Nokia udvikler nyt interface til smartphones

Nokias chefdesigner afslører i et interview, at man arbejder på en ny smartphone med en "revolutionerende" brugerflade.

Artikel top billede

I et interview med den finske avis Kauppalehti siger Nokia-chefdesigner Marko Ahtisaari, at mobilgiganten arbejder på en ny smartphone, som vil få "alle andre produkter til at se forældede ud". Han fortæller at man har udviklet en "revolutionerende" brugerflade og kritiserer samtidig iPhone for sit "dårlige design".

"På en iPhone skal man altid gennem husets fordør for at komme fra køkkenet til spisestuen," som han udtrykker det.

Løsningen er et "naturligt" interface baseret på Windows Phone, som ikke kræver at man rører ved skærmen. Det tyder på en Siri-lignende digital assistent eller en integration af Kinect i telefonen. Men Nokia vil ikke selv kommentere oplysningerne.

Marko Ahtisaari kritiserer også Googles Android og Nokias egen Symbian. Han betegner dem som dukkehuse, hvor brugeren kan flytte rundt på møblerne.

Nokias chefdesigner er kendt for at tale over sig. Tidligere i denne uge kom han til at afsløre, at Nokia arbejder på en tavlecomputer med Windows 8.

Bloggen PocketNow har fået fat i ældre billeder af en redesignet Windows-brugerflade, som er udviklet hos Nokia.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS