Den nye iPad mangler HD-apps

Den nye iPad kan købes i USA fra denne uge, men applikationerne er ikke klar endnu til den høje opløsning.

Artikel top billede

Fredag den 16. marts bliver den nye iPad lanceret i de amerikanske butikker - den danske lancering kommer først en uge senere. Det ser godt nok ud til, at lanceringen kan blive forsinket med adskillige dage, og det gør måske heller ikke noget. For de fleste applikationer er slet ikke klar til den høje opløsning - og som ComON kunne fortælle forleden, kan indholdet hurtig komme til at se pixeleret og kantet ud, hvis det ligger i en lav opløsning.

Så der kan gå noget tid, inden man kan få det fulde udbytte af den nye iPad. Den gode nyhed er, at tekst i applikationerne automatisk bliver tilpasset til den høje opløsning, så teksten fremstår skarpt og tydeligt på skærmen. Men billeder og andre grafiske elementer skal tilpasses for at udnytte de ekstra pixels.

Apple har allerede konverteret flere af sine egne applikationer til den nye iPad, og de fylder nu langt mere end tidligere. Tekstbehandlingen Pages er svulmet op fra 95 til 269 MB, mens regnearket Numbers er steget fra 109 til 283 MB. Det betyder også, at det tager længere tid at downloade applikationerne, og de fylder mere på tavlecomputeren.

I sidste uge har Apple hævet datagrænsen for downloads over mobilnettet fra 20 til 50 MB for iOS-enheder med 3G og 4G. Denne grænse gælder for alle typer af indhold i App Store og iTunes. Hvis indholdet fylder mere end dette, skal man altså hente det over et trådløst netværk eller over computeren.

Beslutningen om at hæve datagrænsen skyldes sandsynligvis, at man vil gøre det lettere at hente applikationer til den nye iPad.

Men det ændrer ikke ved, at applikationerne tager mere plads på iPad'en. Den nye iPad sælges ligesom den første udgave for to år siden i udgaver med 16, 32 og 64 GB hukommelse, og der er ingen mulighed for at udvide lagerpladsen med SD-kort eller andre medier.

De første applikationer som udnytter den høje opløsning er Apples egne programmer i iWorks-pakken, Garageband, iMovie, det nye iPhoto, iTunes U og iBooks.

I forbindelse med præsentationen af den nye iPad viste Apple også to spil fra andre udviklere, Infinity Blade: Dungeons og Sky Gamblers, men de er ikke færdige endnu.

CNET har kontaktet en række udviklere af iPad-applikationer for at høre, hvorvidt de har planer om at opdatere deres software til den nye tablet, men det er kun de færreste som kunne fortælle noget konkret. EA arbejder på nye spil med høj opløsning, men de er ikke klar til lanceringen i denne uge, og PopCap er heller ikke klar med de første spil før om en måneds tid.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos