Hårdt slag mod Zeus-botnet

Microsoft har nu fået ram på to af de værste Zeus-botnet.

Artikel top billede

Nu melder Microsoft om en stor sejr i kampen mod de globale Zeus-botnet, der menes at omfatte mere end 13 millioner computere. Fredag blev der gennemført ransagninger hos to datacentre i Pennsylvania og Illinois, hvor Microsoft sammen med det amerikanske forbundspoliti kunne beslaglægge command-and-control servere for to af de største Zeus-botnet.

Samtidig har Microsoft sagsøgt 39 ukendte personer, der gemmer sig bag kaldenavne som Slavik, Monstr, zebra7753, Nu11, iceIX, Veggi Roma, susanneon, JabberZeus Crew og h4x0rdz.

Microsoft har tidligere slået til mod andre botnet som Waledac, Rustock og Kelihos. Men denne operation er anderledes. Ifølge softwarefirmaet er der tale om den mest komplekse aktion mod et botnet nogensinde.

"Vi forventer ikke at denne aktion vil tilintetgøre alle Zeus botnet i hele verden. Men sammen har vi proaktivt forstyrret nogle af de mest skadelige botnet, og vi forventer at det vil få mærkbare konsekvenser for den cyberkriminelle undergrund i nogen tid fremover," skriver Microsoft i sin officielle blog.

Aktionen beskrives som et hårdt slag mod den cyberkriminelle undergrund. Microsoft har også konfiskeret 800 domæner, der er brugt til botnettene.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network