Nokia udvikler nyt interface til smartphones

Nokias chefdesigner afslører i et interview, at man arbejder på en ny smartphone med en "revolutionerende" brugerflade.

Artikel top billede

I et interview med den finske avis Kauppalehti siger Nokia-chefdesigner Marko Ahtisaari, at mobilgiganten arbejder på en ny smartphone, som vil få "alle andre produkter til at se forældede ud". Han fortæller at man har udviklet en "revolutionerende" brugerflade og kritiserer samtidig iPhone for sit "dårlige design".

"På en iPhone skal man altid gennem husets fordør for at komme fra køkkenet til spisestuen," som han udtrykker det.

Løsningen er et "naturligt" interface baseret på Windows Phone, som ikke kræver at man rører ved skærmen. Det tyder på en Siri-lignende digital assistent eller en integration af Kinect i telefonen. Men Nokia vil ikke selv kommentere oplysningerne.

Marko Ahtisaari kritiserer også Googles Android og Nokias egen Symbian. Han betegner dem som dukkehuse, hvor brugeren kan flytte rundt på møblerne.

Nokias chefdesigner er kendt for at tale over sig. Tidligere i denne uge kom han til at afsløre, at Nokia arbejder på en tavlecomputer med Windows 8.

Bloggen PocketNow har fået fat i ældre billeder af en redesignet Windows-brugerflade, som er udviklet hos Nokia.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job