Amazon betaler milliarder for en hær af robotter

Kiva Systems er solgt til Amazon for 4,2 mia. kr.

Artikel top billede

Amazon er allerede en af de største kunder hos Kiva Systems, der fremstiller robotter til lagerbygninger, og nu har Amazon købt hele firmaet for 4,2 mia. kroner. De orange Kiva-robotter henter varen på hylden i lagerhallen og transporterer den hen til et bånd, hvor mennesker så pakker de færdige forsendelser.

Ifølge Amazon kan produktiviteten for hver lagermedarbejder tre- eller firedobles ved at bruge robotter til at overtage alle de trivielle opgaver som at finde bøger og dvd'er og placere dem det rigtige sted.

Internet-giganten investerer lige nu stort i en udbygning af sine datacentre og lagerhaller. Kiva Systems er den andenstørste firmaovertagelse i Amazons historie. Den største var Zappos.com, som blev købt for omkring fem mia. kr.

Kiva Systems skal fortsat sælge sine robotter til andre kunder. De bliver blandt andet brugt hos Gap, Staples og Saks. Robotterne koster adskillige millioner kroner stykket.

En Amazon-talsmand afviser, at man har planlagt fyringer i forbindelse med overtagelsen af robot-firmaet. Men det er nok ingen tvivl om, at robotterne skal overtage stadig flere opgaver hos Amazon, der har 56.200 ansatte verden over.

Firmaet har nu 69 forsendelsescentraler og alene sidste år blev der tilføjet 17 nye.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS