Her er de værste problemer med den nye iPad

Apple har allerede solgt tre millioner eksemplarer af den nye iPad, men det er ikke alle kunderne, der er glade.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Fredag kom den nye iPad på markedet i en række lande verden over - dog ikke Danmark, hvor den først kan købes den 23. marts - og det ser ud til at salget har overgået alle forventninger. I de første dage har Apple solgt tre millioner eksemplarer af den nye iPad. Dette tal omfatter ikke alle de forudbestillinger, der er modtaget op til lanceringen.

Den nye iPad har fået gode anmeldelser, men der er også meldinger om problemer med tavlecomputere. Mange købere har bemærket at iPad'en bliver meget varm. Fænomenet bliver også diskuteret i det officielle Apple supportforum.

Et infrarødt billede på den hollandske blog Tweakers.net bekræfter, at den nye iPad bliver omkring fem grader varmere end forgængeren iPad 2. Det kan skyldes den nye grafikchip, som sender temperaturen op på 33 C under spidsbelastning. Dermed ligger temperaturen stadig inden for Apples tilladte grænseværdier mellem 0 og 35 C.

Men det kan betyde at tavlecomputeren hurtigere bliver overophedet og må køle ned, når vejret bliver varmere til sommer. Den gamle iPad blev også hurtigt for varm, hvis den blev placeret for længe i direkte sollys på en varm dag, og det er muligt at problemet er endnu værre med den nye model. Det er anbragt en varmeledende plade, som fører varmen direkte ud til bagpanelet.

Et andet problem er, at nogle af de såkaldte Smart Covers ikke kan bruges sammen med den nye iPad. Fotografen Mark Booth skriver i sin blog, at Apple har indbygget en ny sensor, som kræver at Smart Cover'ets magnet skal have en bestemt polarisering. Apple tilbyder dog at udskifte Smart Covers gratis i sine Apple Stores.

Nogle få brugere melder om en gullig farvetone på display'et, som kan ses på dette billede. Apple har tidligere haft problemer med farven gul og der kan være tale om en defekt i enkelte modeller. Der var også meldinger om lignende problemer med iPhone 4, som angiveligt skyldtes lim der ikke var tørret rigtigt.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S