Ingram Micros danske satsning har været i gang længe

Den amerikanske distributør fortæller tilsyneladende ikke hele historien om sit salg til den danske it-kanal. Flere forhandlere fortæller, at de gennem længere tid købt varer fra Ingram Micros tyske afdeling.

Artikel top billede

Den officielle forklaring fra distributøren Ingram Micro er meget klar.

Siden nytår har man haft et dansktalende salgsteam med base i München, som målrettet har solgt varer til danske it-forhandlere. Men det er i bedste fald kun en del af sandheden.

Ifølge en række forhandlere som CRN har talt med var Ingram Micro allerede for et år siden godt i gang med at registrere danske kunder.

Direktør i forhandlerkæden CBC, Peder Hvejsel, bekræfter over for CRN, at CBC allerede midt i 2011 indgik aftale med Ingram Micro, og at Ingram Micro forudgående havde kontaktet de enkelte forhandlere i kæden.

Peder Hvejsel fortæller, at samhandelen med Ingram Micro fortrinsvis  drejer sig om "ikke-sprogafhængige" produkter - typisk komponenter og tilbehør.

"De senere år er konkurrencen på distributionsmarkedet blevet mindre i og med, at der kun er to store spillere tilbage (Also Actebis og Tech Data, red.). Så det er fint, at udenlandske  distributører blandt sig på markedet. Ingram Micro gør i princippet bare som hvilken som helst anden distributør. Den eneste forskel er, at de er placeret i Tyskland. Men det er klart, at deres salgsapparat aldrig kan blive det same, som hvis de var til stede her i landet," siger Peder Hvajsel.

Han understreger dog at indkøbene fra Ingram Micro i Tyskland indtil videre er begrænsede.

Den vestjyske pc-bygger AV Distribution er blandt de forhandlere, som handler med Ingram Micro

"Vi har handlet med dem siden de lukkede ned i Danmark i 2009. De har gode priser på nogle varer, og på andre er de ikke," lyder det fra medindehaver Jens Christian Nørtoft.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Financial Accounting Consultant (SAP)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos