Spiludviklere henter guld på Kickstarter

Crowdfunding-platformen Kickstarter har udviklet sig til en guldgrube for spiludviklere.

Artikel top billede

Forleden slog den berømte spiludvikler Tim Schafer alle rekorder på crowdfunding-platformen Kickstarter og skaffede mere end 18 millioner kroner til sit nye spilprojekt, som end ikke har et navn endnu. Det ser ud til at Kickstarter har udviklet sig til en interessant alternativ finansieringskilde for spilbranchen.

Nu har to uafhængige spiludviklere fra Shanghai samlet næsten 130.000 dollar eller mere end 700.000 kr. til deres projekt. Det oprindelige mål var kun at indsamle 10.000 dollar.

De to udviklere, Matthew Davis og Justin Ma, samler penge til rumspillet Faster Than Light.

I modsætning til Tim Schafers kommende adventure er Faster Than Light allerede næsten færdig. En tidlig version af spillet blev vist på GDC 2012 i San Francisco og kunne afprøves på streaming-tjenesten Onlive.

I Faster Than Light skal spilleren styre et rumskib og forsvare sig mod forskellige trusler. Det tager mellem 15 og 90 minutter at gennemføre et spil, og der kan ikke gemmes undervejs. Hvis man dør, skal man starte forfra.

Matthew Davis og Justin Ma ville bruge Kickstarter til at skaffe penge til den sidste finpudsning af spillet og en lyddesigner. Men det er altså gået over alle forventninger. For 10 dollar kan man få en kopi af spillet når det er færdigt, og for 25 dollar er der adgang til en lukket beta.

Men Kickstarter-rekorden ligger stadig hos Tim Schafer, som forventer at være klar med sit nye adventure senere i år.

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS