Medie: HP vil fusionere print- og pc-divisioner

Sammensmeltning af de to hardware-divisioner skal frigøre kapital til investeringer, skriver flere amerikanske medier.

Artikel top billede

HP vil ifølge nyhedssitet All Things Digital fusionere sine to hardware-divisioner for print (IPG) og pc'er (PSG).

Omstruktureringen vil ifølge sitet betyde farvel til den globale IPG-chef Vyomesh Joshi, som har 31 år i HPs tjeneste - har den seneste ti år som chef for IPG - bag sig. Den nuværende PSG-chef Todd Bradley er angiveligt udset til at stå i spidsen for den nye IPSG-division.

HP har indtil videre ikke kommenteret forlydenderne om en fusion. Heller ikke HP Danmark har kommentarer.

Tilbage i 2005 blev to divisioner lagt sammen af den daværende CEO Carly Fiorina. Fusionen blev dog efter blot seks måneder droppet af Fiorinas afløser Mark Hurd.

Så sent som i sidste måned antydede HPs nuværende topchef, Meg Whitman, at en større omstrukturering var undervejs, og at lavere omkostninger vil være HPs første prioritet i den nærmeste fremtid.

"Både vores omsætnings- og indtjeningsprofil gør det klart, at vores nuværende omkostningsniveau ikke er holdbart. Med den nuværende kurs har vi ikke den nødvendige kapacitet til at investere," lød det ifølge amerikansk CRN fra Meg Whitman.

HPs printdivision har i mange år været koncernens guldkalv, men i det seneste kvartal faldt salget med syv procent, mens indtjeningen faldt med hele 32 procent.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS