Google planlægger stor ombygning af sin søgemaskine

Google arbejder på en ny generation af sin søgemaskine, som skal levere mere end bare links til websider.

Artikel top billede

I de kommende måneder kommer Google med en ny version af sin søgemaskine med en række ændringer, der beskrives som de mest dramatiske nogensinde i tjenestens historie. Det skriver Wall Street Journal.

Søgemaskinen skal fremover levere mere end blot en liste med links. Den vil fremover præsentere fakta og direkte svar på søgeforespørgsler øverst på resultatsiden.

Det betyder også at der sker store ændringer i den måde, websider bliver vægtet og placeret i resultatlisten. Google erstatter ikke sit nuværende nøgleords-baserede system, men satser på at udvide det med "semantisk søgning", hvor man forsøger at analysere betydningen af de indtastede ord.

Google har samlet en database med millioner af "objekter" - mennesker, steder og ting - i de sidste to år. Den skal nu bruges til at levere semantiske søgeresultater.

Fremtidens Google-søgning vil fungere "ligesom mennesker forstår verden," siger firmaets søgechef Amit Singhal.

Hvis man f.eks. indtaster "Lake Tahoe" kan man straks se de vigtigste fakta om søen, som dens placering, højde, gennemsnits-temperatur eller salt-indhold. På et mere komplekst spørgsmål som "Hvad er de 10 største søer i Californien" vil Google forsøge at levere svaret selv i stedet for at linke til f.eks. Wikipedia.

Den nye semantiske søgning skal hjælpe Google i kampen mod Microsofts Bing, men det betyder også at Google kommer til at stå stærkere overfor Facebook, som allerede har samlet informationer om millioner af mennesker, steder og ting.

Det skal også få brugerne til at blive længere tid på Google. Når man har søgt efter en bestemt forfatter kan man f.eks. finde en liste over bøger og springe videre til andre forfattere uden at forlade Google.

En af avisens kilder oplyser, at ændringerne får direkte betydning for 10-20 pct. af alle søgninger hos Google, og det kan få millioner af andre websider til at ændre deres struktur så det passer til Googles nye søgekriterier.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S