Hårdt slag mod Zeus-botnet

Microsoft har nu fået ram på to af de værste Zeus-botnet.

Artikel top billede

Nu melder Microsoft om en stor sejr i kampen mod de globale Zeus-botnet, der menes at omfatte mere end 13 millioner computere. Fredag blev der gennemført ransagninger hos to datacentre i Pennsylvania og Illinois, hvor Microsoft sammen med det amerikanske forbundspoliti kunne beslaglægge command-and-control servere for to af de største Zeus-botnet.

Samtidig har Microsoft sagsøgt 39 ukendte personer, der gemmer sig bag kaldenavne som Slavik, Monstr, zebra7753, Nu11, iceIX, Veggi Roma, susanneon, JabberZeus Crew og h4x0rdz.

Microsoft har tidligere slået til mod andre botnet som Waledac, Rustock og Kelihos. Men denne operation er anderledes. Ifølge softwarefirmaet er der tale om den mest komplekse aktion mod et botnet nogensinde.

"Vi forventer ikke at denne aktion vil tilintetgøre alle Zeus botnet i hele verden. Men sammen har vi proaktivt forstyrret nogle af de mest skadelige botnet, og vi forventer at det vil få mærkbare konsekvenser for den cyberkriminelle undergrund i nogen tid fremover," skriver Microsoft i sin officielle blog.

Aktionen beskrives som et hårdt slag mod den cyberkriminelle undergrund. Microsoft har også konfiskeret 800 domæner, der er brugt til botnettene.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S