Rapidshare skal selv finde pirat-links

Tysk domstol tvinger filhosting-site til at søge proaktivt efter pirat-links og fjerne dem.

Artikel top billede

I sidste uge faldt der dom i sagen mod den såkaldte one-click-hoster Rapidshare i Tyskland. En domstol i Hamborg bekræftede en tidligere afgørelse fra en lavere retsinstans, som betyder at Rapidshare kan gøres ansvarlig for copyright-krænkelser på sin platform.

Retten mente ikke, at Rapidshare har gjort nok for at fjerne pirat-links fra sit site. Det er ikke længere nok at vente indtil man har modtaget en anmeldelse om copyright-krænkelse - Rapidshare skal selv handle proaktivt og undersøge alle links målrettet for at finde muligt pirat-indhold.

Filhosteren kan altså ikke undskylde sig med, at man ikke har haft kendskab til det ulovlige materiale - fordi retten mener, at hosteren er forpligtet til at kontrollere alle links inden de bliver gjort tilgængelige for brugerne.

Hos copyright-foreningen Gema modtager man den nye afgørelse med stor tilfredshed.

"Dommen bekræfter, at Rapidshare skal tage effektive tiltag mod anvendelsen af ulovligt indhold. De tiltag, som man har taget indtil nu, er ikke nok. Især er det ikke nok, bare at slette når man har fået en henvendelse fra rettigheds-haveren," lyder kommentaren.

Men det schweiziske selskab har også fået medhold i retten på flere punkter.  Rapidshare mener at domstolen har erklæret selskabets forretningsmodel for lovlig og henviser samtidig til, at retten har slået fast at pirat-links først er ulovlige i det øjeblik, hvor de bliver gjort tilgængelige for andre brugere på nettet.

Rapidshare er en af verdens største såkaldte sharehostere med over 160 millioner gemte filer, 500.000 nye uploads per dag og mere end 42 millioner daglige brugere. Den samlede kapacitet på firmaets servere anslås til 10 petabyte. Firmaet tjener penge på at sælge premium-abonnementer.

Hele domstolens afgørelse (på tysk) kan læses her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect