Hårdt slag mod Zeus-botnet

Microsoft har nu fået ram på to af de værste Zeus-botnet.

Artikel top billede

Nu melder Microsoft om en stor sejr i kampen mod de globale Zeus-botnet, der menes at omfatte mere end 13 millioner computere. Fredag blev der gennemført ransagninger hos to datacentre i Pennsylvania og Illinois, hvor Microsoft sammen med det amerikanske forbundspoliti kunne beslaglægge command-and-control servere for to af de største Zeus-botnet.

Samtidig har Microsoft sagsøgt 39 ukendte personer, der gemmer sig bag kaldenavne som Slavik, Monstr, zebra7753, Nu11, iceIX, Veggi Roma, susanneon, JabberZeus Crew og h4x0rdz.

Microsoft har tidligere slået til mod andre botnet som Waledac, Rustock og Kelihos. Men denne operation er anderledes. Ifølge softwarefirmaet er der tale om den mest komplekse aktion mod et botnet nogensinde.

"Vi forventer ikke at denne aktion vil tilintetgøre alle Zeus botnet i hele verden. Men sammen har vi proaktivt forstyrret nogle af de mest skadelige botnet, og vi forventer at det vil få mærkbare konsekvenser for den cyberkriminelle undergrund i nogen tid fremover," skriver Microsoft i sin officielle blog.

Aktionen beskrives som et hårdt slag mod den cyberkriminelle undergrund. Microsoft har også konfiskeret 800 domæner, der er brugt til botnettene.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse