Medie: HP vil fusionere print- og pc-divisioner

Sammensmeltning af de to hardware-divisioner skal frigøre kapital til investeringer, skriver flere amerikanske medier.

Artikel top billede

HP vil ifølge nyhedssitet All Things Digital fusionere sine to hardware-divisioner for print (IPG) og pc'er (PSG).

Omstruktureringen vil ifølge sitet betyde farvel til den globale IPG-chef Vyomesh Joshi, som har 31 år i HPs tjeneste - har den seneste ti år som chef for IPG - bag sig. Den nuværende PSG-chef Todd Bradley er angiveligt udset til at stå i spidsen for den nye IPSG-division.

HP har indtil videre ikke kommenteret forlydenderne om en fusion. Heller ikke HP Danmark har kommentarer.

Tilbage i 2005 blev to divisioner lagt sammen af den daværende CEO Carly Fiorina. Fusionen blev dog efter blot seks måneder droppet af Fiorinas afløser Mark Hurd.

Så sent som i sidste måned antydede HPs nuværende topchef, Meg Whitman, at en større omstrukturering var undervejs, og at lavere omkostninger vil være HPs første prioritet i den nærmeste fremtid.

"Både vores omsætnings- og indtjeningsprofil gør det klart, at vores nuværende omkostningsniveau ikke er holdbart. Med den nuværende kurs har vi ikke den nødvendige kapacitet til at investere," lød det ifølge amerikansk CRN fra Meg Whitman.

HPs printdivision har i mange år været koncernens guldkalv, men i det seneste kvartal faldt salget med syv procent, mens indtjeningen faldt med hele 32 procent.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S