Her er de værste problemer med den nye iPad

Apple har allerede solgt tre millioner eksemplarer af den nye iPad, men det er ikke alle kunderne, der er glade.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Fredag kom den nye iPad på markedet i en række lande verden over - dog ikke Danmark, hvor den først kan købes den 23. marts - og det ser ud til at salget har overgået alle forventninger. I de første dage har Apple solgt tre millioner eksemplarer af den nye iPad. Dette tal omfatter ikke alle de forudbestillinger, der er modtaget op til lanceringen.

Den nye iPad har fået gode anmeldelser, men der er også meldinger om problemer med tavlecomputere. Mange købere har bemærket at iPad'en bliver meget varm. Fænomenet bliver også diskuteret i det officielle Apple supportforum.

Et infrarødt billede på den hollandske blog Tweakers.net bekræfter, at den nye iPad bliver omkring fem grader varmere end forgængeren iPad 2. Det kan skyldes den nye grafikchip, som sender temperaturen op på 33 C under spidsbelastning. Dermed ligger temperaturen stadig inden for Apples tilladte grænseværdier mellem 0 og 35 C.

Men det kan betyde at tavlecomputeren hurtigere bliver overophedet og må køle ned, når vejret bliver varmere til sommer. Den gamle iPad blev også hurtigt for varm, hvis den blev placeret for længe i direkte sollys på en varm dag, og det er muligt at problemet er endnu værre med den nye model. Det er anbragt en varmeledende plade, som fører varmen direkte ud til bagpanelet.

Et andet problem er, at nogle af de såkaldte Smart Covers ikke kan bruges sammen med den nye iPad. Fotografen Mark Booth skriver i sin blog, at Apple har indbygget en ny sensor, som kræver at Smart Cover'ets magnet skal have en bestemt polarisering. Apple tilbyder dog at udskifte Smart Covers gratis i sine Apple Stores.

Nogle få brugere melder om en gullig farvetone på display'et, som kan ses på dette billede. Apple har tidligere haft problemer med farven gul og der kan være tale om en defekt i enkelte modeller. Der var også meldinger om lignende problemer med iPhone 4, som angiveligt skyldtes lim der ikke var tørret rigtigt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College