NSA bygger gigantisk spionagecenter

Det nye aflytningscenter koster mere end 11 milliarder kroner.

Artikel top billede

Det hemmelighedsfulde National Security Agency (NSA) bygger nu det største aflytningscenter i USA. Det nye "Utah datacenter" i den lille by Bluffdale koster mere end 11 milliarder kroner. En stor del af verdens elektroniske kommunikation skal løbe sammen her - private e-mails, telefonsamtaler, Google-søgninger, satellit-kommunikation. Men også de helt almindelige digitale fodspor, som man efterlader i sin dagligdag - fra parkeringsbilletter til hotelreservationer.

Ifølge en længere artikel i Wired er der tale om et byggeri med et samlet areal på 92.000 kvm., hvor man skal opfange, samle og analysere elektroniske data. En af de vigtigste opgaver bliver at knække krypteret kommunikation på nettet - mange websider bruger efterhånden https-forbindelser.

Denne opgave skal klares af en ny supercomputer med en regnekraft på mere end en petaflop/s. Med en normal computer vil det tage mere end 100 år at knække 256 kbit AES-kryptering med brute force-metoden - med en supercomputer tager det kun en brøkdel af denne tid.

I det nye regnecenter er der reserveret et areal på 2.300 kvadratmeter til servere og der skal installeres et anlæg, som kan pumpe 6,4 millioner liter vand til køling om dagen.

Datacenteret har også sit eget nødstrømsanlæg, der kan holde det kørende i tre dage uden ekstern strømforsyning. Der skal bruges 50 millioner kroner på sikring af området, herunder videoovervågning og kontrol af alle besøgende. 

Ifølge Wired skulle det nye anlæg være færdigt i september 2013.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S