Den globale opvarmning gør nettet hurtigere

Nye undersøiske kabler skal forbinde London med Tokyo. Den globale opvarmning har gjort det muligt.

Artikel top billede

Som ComON tidligere har fortalt kan den globale opvarmning betyde at det bliver muligt at placere nye undersøiske kabler gennem Arktis, som lader datatrafikken flyde direkte mellem Europa og Asien - uden at skulle igennem USA først.

Der er planer om at placere tre konkrete kabler, som skal forbinde London og Tokyo. Det skriver Ars Technica. Det første projekt er det såkaldte Russian Trans-Arctic Cable System (RUTACS), som løber langs med den russiske kyst.

Der er tale om seks par fibre med en kapacitet på 1,6 terabit/s per par, og den minimale latenstid mellem London og Tokyo bliver på 76,58 millisekunder. Projektet har en samlet pris på næsten seks milliarder kroner.

Arctic Fibre vil også forbinde Storbritannien og Japan, men dette kabel skal følge den berømte Nordvestpassage. Der spekuleres i at den globale opvarmning vil gøre Nordvestpassagen mellem Atlanterhavet og Stillehavet langs Amerikas nordlige kyst farbar det meste af året.

Den totale båndbredde bliver på 6,4 terabit/s og latentstiden ligger på 168 ms.

Det tredje projekt er det såkaldte Arctic Link, som også skal løbe gennem Nordvestpassagen. Der er dog usikkerhed omkring dette projekt, som ikke har fået de nødvendige lån.

Europa og Japan er allerede forbundet med forskellige land- og hav-kabler, men trafikken passerer gennem en række knudepunkter og flaskehalse på vejen - og den seneste tid har vist, at et enkelt skib som trækker sit anker hen over havbunden det forkerte sted kan afbryde en stor del af den globale netkommunikation.

De arktiske ruter er kortere og der er mindre skibstrafik i dette område - indtil videre. Hvis isen fortsætter med at vige, kan det betyde at mange flere skibe vil benytte de nordlige ruter. Indtil videre er det stadig nødvendigt at bruge særlige forstærkede skibe til kabellægning, som er ledsaget af isbrydere.

I dag ligger latenstiden mellem London og Tokyo på omkring 230 millisekunder - med de nye kabler kan det altså reduceres betydeligt. Det betyder ikke så meget for almindelige internet-brugere, men for den algoritme-baserede børshandel kan hvert millisekund betyde millioner i fortjeneste eller tab.

De første af de nye undersøiske kabler gennem Arktis skulle være på plads senere i år.

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job