Derfor skal du passe på din smartphone

Hvad sker der med en "glemt" smartphone? Symantec gjorde forsøget.

Artikel top billede

Hvis du mister din smartphone skal du ikke regne med at blive kontaktet af den person, der finder den. Det viser et forsøg, som Symantec har gennemført. I det såkaldte Honey Stick Project har Symantec-ansatte "glemt" 50 smartphones i forskellige byer som New York, Washington DC, Los Angeles, San Francisco og Ottawa.

De pågældende smartphones var udstyret med et spionprogram, som gjorde det muligt at følge telefonens position og se, hvad den bliver brugt til.

Det viste sig at det kun var halvdelen af telefonerne, der i sidste ende fandt tilbage til den oprindelige ejer.

Nu skulle man tro, at finderen som det første ville slå op i adressebogen for at se nummeret på en person, der kender telefonens ejer. Men telefonbogen blev kun åbnet på 38 af telefonerne.

Til gengæld viste det sig, at 89 procent af finderne kiggede i private billeder, beskeder eller informationer fra sociale netværk på telefonen. Næsten lige så mange forsøgte at få adgang til firmadokumenter på telefonen.

Symantec havde selv placeret forskellige apps og filer på telefonen, der lignede programmer til fjernadgang til firmanetværk og lønafregninger og dermed altså skulle fungere som lokkemad.

Der var også placeret en fil på telefonen, som så ud til at indeholde følsomme kodeord - mere end halvdelen forsøgte at åbne denne fil.

Symantec mener at det lille eksperiment viser, at man altid bør låse sin telefon med en særlig kode, og desuden bør man bruge programmer som gør det muligt at spore telefonen hvis den bliver tabt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse