Koden bag mystisk internet-orm er knækket

Nu er det mystiske programmeringssprog bag internet-ormen Duqu afsløret.

Artikel top billede

Forleden bad Kaspersky Lab om hjælp til at identificere et ukendt programmeringssprog, som er brugt til at skrive dele af koden til internet-ormen Duqu. Nu er mysteriet løst. Kaspersky Lab fortæller at man har modtaget mere end 200 kommentarer på et blog-indlæg, hvor man efterlyste hjælp, og der er kommet 60 mails med forslag fra programmører og andre.

Det viser sig at sproget faktisk slet ikke er så ukendt, som man troede. Der er tale om en speciel objekt-orienteret version af C, der er kompileret med Microsoft Visual Studio. I denne blog fortæller Kaspersky Lab om arbejdet med at identificere koden.

Der spekuleres nu på, at de ukendte programmører bag ormen har valgt C for at sikre, at ormen kan kompileres til alle platforme. I øjeblikket kører den kun på Windows.

Duqu blev opdaget sidste efterår og den blev hurtigt sammenlignet med Stuxnet, der sandsynligvis er skrevet for at ramme iranske atomanlæg. Det menes at USA eller Israel står bag Stuxnet, men det er aldrig blevet bevist.

Symantec vurderede i oktober sidste år, at Duqu og Stuxnet er skrevet af de samme programmører. Det er i hvert fald sikkert, at Duqu indeholder kode fra Stuxnet, og den er også skrevet for at ramme industrianlæg.

I modsætning til Stuxnet er den nyere Duqu dog ikke skrevet for at sabotere anlæg, men kun for at samle informationer. Programmet er meget lille og den bliver derfor også betegnet som en lillebror til Stuxnet.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse