Medie: HP vil fusionere print- og pc-divisioner

Sammensmeltning af de to hardware-divisioner skal frigøre kapital til investeringer, skriver flere amerikanske medier.

Artikel top billede

HP vil ifølge nyhedssitet All Things Digital fusionere sine to hardware-divisioner for print (IPG) og pc'er (PSG).

Omstruktureringen vil ifølge sitet betyde farvel til den globale IPG-chef Vyomesh Joshi, som har 31 år i HPs tjeneste - har den seneste ti år som chef for IPG - bag sig. Den nuværende PSG-chef Todd Bradley er angiveligt udset til at stå i spidsen for den nye IPSG-division.

HP har indtil videre ikke kommenteret forlydenderne om en fusion. Heller ikke HP Danmark har kommentarer.

Tilbage i 2005 blev to divisioner lagt sammen af den daværende CEO Carly Fiorina. Fusionen blev dog efter blot seks måneder droppet af Fiorinas afløser Mark Hurd.

Så sent som i sidste måned antydede HPs nuværende topchef, Meg Whitman, at en større omstrukturering var undervejs, og at lavere omkostninger vil være HPs første prioritet i den nærmeste fremtid.

"Både vores omsætnings- og indtjeningsprofil gør det klart, at vores nuværende omkostningsniveau ikke er holdbart. Med den nuværende kurs har vi ikke den nødvendige kapacitet til at investere," lød det ifølge amerikansk CRN fra Meg Whitman.

HPs printdivision har i mange år været koncernens guldkalv, men i det seneste kvartal faldt salget med syv procent, mens indtjeningen faldt med hele 32 procent.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S