Rapidshare skal selv finde pirat-links

Tysk domstol tvinger filhosting-site til at søge proaktivt efter pirat-links og fjerne dem.

Artikel top billede

I sidste uge faldt der dom i sagen mod den såkaldte one-click-hoster Rapidshare i Tyskland. En domstol i Hamborg bekræftede en tidligere afgørelse fra en lavere retsinstans, som betyder at Rapidshare kan gøres ansvarlig for copyright-krænkelser på sin platform.

Retten mente ikke, at Rapidshare har gjort nok for at fjerne pirat-links fra sit site. Det er ikke længere nok at vente indtil man har modtaget en anmeldelse om copyright-krænkelse - Rapidshare skal selv handle proaktivt og undersøge alle links målrettet for at finde muligt pirat-indhold.

Filhosteren kan altså ikke undskylde sig med, at man ikke har haft kendskab til det ulovlige materiale - fordi retten mener, at hosteren er forpligtet til at kontrollere alle links inden de bliver gjort tilgængelige for brugerne.

Hos copyright-foreningen Gema modtager man den nye afgørelse med stor tilfredshed.

"Dommen bekræfter, at Rapidshare skal tage effektive tiltag mod anvendelsen af ulovligt indhold. De tiltag, som man har taget indtil nu, er ikke nok. Især er det ikke nok, bare at slette når man har fået en henvendelse fra rettigheds-haveren," lyder kommentaren.

Men det schweiziske selskab har også fået medhold i retten på flere punkter.  Rapidshare mener at domstolen har erklæret selskabets forretningsmodel for lovlig og henviser samtidig til, at retten har slået fast at pirat-links først er ulovlige i det øjeblik, hvor de bliver gjort tilgængelige for andre brugere på nettet.

Rapidshare er en af verdens største såkaldte sharehostere med over 160 millioner gemte filer, 500.000 nye uploads per dag og mere end 42 millioner daglige brugere. Den samlede kapacitet på firmaets servere anslås til 10 petabyte. Firmaet tjener penge på at sælge premium-abonnementer.

Hele domstolens afgørelse (på tysk) kan læses her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S