NSA bygger gigantisk spionagecenter

Det nye aflytningscenter koster mere end 11 milliarder kroner.

Artikel top billede

Det hemmelighedsfulde National Security Agency (NSA) bygger nu det største aflytningscenter i USA. Det nye "Utah datacenter" i den lille by Bluffdale koster mere end 11 milliarder kroner. En stor del af verdens elektroniske kommunikation skal løbe sammen her - private e-mails, telefonsamtaler, Google-søgninger, satellit-kommunikation. Men også de helt almindelige digitale fodspor, som man efterlader i sin dagligdag - fra parkeringsbilletter til hotelreservationer.

Ifølge en længere artikel i Wired er der tale om et byggeri med et samlet areal på 92.000 kvm., hvor man skal opfange, samle og analysere elektroniske data. En af de vigtigste opgaver bliver at knække krypteret kommunikation på nettet - mange websider bruger efterhånden https-forbindelser.

Denne opgave skal klares af en ny supercomputer med en regnekraft på mere end en petaflop/s. Med en normal computer vil det tage mere end 100 år at knække 256 kbit AES-kryptering med brute force-metoden - med en supercomputer tager det kun en brøkdel af denne tid.

I det nye regnecenter er der reserveret et areal på 2.300 kvadratmeter til servere og der skal installeres et anlæg, som kan pumpe 6,4 millioner liter vand til køling om dagen.

Datacenteret har også sit eget nødstrømsanlæg, der kan holde det kørende i tre dage uden ekstern strømforsyning. Der skal bruges 50 millioner kroner på sikring af området, herunder videoovervågning og kontrol af alle besøgende. 

Ifølge Wired skulle det nye anlæg være færdigt i september 2013.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S