Danskerne sværger til iPhone: Android taber terræn

Nye tal for det danske smartphone-marked viser vigende tendens for Android-telefoner og voksende markeds-muskler hos Apple.

Artikel top billede

Så mange danskere købte en ny iPhone sidste år, at selv den ellers så ustoppelige fremmarch af smartphones med Android blev bremset op. I stedet skød iOS-platformens markedsandel markant i vejret, viser nye tal for det danske smartphone-marked udarbejdet af IDC.

Fra 2010 til 2011 voksede Android-platformen samlet set fra 31 procent til 50 procent af det danske smartphone-marked. Men i årets sidste kvartal gik tendensen den anden vej: Android mistede markedsandele og røg ned på 48 procent af det samlede danske smartphone-marked.

iOS voksede fra 21 til 31 perocent fra 2010 til 2011, men væksten blev større i årets sidste kvartal. Her røg iOS op på 34 procent.

iPhone 4S kom på det danske marked den 28. oktober.

Da Android-platformen i statistikken udgøres af en mængde forskellige mærker, tyder alt på, at iPhone er det største smartphone-mærke herhjemme.

Statistikken fra IDC fortæller også den snart velkendte historie om Nokia-telefoner med Symbian, som målt på markedsandele kører ned ad en stejl bakke helt uden bremser.

39 procent af alle danske smartphones var styret af Symbian i 2010. Året efter havde iPhones og Android-telefoner slugt det meste, og kun 14 procent af danskerne holdt fast i deres Nokia - i årets fjerdekvartal blev tendensen oven i købet forstærket, så markedsandelen for Symbian røg ned på 13 procent.

--

2010
2011

    Q4 2011

    Android
31%
50%
48%

    iOS
21%
31%
34%

    Symbian
39%
14%
13%

    Andet
9%
5%
5%

(Danmark, smartphone OS markedsandele. Kilde: IDC)

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS