Koden bag mystisk internet-orm er knækket

Nu er det mystiske programmeringssprog bag internet-ormen Duqu afsløret.

Artikel top billede

Forleden bad Kaspersky Lab om hjælp til at identificere et ukendt programmeringssprog, som er brugt til at skrive dele af koden til internet-ormen Duqu. Nu er mysteriet løst. Kaspersky Lab fortæller at man har modtaget mere end 200 kommentarer på et blog-indlæg, hvor man efterlyste hjælp, og der er kommet 60 mails med forslag fra programmører og andre.

Det viser sig at sproget faktisk slet ikke er så ukendt, som man troede. Der er tale om en speciel objekt-orienteret version af C, der er kompileret med Microsoft Visual Studio. I denne blog fortæller Kaspersky Lab om arbejdet med at identificere koden.

Der spekuleres nu på, at de ukendte programmører bag ormen har valgt C for at sikre, at ormen kan kompileres til alle platforme. I øjeblikket kører den kun på Windows.

Duqu blev opdaget sidste efterår og den blev hurtigt sammenlignet med Stuxnet, der sandsynligvis er skrevet for at ramme iranske atomanlæg. Det menes at USA eller Israel står bag Stuxnet, men det er aldrig blevet bevist.

Symantec vurderede i oktober sidste år, at Duqu og Stuxnet er skrevet af de samme programmører. Det er i hvert fald sikkert, at Duqu indeholder kode fra Stuxnet, og den er også skrevet for at ramme industrianlæg.

I modsætning til Stuxnet er den nyere Duqu dog ikke skrevet for at sabotere anlæg, men kun for at samle informationer. Programmet er meget lille og den bliver derfor også betegnet som en lillebror til Stuxnet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics