Her er fremtidens trådløse kommunikation

Med de såkaldte spøgelsespartikler kan man sende signaler der passerer gennem alle forhindringer.

Artikel top billede

En gruppe forskere fra de amerikanske universiteter Rochester og North Carolina State har for første gang sendt en besked med en stråle af neutrinoer - næsten masseløse partikler der bevæger sig tæt på lysets hastighed. Beskeden blev sendt gennem 240 meter sten og den var ganske enkelt "Neutrino".

Beskeden gik altså lige gennem stenen - og neutrinoer bliver da også kaldt for "spøgelsespartikler".  De kan faktisk penetrere hele planetter uden at bremse nævneværdigt, skriver digi.no.

"Med neutrinoer kan man kommunikere mellem to vilkårlige punkter på Jorden uden at bruge satellitter eller kabler," siger professor Dan Stancil.

Han tilføjer at neutrino-baserede kommunikations-systemer vil være meget mere komplicerede end dagens systemer, men de kan også være meget nyttige. Disse signaler passerer direkte gennem alle genstande. Det kan f.eks. bruges til at kommunikere med u-både på havets bund eller med fjerne sonder i rummet.

Det seneste eksperiment beskrives som det første skridt mod neutrino-baseret kommunikation, som altså måske kommer til at erstatte eller supplere de elektromagnetiske bølger, som anvendes til en stor del af dagens elektroniske kommunikation. Disse bølger har svært ved at passere gennem fysiske genstande. De bliver blokeret af bjerge, vægge, vand og meget andet.

Men neutrinoer fortsætter helt upåvirket. Selv magnetfelter og tyngdekraften forstyrrer dem ikke i deres bane.

Forskerne har brugt en af verdens kraftigste partikel-accelleratorer ved Fermilab til at sende neutrino-strålen. Modtageren Minerva er anbragt i en hule 100 meter under jorden. Den vejer fem ton, men er kun i stand til at opfange én af 10 milliarder neutrino-partikler.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job