Amazon betaler milliarder for en hær af robotter

Kiva Systems er solgt til Amazon for 4,2 mia. kr.

Artikel top billede

Amazon er allerede en af de største kunder hos Kiva Systems, der fremstiller robotter til lagerbygninger, og nu har Amazon købt hele firmaet for 4,2 mia. kroner. De orange Kiva-robotter henter varen på hylden i lagerhallen og transporterer den hen til et bånd, hvor mennesker så pakker de færdige forsendelser.

Ifølge Amazon kan produktiviteten for hver lagermedarbejder tre- eller firedobles ved at bruge robotter til at overtage alle de trivielle opgaver som at finde bøger og dvd'er og placere dem det rigtige sted.

Internet-giganten investerer lige nu stort i en udbygning af sine datacentre og lagerhaller. Kiva Systems er den andenstørste firmaovertagelse i Amazons historie. Den største var Zappos.com, som blev købt for omkring fem mia. kr.

Kiva Systems skal fortsat sælge sine robotter til andre kunder. De bliver blandt andet brugt hos Gap, Staples og Saks. Robotterne koster adskillige millioner kroner stykket.

En Amazon-talsmand afviser, at man har planlagt fyringer i forbindelse med overtagelsen af robot-firmaet. Men det er nok ingen tvivl om, at robotterne skal overtage stadig flere opgaver hos Amazon, der har 56.200 ansatte verden over.

Firmaet har nu 69 forsendelsescentraler og alene sidste år blev der tilføjet 17 nye.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS