Verdens bedste mailprogram er ankommet til iPhone

Sparrow til Mac er måske verdens bedste mailprogram, og nu er programmet også kommet som app til din iPhone. Men er det værd at hente?

Artikel top billede

Sparrow er uden sidestykke det bedste mailprogram til din Mac.

Og nu vil folkene bag Sparrow bygge videre på successen med en helt ny mail-app til iPhone, som skal udfordre Apples egen Mail-apps position som iPhone-brugernes foretrukne mail-værktøj. 

Folk der ligesom denne skribent er begejstrede brugere af Sparrow til Mac, vil sandsynligvis være fristet til at betale de 18 kroner, som Sparrow til iPhone koster i App Store.

Men er det pengene værd?

Det korte og lettere forsimplede svar er: Nej. Længere nede i artiklen kan du læse hvorfor.

Men på trods af det er Sparrow til iPhone ikke blot flottere end Apples standard-mail.

På mange måder er den også bedre.

Derfor er Sparrow-app'en fed

Bruger du ofte labels - eller mærkater som det hedder på dansk - når du bruger Gmail, vil du elske Sparrows iPhone-klient.

Her kræver det ikke mere end et enkelt fingerstrøg at tilføje mærkat til en mail. 

Det er også betydeligt lettere at vedhæfte billeder til dine mails. Med Apples eget mailprogram til din iPhone kan du ikke vedhæfte filer i selve programmet. I stedet må du gå en omvej, hvor du først åbner selve billedet og herefter vælger, at du gerne vil sende det med en mail. 

Men den omvej slipper du for med Sparrow. Her er det næsten lige så enkelt som med et almindeligt mailprogram til din computer.

Du skal blot klikke på "vedhæft-ikonet" og vælge din fil.

Derfor skal du ikke købe Sparrow til iPhone

Sparrow har også valgt at håndtere lange mailkorrespondancer på en ny og mere overskuelig måde. 

Når du åbner en korrespondance, åbner Sparrow den nyeste mail. Men du kan hurtigt bladre frem og tilbage mellem de forskellige mails i korrespondancen ved at swipe op og ned på siden. 

Ønsker du et overblik over alle de forskellige mails i en korrespondance, trykker du blot på topbaren i app'en, og herefter får du et overblik over samtlige mails i hele korrespondancen. 

Blandt de mere kosmetiske fordele ved Sparrow er, at du kan få sat ansigt på dem, du mailer med.

Ud for hver mail i din indbakke dukker der et billede op af mailens afsender. Det kræver dog, at du har valgt at koble Sparrow sammen med din Facebook-konto. 

Derfor skal du ikke købe Sparrow

Og det er jo alt sammen meget godt. Derfor sidder du måske og spørger dig selv, hvordan vi kan starte artiklen med at påstå, at Sparrow ikke er sin pris på 18 kroner værd.

Det er der to grunde til. 

For det første vil Apples egen mail-app altid være standard mail-program på din iPhone, og det kan du ikke ændre på. 

Det vil sige, at du i stedet for at have ét mailprogram pludselig vil have to aktive mailprogrammer, når du begynder at bruge Sparrow.

Og det er simpelthen for fjollet - ikke mindst når nu din iPhone mail-app er helt gratis og faktisk fungerer ganske glimrende. 

For det andet har Sparrow ikke push-mail. Det vil sige, at Sparrow ikke giver dig automatisk besked, lige så snart du modtager en ny mail. I stedet skal du tømme din mail manuelt.

Derfor er vi tilbageholdende med at opfordre dig til at købe Sparrows iPhone-app. 

Til gengæld vil vi gerne opfordre Apple til at opkøbe Sparrow. 

For Sparrow til Mac er alt det, som Apples eget mail-program burde være, og Apples mail-app til iPhone vil kunne blive en hel del bedre, hvis den hentede inspiration hos Sparrows iPhone-app.

Læs også:
 
Fem gode grunde til at du skal hente Gmails nye app  

Sådan bliver din iPhone endnu bedre til Gmail  

Her er det bedste mail-program til din Mac

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS