Derfor skal du passe på din smartphone

Hvad sker der med en "glemt" smartphone? Symantec gjorde forsøget.

Artikel top billede

Hvis du mister din smartphone skal du ikke regne med at blive kontaktet af den person, der finder den. Det viser et forsøg, som Symantec har gennemført. I det såkaldte Honey Stick Project har Symantec-ansatte "glemt" 50 smartphones i forskellige byer som New York, Washington DC, Los Angeles, San Francisco og Ottawa.

De pågældende smartphones var udstyret med et spionprogram, som gjorde det muligt at følge telefonens position og se, hvad den bliver brugt til.

Det viste sig at det kun var halvdelen af telefonerne, der i sidste ende fandt tilbage til den oprindelige ejer.

Nu skulle man tro, at finderen som det første ville slå op i adressebogen for at se nummeret på en person, der kender telefonens ejer. Men telefonbogen blev kun åbnet på 38 af telefonerne.

Til gengæld viste det sig, at 89 procent af finderne kiggede i private billeder, beskeder eller informationer fra sociale netværk på telefonen. Næsten lige så mange forsøgte at få adgang til firmadokumenter på telefonen.

Symantec havde selv placeret forskellige apps og filer på telefonen, der lignede programmer til fjernadgang til firmanetværk og lønafregninger og dermed altså skulle fungere som lokkemad.

Der var også placeret en fil på telefonen, som så ud til at indeholde følsomme kodeord - mere end halvdelen forsøgte at åbne denne fil.

Symantec mener at det lille eksperiment viser, at man altid bør låse sin telefon med en særlig kode, og desuden bør man bruge programmer som gør det muligt at spore telefonen hvis den bliver tabt.

Læses lige nu

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S