Amazon betaler milliarder for en hær af robotter

Kiva Systems er solgt til Amazon for 4,2 mia. kr.

Artikel top billede

Amazon er allerede en af de største kunder hos Kiva Systems, der fremstiller robotter til lagerbygninger, og nu har Amazon købt hele firmaet for 4,2 mia. kroner. De orange Kiva-robotter henter varen på hylden i lagerhallen og transporterer den hen til et bånd, hvor mennesker så pakker de færdige forsendelser.

Ifølge Amazon kan produktiviteten for hver lagermedarbejder tre- eller firedobles ved at bruge robotter til at overtage alle de trivielle opgaver som at finde bøger og dvd'er og placere dem det rigtige sted.

Internet-giganten investerer lige nu stort i en udbygning af sine datacentre og lagerhaller. Kiva Systems er den andenstørste firmaovertagelse i Amazons historie. Den største var Zappos.com, som blev købt for omkring fem mia. kr.

Kiva Systems skal fortsat sælge sine robotter til andre kunder. De bliver blandt andet brugt hos Gap, Staples og Saks. Robotterne koster adskillige millioner kroner stykket.

En Amazon-talsmand afviser, at man har planlagt fyringer i forbindelse med overtagelsen af robot-firmaet. Men det er nok ingen tvivl om, at robotterne skal overtage stadig flere opgaver hos Amazon, der har 56.200 ansatte verden over.

Firmaet har nu 69 forsendelsescentraler og alene sidste år blev der tilføjet 17 nye.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S