NSA bygger gigantisk spionagecenter

Det nye aflytningscenter koster mere end 11 milliarder kroner.

Artikel top billede

Det hemmelighedsfulde National Security Agency (NSA) bygger nu det største aflytningscenter i USA. Det nye "Utah datacenter" i den lille by Bluffdale koster mere end 11 milliarder kroner. En stor del af verdens elektroniske kommunikation skal løbe sammen her - private e-mails, telefonsamtaler, Google-søgninger, satellit-kommunikation. Men også de helt almindelige digitale fodspor, som man efterlader i sin dagligdag - fra parkeringsbilletter til hotelreservationer.

Ifølge en længere artikel i Wired er der tale om et byggeri med et samlet areal på 92.000 kvm., hvor man skal opfange, samle og analysere elektroniske data. En af de vigtigste opgaver bliver at knække krypteret kommunikation på nettet - mange websider bruger efterhånden https-forbindelser.

Denne opgave skal klares af en ny supercomputer med en regnekraft på mere end en petaflop/s. Med en normal computer vil det tage mere end 100 år at knække 256 kbit AES-kryptering med brute force-metoden - med en supercomputer tager det kun en brøkdel af denne tid.

I det nye regnecenter er der reserveret et areal på 2.300 kvadratmeter til servere og der skal installeres et anlæg, som kan pumpe 6,4 millioner liter vand til køling om dagen.

Datacenteret har også sit eget nødstrømsanlæg, der kan holde det kørende i tre dage uden ekstern strømforsyning. Der skal bruges 50 millioner kroner på sikring af området, herunder videoovervågning og kontrol af alle besøgende. 

Ifølge Wired skulle det nye anlæg være færdigt i september 2013.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job