Her er fremtidens trådløse kommunikation

Med de såkaldte spøgelsespartikler kan man sende signaler der passerer gennem alle forhindringer.

Artikel top billede

En gruppe forskere fra de amerikanske universiteter Rochester og North Carolina State har for første gang sendt en besked med en stråle af neutrinoer - næsten masseløse partikler der bevæger sig tæt på lysets hastighed. Beskeden blev sendt gennem 240 meter sten og den var ganske enkelt "Neutrino".

Beskeden gik altså lige gennem stenen - og neutrinoer bliver da også kaldt for "spøgelsespartikler".  De kan faktisk penetrere hele planetter uden at bremse nævneværdigt, skriver digi.no.

"Med neutrinoer kan man kommunikere mellem to vilkårlige punkter på Jorden uden at bruge satellitter eller kabler," siger professor Dan Stancil.

Han tilføjer at neutrino-baserede kommunikations-systemer vil være meget mere komplicerede end dagens systemer, men de kan også være meget nyttige. Disse signaler passerer direkte gennem alle genstande. Det kan f.eks. bruges til at kommunikere med u-både på havets bund eller med fjerne sonder i rummet.

Det seneste eksperiment beskrives som det første skridt mod neutrino-baseret kommunikation, som altså måske kommer til at erstatte eller supplere de elektromagnetiske bølger, som anvendes til en stor del af dagens elektroniske kommunikation. Disse bølger har svært ved at passere gennem fysiske genstande. De bliver blokeret af bjerge, vægge, vand og meget andet.

Men neutrinoer fortsætter helt upåvirket. Selv magnetfelter og tyngdekraften forstyrrer dem ikke i deres bane.

Forskerne har brugt en af verdens kraftigste partikel-accelleratorer ved Fermilab til at sende neutrino-strålen. Modtageren Minerva er anbragt i en hule 100 meter under jorden. Den vejer fem ton, men er kun i stand til at opfange én af 10 milliarder neutrino-partikler.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec