Nokia udvikler nyt interface til smartphones

Nokias chefdesigner afslører i et interview, at man arbejder på en ny smartphone med en "revolutionerende" brugerflade.

Artikel top billede

I et interview med den finske avis Kauppalehti siger Nokia-chefdesigner Marko Ahtisaari, at mobilgiganten arbejder på en ny smartphone, som vil få "alle andre produkter til at se forældede ud". Han fortæller at man har udviklet en "revolutionerende" brugerflade og kritiserer samtidig iPhone for sit "dårlige design".

"På en iPhone skal man altid gennem husets fordør for at komme fra køkkenet til spisestuen," som han udtrykker det.

Løsningen er et "naturligt" interface baseret på Windows Phone, som ikke kræver at man rører ved skærmen. Det tyder på en Siri-lignende digital assistent eller en integration af Kinect i telefonen. Men Nokia vil ikke selv kommentere oplysningerne.

Marko Ahtisaari kritiserer også Googles Android og Nokias egen Symbian. Han betegner dem som dukkehuse, hvor brugeren kan flytte rundt på møblerne.

Nokias chefdesigner er kendt for at tale over sig. Tidligere i denne uge kom han til at afsløre, at Nokia arbejder på en tavlecomputer med Windows 8.

Bloggen PocketNow har fået fat i ældre billeder af en redesignet Windows-brugerflade, som er udviklet hos Nokia.

Læses lige nu

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse