Amazon betaler milliarder for en hær af robotter

Kiva Systems er solgt til Amazon for 4,2 mia. kr.

Artikel top billede

Amazon er allerede en af de største kunder hos Kiva Systems, der fremstiller robotter til lagerbygninger, og nu har Amazon købt hele firmaet for 4,2 mia. kroner. De orange Kiva-robotter henter varen på hylden i lagerhallen og transporterer den hen til et bånd, hvor mennesker så pakker de færdige forsendelser.

Ifølge Amazon kan produktiviteten for hver lagermedarbejder tre- eller firedobles ved at bruge robotter til at overtage alle de trivielle opgaver som at finde bøger og dvd'er og placere dem det rigtige sted.

Internet-giganten investerer lige nu stort i en udbygning af sine datacentre og lagerhaller. Kiva Systems er den andenstørste firmaovertagelse i Amazons historie. Den største var Zappos.com, som blev købt for omkring fem mia. kr.

Kiva Systems skal fortsat sælge sine robotter til andre kunder. De bliver blandt andet brugt hos Gap, Staples og Saks. Robotterne koster adskillige millioner kroner stykket.

En Amazon-talsmand afviser, at man har planlagt fyringer i forbindelse med overtagelsen af robot-firmaet. Men det er nok ingen tvivl om, at robotterne skal overtage stadig flere opgaver hos Amazon, der har 56.200 ansatte verden over.

Firmaet har nu 69 forsendelsescentraler og alene sidste år blev der tilføjet 17 nye.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS