Rapidshare skal selv finde pirat-links

Tysk domstol tvinger filhosting-site til at søge proaktivt efter pirat-links og fjerne dem.

Artikel top billede

I sidste uge faldt der dom i sagen mod den såkaldte one-click-hoster Rapidshare i Tyskland. En domstol i Hamborg bekræftede en tidligere afgørelse fra en lavere retsinstans, som betyder at Rapidshare kan gøres ansvarlig for copyright-krænkelser på sin platform.

Retten mente ikke, at Rapidshare har gjort nok for at fjerne pirat-links fra sit site. Det er ikke længere nok at vente indtil man har modtaget en anmeldelse om copyright-krænkelse - Rapidshare skal selv handle proaktivt og undersøge alle links målrettet for at finde muligt pirat-indhold.

Filhosteren kan altså ikke undskylde sig med, at man ikke har haft kendskab til det ulovlige materiale - fordi retten mener, at hosteren er forpligtet til at kontrollere alle links inden de bliver gjort tilgængelige for brugerne.

Hos copyright-foreningen Gema modtager man den nye afgørelse med stor tilfredshed.

"Dommen bekræfter, at Rapidshare skal tage effektive tiltag mod anvendelsen af ulovligt indhold. De tiltag, som man har taget indtil nu, er ikke nok. Især er det ikke nok, bare at slette når man har fået en henvendelse fra rettigheds-haveren," lyder kommentaren.

Men det schweiziske selskab har også fået medhold i retten på flere punkter.  Rapidshare mener at domstolen har erklæret selskabets forretningsmodel for lovlig og henviser samtidig til, at retten har slået fast at pirat-links først er ulovlige i det øjeblik, hvor de bliver gjort tilgængelige for andre brugere på nettet.

Rapidshare er en af verdens største såkaldte sharehostere med over 160 millioner gemte filer, 500.000 nye uploads per dag og mere end 42 millioner daglige brugere. Den samlede kapacitet på firmaets servere anslås til 10 petabyte. Firmaet tjener penge på at sælge premium-abonnementer.

Hele domstolens afgørelse (på tysk) kan læses her.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S