Spiludviklere henter guld på Kickstarter

Crowdfunding-platformen Kickstarter har udviklet sig til en guldgrube for spiludviklere.

Artikel top billede

Forleden slog den berømte spiludvikler Tim Schafer alle rekorder på crowdfunding-platformen Kickstarter og skaffede mere end 18 millioner kroner til sit nye spilprojekt, som end ikke har et navn endnu. Det ser ud til at Kickstarter har udviklet sig til en interessant alternativ finansieringskilde for spilbranchen.

Nu har to uafhængige spiludviklere fra Shanghai samlet næsten 130.000 dollar eller mere end 700.000 kr. til deres projekt. Det oprindelige mål var kun at indsamle 10.000 dollar.

De to udviklere, Matthew Davis og Justin Ma, samler penge til rumspillet Faster Than Light.

I modsætning til Tim Schafers kommende adventure er Faster Than Light allerede næsten færdig. En tidlig version af spillet blev vist på GDC 2012 i San Francisco og kunne afprøves på streaming-tjenesten Onlive.

I Faster Than Light skal spilleren styre et rumskib og forsvare sig mod forskellige trusler. Det tager mellem 15 og 90 minutter at gennemføre et spil, og der kan ikke gemmes undervejs. Hvis man dør, skal man starte forfra.

Matthew Davis og Justin Ma ville bruge Kickstarter til at skaffe penge til den sidste finpudsning af spillet og en lyddesigner. Men det er altså gået over alle forventninger. For 10 dollar kan man få en kopi af spillet når det er færdigt, og for 25 dollar er der adgang til en lukket beta.

Men Kickstarter-rekorden ligger stadig hos Tim Schafer, som forventer at være klar med sit nye adventure senere i år.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos