Her er de værste problemer med den nye iPad

Apple har allerede solgt tre millioner eksemplarer af den nye iPad, men det er ikke alle kunderne, der er glade.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Fredag kom den nye iPad på markedet i en række lande verden over - dog ikke Danmark, hvor den først kan købes den 23. marts - og det ser ud til at salget har overgået alle forventninger. I de første dage har Apple solgt tre millioner eksemplarer af den nye iPad. Dette tal omfatter ikke alle de forudbestillinger, der er modtaget op til lanceringen.

Den nye iPad har fået gode anmeldelser, men der er også meldinger om problemer med tavlecomputere. Mange købere har bemærket at iPad'en bliver meget varm. Fænomenet bliver også diskuteret i det officielle Apple supportforum.

Et infrarødt billede på den hollandske blog Tweakers.net bekræfter, at den nye iPad bliver omkring fem grader varmere end forgængeren iPad 2. Det kan skyldes den nye grafikchip, som sender temperaturen op på 33 C under spidsbelastning. Dermed ligger temperaturen stadig inden for Apples tilladte grænseværdier mellem 0 og 35 C.

Men det kan betyde at tavlecomputeren hurtigere bliver overophedet og må køle ned, når vejret bliver varmere til sommer. Den gamle iPad blev også hurtigt for varm, hvis den blev placeret for længe i direkte sollys på en varm dag, og det er muligt at problemet er endnu værre med den nye model. Det er anbragt en varmeledende plade, som fører varmen direkte ud til bagpanelet.

Et andet problem er, at nogle af de såkaldte Smart Covers ikke kan bruges sammen med den nye iPad. Fotografen Mark Booth skriver i sin blog, at Apple har indbygget en ny sensor, som kræver at Smart Cover'ets magnet skal have en bestemt polarisering. Apple tilbyder dog at udskifte Smart Covers gratis i sine Apple Stores.

Nogle få brugere melder om en gullig farvetone på display'et, som kan ses på dette billede. Apple har tidligere haft problemer med farven gul og der kan være tale om en defekt i enkelte modeller. Der var også meldinger om lignende problemer med iPhone 4, som angiveligt skyldtes lim der ikke var tørret rigtigt.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS