Derfor skal du passe på din smartphone

Hvad sker der med en "glemt" smartphone? Symantec gjorde forsøget.

Artikel top billede

Hvis du mister din smartphone skal du ikke regne med at blive kontaktet af den person, der finder den. Det viser et forsøg, som Symantec har gennemført. I det såkaldte Honey Stick Project har Symantec-ansatte "glemt" 50 smartphones i forskellige byer som New York, Washington DC, Los Angeles, San Francisco og Ottawa.

De pågældende smartphones var udstyret med et spionprogram, som gjorde det muligt at følge telefonens position og se, hvad den bliver brugt til.

Det viste sig at det kun var halvdelen af telefonerne, der i sidste ende fandt tilbage til den oprindelige ejer.

Nu skulle man tro, at finderen som det første ville slå op i adressebogen for at se nummeret på en person, der kender telefonens ejer. Men telefonbogen blev kun åbnet på 38 af telefonerne.

Til gengæld viste det sig, at 89 procent af finderne kiggede i private billeder, beskeder eller informationer fra sociale netværk på telefonen. Næsten lige så mange forsøgte at få adgang til firmadokumenter på telefonen.

Symantec havde selv placeret forskellige apps og filer på telefonen, der lignede programmer til fjernadgang til firmanetværk og lønafregninger og dermed altså skulle fungere som lokkemad.

Der var også placeret en fil på telefonen, som så ud til at indeholde følsomme kodeord - mere end halvdelen forsøgte at åbne denne fil.

Symantec mener at det lille eksperiment viser, at man altid bør låse sin telefon med en særlig kode, og desuden bør man bruge programmer som gør det muligt at spore telefonen hvis den bliver tabt.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics