.

I kategorien "undervisning" vandt Projeqt for en dynamisk fremvisningsportal.

En samlet oversigt over alle finalisterne ligger her.

Blandt sidste års vindere var GetSatisfaction, AirBNB, Groupon og GroupMe.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S