Den nye iPad mangler HD-apps

Den nye iPad kan købes i USA fra denne uge, men applikationerne er ikke klar endnu til den høje opløsning.

Artikel top billede

Fredag den 16. marts bliver den nye iPad lanceret i de amerikanske butikker - den danske lancering kommer først en uge senere. Det ser godt nok ud til, at lanceringen kan blive forsinket med adskillige dage, og det gør måske heller ikke noget. For de fleste applikationer er slet ikke klar til den høje opløsning - og som ComON kunne fortælle forleden, kan indholdet hurtig komme til at se pixeleret og kantet ud, hvis det ligger i en lav opløsning.

Så der kan gå noget tid, inden man kan få det fulde udbytte af den nye iPad. Den gode nyhed er, at tekst i applikationerne automatisk bliver tilpasset til den høje opløsning, så teksten fremstår skarpt og tydeligt på skærmen. Men billeder og andre grafiske elementer skal tilpasses for at udnytte de ekstra pixels.

Apple har allerede konverteret flere af sine egne applikationer til den nye iPad, og de fylder nu langt mere end tidligere. Tekstbehandlingen Pages er svulmet op fra 95 til 269 MB, mens regnearket Numbers er steget fra 109 til 283 MB. Det betyder også, at det tager længere tid at downloade applikationerne, og de fylder mere på tavlecomputeren.

I sidste uge har Apple hævet datagrænsen for downloads over mobilnettet fra 20 til 50 MB for iOS-enheder med 3G og 4G. Denne grænse gælder for alle typer af indhold i App Store og iTunes. Hvis indholdet fylder mere end dette, skal man altså hente det over et trådløst netværk eller over computeren.

Beslutningen om at hæve datagrænsen skyldes sandsynligvis, at man vil gøre det lettere at hente applikationer til den nye iPad.

Men det ændrer ikke ved, at applikationerne tager mere plads på iPad'en. Den nye iPad sælges ligesom den første udgave for to år siden i udgaver med 16, 32 og 64 GB hukommelse, og der er ingen mulighed for at udvide lagerpladsen med SD-kort eller andre medier.

De første applikationer som udnytter den høje opløsning er Apples egne programmer i iWorks-pakken, Garageband, iMovie, det nye iPhoto, iTunes U og iBooks.

I forbindelse med præsentationen af den nye iPad viste Apple også to spil fra andre udviklere, Infinity Blade: Dungeons og Sky Gamblers, men de er ikke færdige endnu.

CNET har kontaktet en række udviklere af iPad-applikationer for at høre, hvorvidt de har planer om at opdatere deres software til den nye tablet, men det er kun de færreste som kunne fortælle noget konkret. EA arbejder på nye spil med høj opløsning, men de er ikke klar til lanceringen i denne uge, og PopCap er heller ikke klar med de første spil før om en måneds tid.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job