Hårdt slag mod Zeus-botnet

Microsoft har nu fået ram på to af de værste Zeus-botnet.

Artikel top billede

Nu melder Microsoft om en stor sejr i kampen mod de globale Zeus-botnet, der menes at omfatte mere end 13 millioner computere. Fredag blev der gennemført ransagninger hos to datacentre i Pennsylvania og Illinois, hvor Microsoft sammen med det amerikanske forbundspoliti kunne beslaglægge command-and-control servere for to af de største Zeus-botnet.

Samtidig har Microsoft sagsøgt 39 ukendte personer, der gemmer sig bag kaldenavne som Slavik, Monstr, zebra7753, Nu11, iceIX, Veggi Roma, susanneon, JabberZeus Crew og h4x0rdz.

Microsoft har tidligere slået til mod andre botnet som Waledac, Rustock og Kelihos. Men denne operation er anderledes. Ifølge softwarefirmaet er der tale om den mest komplekse aktion mod et botnet nogensinde.

"Vi forventer ikke at denne aktion vil tilintetgøre alle Zeus botnet i hele verden. Men sammen har vi proaktivt forstyrret nogle af de mest skadelige botnet, og vi forventer at det vil få mærkbare konsekvenser for den cyberkriminelle undergrund i nogen tid fremover," skriver Microsoft i sin officielle blog.

Aktionen beskrives som et hårdt slag mod den cyberkriminelle undergrund. Microsoft har også konfiskeret 800 domæner, der er brugt til botnettene.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S