Koden bag mystisk internet-orm er knækket

Nu er det mystiske programmeringssprog bag internet-ormen Duqu afsløret.

Artikel top billede

Forleden bad Kaspersky Lab om hjælp til at identificere et ukendt programmeringssprog, som er brugt til at skrive dele af koden til internet-ormen Duqu. Nu er mysteriet løst. Kaspersky Lab fortæller at man har modtaget mere end 200 kommentarer på et blog-indlæg, hvor man efterlyste hjælp, og der er kommet 60 mails med forslag fra programmører og andre.

Det viser sig at sproget faktisk slet ikke er så ukendt, som man troede. Der er tale om en speciel objekt-orienteret version af C, der er kompileret med Microsoft Visual Studio. I denne blog fortæller Kaspersky Lab om arbejdet med at identificere koden.

Der spekuleres nu på, at de ukendte programmører bag ormen har valgt C for at sikre, at ormen kan kompileres til alle platforme. I øjeblikket kører den kun på Windows.

Duqu blev opdaget sidste efterår og den blev hurtigt sammenlignet med Stuxnet, der sandsynligvis er skrevet for at ramme iranske atomanlæg. Det menes at USA eller Israel står bag Stuxnet, men det er aldrig blevet bevist.

Symantec vurderede i oktober sidste år, at Duqu og Stuxnet er skrevet af de samme programmører. Det er i hvert fald sikkert, at Duqu indeholder kode fra Stuxnet, og den er også skrevet for at ramme industrianlæg.

I modsætning til Stuxnet er den nyere Duqu dog ikke skrevet for at sabotere anlæg, men kun for at samle informationer. Programmet er meget lille og den bliver derfor også betegnet som en lillebror til Stuxnet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S