Anonymous-operativsystem er måske en forfalskning

Tør du installere denne software?

Artikel top billede

Nu er der udsendt en Linux-distribution i hacker-sammenslutningen Anonymous' navn. Den er baseret på Ubuntu 11.10 sammen med MATE Desktop. Det nye Anonymous OS leveres med en række forudinstallerede hacker-værktøjer som kodeords-generatoren ParolaPass, WLAN-programmet WireShark og anonymiserings-værktøjet Tor.

Denne blog fortæller at Anonymous OS er udviklet til "undervisningsformål" og for at "teste sikkerheden på websider".

Men ligesom med alt andet, der gælder Anonymous, så er det meget usikkert hvem der egentlig står bag.

Anonymous skriver selv på sin Twitter-kanal, at operativsystemet er en forfalskning.

"Anonymous OS er falsk, det er fyldt med trojanere," hedder det.

Der er allerede rygter om, at det er myndighederne der har skabt det, og at de har indbygget en skjult bagdør for at overvåge brugerne.

Men det er også muligt, at det er nogle enkelte Anonymous-medlemmer, der står bag, eller personer uden nærmere tilknytning til bevægelsen.

Anonymous OS bloggen advarer mod at anvende Anonymous OS til at ødelægge websider og afviser samtidig at der skulle være skjulte trojanere.

"I vores verden, i Linux- og open source-verden, er der ikke virus. Hvis du tror, at Anonymous OS er fyldt med trojanere eller har bagdøre anbragt af myndighederne eller hackere, så lad være med at downloade det. Men hold op med at påstå, at Linux er farlig og har trojanere," hedder det på bloggen, hvor man også kan downloade softwaren - hvis man tør.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S