Den globale opvarmning gør nettet hurtigere

Nye undersøiske kabler skal forbinde London med Tokyo. Den globale opvarmning har gjort det muligt.

Artikel top billede

Som ComON tidligere har fortalt kan den globale opvarmning betyde at det bliver muligt at placere nye undersøiske kabler gennem Arktis, som lader datatrafikken flyde direkte mellem Europa og Asien - uden at skulle igennem USA først.

Der er planer om at placere tre konkrete kabler, som skal forbinde London og Tokyo. Det skriver Ars Technica. Det første projekt er det såkaldte Russian Trans-Arctic Cable System (RUTACS), som løber langs med den russiske kyst.

Der er tale om seks par fibre med en kapacitet på 1,6 terabit/s per par, og den minimale latenstid mellem London og Tokyo bliver på 76,58 millisekunder. Projektet har en samlet pris på næsten seks milliarder kroner.

Arctic Fibre vil også forbinde Storbritannien og Japan, men dette kabel skal følge den berømte Nordvestpassage. Der spekuleres i at den globale opvarmning vil gøre Nordvestpassagen mellem Atlanterhavet og Stillehavet langs Amerikas nordlige kyst farbar det meste af året.

Den totale båndbredde bliver på 6,4 terabit/s og latentstiden ligger på 168 ms.

Det tredje projekt er det såkaldte Arctic Link, som også skal løbe gennem Nordvestpassagen. Der er dog usikkerhed omkring dette projekt, som ikke har fået de nødvendige lån.

Europa og Japan er allerede forbundet med forskellige land- og hav-kabler, men trafikken passerer gennem en række knudepunkter og flaskehalse på vejen - og den seneste tid har vist, at et enkelt skib som trækker sit anker hen over havbunden det forkerte sted kan afbryde en stor del af den globale netkommunikation.

De arktiske ruter er kortere og der er mindre skibstrafik i dette område - indtil videre. Hvis isen fortsætter med at vige, kan det betyde at mange flere skibe vil benytte de nordlige ruter. Indtil videre er det stadig nødvendigt at bruge særlige forstærkede skibe til kabellægning, som er ledsaget af isbrydere.

I dag ligger latenstiden mellem London og Tokyo på omkring 230 millisekunder - med de nye kabler kan det altså reduceres betydeligt. Det betyder ikke så meget for almindelige internet-brugere, men for den algoritme-baserede børshandel kan hvert millisekund betyde millioner i fortjeneste eller tab.

De første af de nye undersøiske kabler gennem Arktis skulle være på plads senere i år.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec