Frankrig vil straffe besøg på hade-sider på nettet

Landet med 3 strikes mod piratkopiering vil nu også indføre straf for det blotte besøg på hjemmesider, som opfordrer til terror.

Artikel top billede

Da den militante islamist Mohammed Merah fra Toulouse i går sprang i døden, mens han skød vildt omkring sig, blev det afslutningen på et par hektiske uger i Frankrig, hvor landet for første gang var erklæret i højeste alarmberedskab.

Men trods det faktum, at myndighederne så at sige fik ram på Mohammed Merah, der stod bag mord på i alt syv personer, kan franskmændene ikke helt lægge terror-episoden bag sig.

Præsident Sarkozy siger ifølge Ritzau, at han vil gribe hårdt ind mod enhver form for ekstremistisk propaganda - også den, der foregår på nettet.

Det betyder, at franskmænd, der "jævnligt besøger hjemmesider på nettet, der glorificerer terrorisme og vold, kan blive straffet," forkyndte Sarkozy ifølge Ritzau i en tv-tale tidligere i dag.

Frankrig har i forvejen Europas strengeste straffe for piratkopiering af copyrightbeskyttet indhold på internettet. Den såkaldte 3 strikes-model som Frankrig har taget i brug med Hadopi-loven, giver mulighed for at lukke for folks internetforbindelse, hvis de efter tre advarsler stadig henter piratfilm og musik på internettet.

Hvordan kontrollen med de besøgende skal finde sted og straffen udmåles, melder præsidentens tale ikke noget om.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job