LEGO vinder pris for innovativ bygge-app

På SXSW-messen i Austin kunne LEGO i går hente en pris for en af årest bedste underholdnings-produkter. Se hvem der ellers fik juryens opmærksomhed.

Artikel top billede

Teknologimessen SXSW i Austin forsøger hvert år at give et billede af de kommende trends og udviklinger. Således også i år.

Den interaktive messe synger i disse timer på sine sidste vers, og det var derfor blevet tid til at uddele The Interactive Awards, hvor der var lidt dansk hæder at hente.

LEGO vandt i kategorien for bedste underholdningsprodukt med sin Life of George. Spillet er en LEGO-udgave af Tegn og Gæt, hvor det i sagens natur ikke handler om at tegne - men at bygge med brikker.

Tidligere vundet af succesfulde iværksættere 

Førstepræmien i kategorien "sociale medier" blev Storify, der er en tjeneste, som forsøger at skabe sammenhæng i det krystaliserede mediebillede, mom Twitter, Facebook og Youtube skaber.

Big Stories Small Towns fra Australien vandt prisen i kategorien communities. Big Storie Small Towns er et video-fællesskab mellem beboere og professionelle videoskabere.

I kategorien "undervisning" vandt Projeqt for en dynamisk fremvisningsportal.

En samlet oversigt over alle finalisterne ligger her.

Blandt sidste års vindere var GetSatisfaction, AirBNB, Groupon og GroupMe.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics