Hårdt slag mod Zeus-botnet

Microsoft har nu fået ram på to af de værste Zeus-botnet.

Artikel top billede

Nu melder Microsoft om en stor sejr i kampen mod de globale Zeus-botnet, der menes at omfatte mere end 13 millioner computere. Fredag blev der gennemført ransagninger hos to datacentre i Pennsylvania og Illinois, hvor Microsoft sammen med det amerikanske forbundspoliti kunne beslaglægge command-and-control servere for to af de største Zeus-botnet.

Samtidig har Microsoft sagsøgt 39 ukendte personer, der gemmer sig bag kaldenavne som Slavik, Monstr, zebra7753, Nu11, iceIX, Veggi Roma, susanneon, JabberZeus Crew og h4x0rdz.

Microsoft har tidligere slået til mod andre botnet som Waledac, Rustock og Kelihos. Men denne operation er anderledes. Ifølge softwarefirmaet er der tale om den mest komplekse aktion mod et botnet nogensinde.

"Vi forventer ikke at denne aktion vil tilintetgøre alle Zeus botnet i hele verden. Men sammen har vi proaktivt forstyrret nogle af de mest skadelige botnet, og vi forventer at det vil få mærkbare konsekvenser for den cyberkriminelle undergrund i nogen tid fremover," skriver Microsoft i sin officielle blog.

Aktionen beskrives som et hårdt slag mod den cyberkriminelle undergrund. Microsoft har også konfiskeret 800 domæner, der er brugt til botnettene.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S