Zynga betaler en milliard kroner for Draw Something

Spilgiganten Zynga har købt firmaet bag det populære mobilspil Draw Something.

Artikel top billede

På kun seks uger har applikationen Draw Something udviklet sig til en sensation på Apple App Store og Google Play Store. Den er downloadet mere end 35 millioner gange. Ideen er meget simpel - brugerne skal tegne noget, som andre så skal gætte.

Nu har Zynga købt firmaet bag Draw Something, OMGPOP, for et beløb på omkring en milliard kroner. Det skriver AllThingsD.

OMGPOP har kontor i New York og der er omkring 40 ansatte. Det har også udviklet en række andre spil end Draw Something, men det er ingen tvivl om, at det er det seneste mobil-fænomen, der har fået Zynga til at lægge en milliard på bordet.

Zynga er mest kendt for Facebook-spil som Farmville og Mafia Wars og blev selv børsnoteret i december.

Ifølge AllThingsD tjener OMGPOP mere end 1,3 mio. kr. om dagen på salget af Draw Something til iOS - og det er efter at Apple har fået sine 30 procent.

Firmaet har tidligere haft svært ved at skaffe investeringskapital - men det ændrede sig radikalt efter Draw Something blev en gigant-succes.

Salget får ingen direkte betydning for Draw Something, som fortsat kan downloades i de forskellige app stores.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job