Nokia udvikler nyt interface til smartphones

Nokias chefdesigner afslører i et interview, at man arbejder på en ny smartphone med en "revolutionerende" brugerflade.

Artikel top billede

I et interview med den finske avis Kauppalehti siger Nokia-chefdesigner Marko Ahtisaari, at mobilgiganten arbejder på en ny smartphone, som vil få "alle andre produkter til at se forældede ud". Han fortæller at man har udviklet en "revolutionerende" brugerflade og kritiserer samtidig iPhone for sit "dårlige design".

"På en iPhone skal man altid gennem husets fordør for at komme fra køkkenet til spisestuen," som han udtrykker det.

Løsningen er et "naturligt" interface baseret på Windows Phone, som ikke kræver at man rører ved skærmen. Det tyder på en Siri-lignende digital assistent eller en integration af Kinect i telefonen. Men Nokia vil ikke selv kommentere oplysningerne.

Marko Ahtisaari kritiserer også Googles Android og Nokias egen Symbian. Han betegner dem som dukkehuse, hvor brugeren kan flytte rundt på møblerne.

Nokias chefdesigner er kendt for at tale over sig. Tidligere i denne uge kom han til at afsløre, at Nokia arbejder på en tavlecomputer med Windows 8.

Bloggen PocketNow har fået fat i ældre billeder af en redesignet Windows-brugerflade, som er udviklet hos Nokia.

Læses lige nu

    Annonce

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglærer til teknisk efteruddannelse

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,